ANORÉ H. LEMOINE beeld gebracht door Jacques Cats, die hierbij helaas nog vasthoudt aan de mythe van een (vooropgezet) luchtbombardement. 7 Het thema luchtoorlog in de verdere oorlogsjaren is voornamelijk behandeld door Paul Crucq die drie wer ken uitbracht over respectievelijk de fotoverkenningen en bombardementen op Walcheren in 1943/1944, de bombardementen van de Walcherse zeedijken in oktober 1944 en de bombardementen voorafgaande aan de bevrij dingsoperaties op Walcheren (eveneens oktober 1944). De werken zijn te kenmerken als waardevolle bronnen publicaties. Een detailstudie over de geallieerde lucht aanval op Duitse vliegvelden in zuidwestelijk Nederland, met Vlissingen als één van de primaire doelen, werd geschreven door Ivo de Jong. Een poging tot integrale beschrijving van de luchtoorlog rond de Westerschelde van Wim de Meester, loopt, ondanks een veelbelovende opzet, vast in onnauwkeurigheid en willekeur. Van de eenheden die deelnamen aan de strijd in Zeeland verscheen direct na de oorlog een eerste golf gedenkboeken, veelal puur beschrijvend en gebaseerd op officiële bronnen. De laatste jaren is er een schijn baar tweede golf aan publicaties verschenen, waarin veelal de herinneringen van veteranen centraal staan of worden gebruikt ter aanvulling en uitdieping van de eerdere beschrijvingen. Vanzelf is in deze werken de strijd in Zeeland slechts onderdeel van het grotere geheel, maar ze verdienen het toch zeker om niet bui ten beschouwing gelaten te worden. Vooral van de commando-eenheden op Walcheren verscheen er veel. 9 Dan zijn er nog de werken die gewijd zijn aan de bevrijdingsstrijd om de Scheldemonding in zijn geheel of op deelgebieden. André H. Lemoine deed met zijn Forieresse Escaut het 20 jaar oude Les batteries de Walcheren dunnetjes over. Groot bezwaar dat aan deze studie kleeft, is dat de journalist Lemoine geen archiefonder zoek heeft gedaan, maar alleen bestaande literatuur tot een geheel verweeft, met alle fouten van dien. Eenzelfde bezwaar kleeft aan het breder opgezette werk van Ken Tout, die zich wel erg veel vrijheden veroor looft. Naadloos in dit rijtje passend is het werk van de Duitse journalist Ansgar Dürnholz. Hoewel hij wel enige nog onbekende getuigenissen van Duitse militai ren presenteert, is ook zijn verhaal grotendeels het overschrijven van bekende bronnen. Wat dit werk ech ter gevaarlijk maakt is dat het aperte historische onjuistheden bevat en zeer tendentieus geschreven is. In de serie 'Militaria magazine' verscheen een deel gewijd aan de Scheldestrijd; geplaatst in een bredere context, met veelal alleen bekende foto's, biedt het helaas weinig nieuws. Een fotoboek over Walcheren verscheen van de hand van schrijver dezes. Ronduit vernieuwend (voor de Zeeuwse situatie) is de publicatie van een battlefield guide over de landingen op Walcheren. Andrew Rawson schetst de historische achtergrond, grotendeels gebaseerd op archiefmateriaal, en geeft daarbij tevens aanknopingspunten voor een tour langs het slagveld met de bezienswaardigheden heden ten dage. Meer in detail werd ook aan de bevrijding van Middelburg een apart boekje gewijd. De bevrijdings strijd in het Belgische en Zeeuws-Vlaamse grensgebied werd breed uitgewerkt in de boeken van de Belgische auteurs George Spittael en Constant Devroe. Met voor al aandacht voor de burger tijdens en na de bevrijding schreef Jacques Cats zijn boekbrochure Vrij volk. 10 De inundatie en droogmaking van Walcheren staan centraal in enkele werken. Jacques Cats verzorgde een boekbrochure over de inundatie. De Stichting Natuur- FORTERESSE ESCAUT Nnvembre 1944: Ie dernier débarquement des Bérets vents AüBIN MICHEL 50 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 52