1990 WON in het ZT Opkomst en ondergang van een wethouder De opbouw van het jeugdwerk in het land van Cadzand Het nationale monument te Eede Traverse Holle bolle Gijs en het boek van een miljoen Mededelingen KZGW Grensoverschrijding Koningin Wilhelmina. 13 maart 1945 te Eede. Hoewel in 1954 reeds een artikel verscheen over de wederopbouw (of moeten we zeggen herbouw) van Oostburg, duurt het tot 1959 eer voor het eerst uitge breid wordt teruggeblikt op de bevrijding van Zeeland. Voor het eerst wordt, naar aanleiding van de verschijning van het boek The eighty-five days van R.W. Thompson het 'complete' verhaal verteld, opmerkelijk genoeg, ondanks alles, met een positieve toon. Er wordt niet teruggeblikt op de oorlog, maar op de bevrijding. Dat 'positieve' zien we in de eerste decennia vaker terug. Vele bladzijden worden gewijd aan de wederopbouw van Middelburg, Westkapelle en Walcheren. Pas veel later, in 1977, wordt het onder werp van de jodenvervolging door L.W. de Bree op een indringende manier beschreven. In 1969 wordt met de publicatie van dagboek fragmenten van de redacteuren M.P. de Bruin, Hans Warren, M.C. Verburg en De Bree voor het eerst op de persoonlijke ervaringen ingezoomd. Koningin Wilhelmina's eerste stappen op bevrijd Nederlands grondgebied, de inundatie van Walcheren, de herbouw van Westkapelle, de Slag om de Scheldemond en de daarmee gepaard gaande bijna totale verwoesting van West-Zeeuws- Vlaanderen: het is allemaal vroeg of laat besproken in het Zeeuws Tijdschrift, io, 15, 45 of 60 jaar na dato. Marcel Migo Dagboekaantekening van Hans Warren 30 oktober 1944 Gisteren zouden de Duitsers zich teruggetrokken hebben naar Walcheren en het Atlantikwalletje langs de gehele zeedijk hebben verlaten. Men beweert dat De Winters de springstof waarmee het uitwateringssluisje in de Van Citterspolder geladen was, weggehaald hebben onder de ogen van de wegtrekkende Duitsers. Het is vreemd stil, onwerkelijk. Wat is waar? Ik wilde naar ons huis gaan kijken, ik verlangde er naar, mijn ouders wilden nog niet mee. Ik ging via de Lange Zuidweg, keek eerst voor zichtig over de dijk van de inlaag. Alles leek verla ten, de bunkers, de stellingen, de ruiters stonden open, overal rommel. Ik was niet helemaal gerust. Toch liep ik nieuwsgierig de eerste bunker bin nen. Alles was kennelijk in haast verlaten. Aan 59 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 61