4 November It is now assumed the town is liberated, because the Boulevards were fallen, and the Dutch flag was raised on the tower. (Vlissingen Ens) 5 November Here in West-Zeeuws-Flanders the battle has been decided. Knoklce has been recaptured, and a total of 12.000 prisoners have been taken. Flushing has been liberated, the troops landed at Westlcapelle, and on the boulevards of Flushing, a landing has been forced. (Schoondijke De Vries-Balhuizen) 27 November From the outside, our house seems to be in good shape. Inside it is a lot worse, it leaks like a wicker- basket, so for the time being, we can only use two rooms. We hope to decorate them in a cozy manner. This afternoon, Prince Bernhard visited Schoondijke. Dirk and I had just loaded a handcart full of furniture for the house, when a few cars held stop. A jeep carried the letters N.L., in that jeep Prince Bernhard was sitting. (Schoondijke De Vries-Balhuizen) 28 December Another unlucky day. At 06.30 hrs, we were alarmed by the humming sound of a Vi-missile whilst every one was still in bed. When it flew over our house it took less than 5 minutes before it exploded, only 300 meters past our house at the back. (Hontenisse Boeykens) Bronnen De dagboeken van D.H.M. Baert, j.H. Bannier, E. Buyck, K. Drok, Ens, J.J. de Feyter, A.E. Lambrechtsen van Ritthem, T.K. Looijen, J. Mijs, A.H. de Milliano en C.D. van Schaik bevinden zich in het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD Amsterdam), evenals de brief van D.H.M. Baert aan Truus, Koewacht 31 mei 1945. Het verhaal van Adri Simpelaar is overgenomen uit 't Keuvelaartje Dorpskrantje van Biggekerke 13 (2004) r, p. 30-31. Het fragment van Stan van Nispen staat in: Fons Breijaart, Jan Francken, Piet Michielsen en Stan van Nispen (red), Herinneringen aan I-14 R.I, 29 september 1944-15 maart 1946 (Meppel 1987), p. 9-11. Fragmenten uit het dagboek van G. de Vries-Balhuizen komen uit haar boek Oorlog in het land van Cadzand. Enkele dagboekbladen uit die dagen (Oostburg: N.V. Firma A.J Bronswijk 1947). Fragmenten uit het dagboek van E.D. Boeykens komen uit diens boek De bevrijding van de gemeente Hontenisse (Kloosterzande 1949). De tekeningen van W.F. Dupont komen uit het boek van Okke Haverkamp, Vergeten hoek; uit de levensgeschiedenis van westelijk Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg: N.V. Firma A.J Bronswijk 1947). We danken iedereen voor de bereidwillige medewerking bij het tot standkomen van dit artikel. De spelling is in de Nederlandse versie gemoderniseerd. pleegsters overgezet om aan de overkant de komst van de gewonden voor te bereiden. (Vlissingen Ens) 4 november Er wordt aangenomen dat de stad bevrijd is, want de Boulevards waren gevallen en op de toren verscheen de driekleur. (Vlissingen Ens) 5 november Hier in West Zeeuws-Vlaanderen is de strijd beslist. Knoklce is ook genomen en in het geheel zijn er 12.000 gevangenen gemaakt. Vlissingen is bevrijd, de troepen zijn bij Westlcapelle aan land gegaan en ook op de boulevards te Vlissingen is een landing geforceerd. (Schoondijke De Vries-Balhuizen) 27 november 't Huis lijkt van buiten in goede conditie te zijn, maar binnen is het niet best, want 't lekt als een mandje, zodat we voorlopig niet meer dan twee kamers kun nen gebruiken. We hopen zo gezellig mogelijk in te richten. Vanmiddag is Prins Bernhard in Schoondijke geweest. Dirk en ik hadden juist een handwagen vol meubels naar onze woning gebracht toen er enkele auto's stil hielden. Een jeep had de letters N.L., daarin zat Prins Bemhard! (Schoondijke De Vries-Balhuizen) 28 december Wederom een ongeluksdag. Om halfzes 's morgens werden wij weder opgeschrikt door het geronk van een Vi en eenieder lag toen nog in bed. Toen hij over onze woning vloog duurde het geen vijf minuten meer of hij ontplofte en maar driehonderd meter voorbij onze woning aan de achterkant. (Hontenisse Boeykens) Herdenkingssteen van twee van de meer dan tweehonderd slachtoffers van de bombardementen op Westkapelle in oktober 1944. Memorial stone for two of over 200 casualties during the bombing of Westkapelle, October 1944. 45 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 47