De eerste jaren na de oorlog verschenen er veelal gedenkboeken van gemeenten en organisaties, maar ook de beschrijvingen van de eenheden die deelnamen aan de gevechten. Ook verschenen er de eerste integra le studies over de strijd om de Schelde in 1944. Dit alles nog sterk overtrokken met het besef van goed en kwaad, winnaar en verliezer, met op het militaire vlak een vrijwel volledige veronachtzaming en minachting van de tegenstander. Ruim dertig jaar na de oorlog leek voor het provincie bestuur het moment daar om de provinciale geschied schrijving degelijk aan te pakken. Er werd een project gestart uitmondend in twee boekwerken. Het eerste deel werd geschreven door een verteller pur sang, Levien de Bree, die, met veel aandacht voor het per soonlijke aspect, de gebeurtenissen zeer beeldend, maar in detail helaas niet altijd even historisch-correct wist te schetsen. Door zijn vroegtijdig overlijden werd het werk overgenomen door Ger Taal. Diens verdienste is het geweest dat hij het verzet in Zeeland door zeer vele interviews en onderzoek in kaart wist te brengen. Verschil van inzicht over de uitwerking hiervan en het vroegtijdig overlijden van Taal zorgden ervoor dat uit eindelijk Gijs van der Ham de opdracht kreeg het twee de deel van de oorlogsgeschiedenis te schrijven. Als we De Bree als verteller aanmerken, dan verdient Van der Ham de kwalificatie van beschrijver van het gebeurde; hij is veel accurater en zakelijker. Daar waar hij bij de meeste 'civiele' onderwerpen rijkelijk gebruikmaakt van het wapen van het archiefonderzoek, laat hij dit bij de beschrijving van de militaire zaken achterwege en baseert hij zich jammer genoeg grotendeels op de al verschenen, meestal nogal eenzijdige literatuur. 2 Tegelijkertijd met het verschijnen van deel 2 in 1990, verscheen van de hand van de Hans Sakkers en schrijver dezes een werk dat opzettelijk eveneens uit blonk in eenzijdigheid, maar nu eens van de andere kant bekeken. Het volstrekt op Duitse militaire bron nen gebaseerde Mlantikwall in Zeeland en Vlaanderen bleek het begin van een nieuwe golf literatuur over ves tingwerken en de Duitse kant van het verhaal over de oorlog. Binnen het kader van de St-serie werd er aan dacht geschonken aan speciale onderwerpen als de Duitse oorlogsfotografie op Walcheren en Sovjet-mili tairen binnen de Wehrmacht Osttruppenin Zeeland. Bovendien verschenen er thematisch gerichte werken over bepaalde onderdelen van de Duitse verdedigings linie die bekend werd als de Atlantikwall: de steunpun ten te Oostburg, Groede Breskens, het bunkerpark Toorenvliedt, de batterij Baskensburg en het Landfront Vlissingen. De laatste twee werken dienden tevens als ondersteuning van pogingen tot behoud van deze ver dedigingswerken. 3 Een eerste serieuze (en wellicht als geslaagd te bestempelen) poging na Van der Ham om de eenzijdig heid op vooral militair terrein te doorbreken en een evenwichtig beeld te schetsen, werd ondernomen door Ton Goossens met zijn oorlogsgeschiedenis van West- Zeeuws-Vlaanderen. De strikt thematische aanpak leidt ertoe dat er een volledig beeld ontstaat, maar soms krijgt men het gevoel dat er wel eens iets dieper op zaken ingegaan zou kunnen worden. Dat het gedetail leerd beschrijven soms ook wel eens te veel van het goede kan zijn, bewijst René Hoebeke, die in dezelfde trant de historie van de regio rond de Sloedam te boek stelde, maar zich deels verliest in details. Een eveneens geïntegreerde, doch deels fragmentarische aanpak biedt de oorlogsgeschiedenis van Zoutelande. 4 Eveneens lokale beschrijvingen, foto-tekstboeken, persoonlijke herinneringen en dagboeken verschenen er over Vlissingen, Middelburg, Domburg/ Oostkapelle, Serooskerke (Walcheren), Aagtekerke, Mariekerke, Biggekerke, Zoutelande, Schouwen- Duiveland, Yerseke, Krabbendijke, Rilland-Bath, Hansweert/Waarde, (Oost- en West-)Zeeuws-Vlaanderen en IJzendijke. Een wetenschappelijke studie werd ver zorgd door J. Kramer-Vreugdenhil over de ervaringen van een deel van de Walcherse dorpsbevolking, met veel aandacht voor religieuze en bestuurlijke aspecten. 5 Een apart, en zeer mager vertegenwoordigd thema binnen de oorlogsgeschiedschrijving is het verzet. Er verschenen slechts detailstudies over verzetsgroepen rond de oud-marinier Van Beest en het illegale blad Trouw. Tevens verscheen er een werkje over de executie van een aantal verzetsstrijders in de duinen bij Klein- Valkenisse en één over de hulp aan Joodse onderdui kers in Colijnsplaat. Terugkerend naar het krijgsgebeuren is er een beperkt aantal werken waar te nemen rond de krijgs verrichtingen in de meidagen van 1940. Schrijver dezes bezorgde een werk over de Duitse inval in Zeeland in mei 1940. Georges van Vooren beschreef de oorlog in West-Zeeuws-Vlaanderen en Cor Heijkoop legde het verlies van de Britse torpedobootjager HMS Valentine voor Terneuzen vast. De verwoestende beschietingen van Middelburg op 17 mei 1940 zijn in 49 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 51