Good guys en bad guys? Eén ding heeft Heijkoop wel geleerd bij al zijn research en contacten: nuancering. 'Het verhaal van de good guys en de bad guys hebben we wel gehad,' zegt hij. 'In Zeeland zaten vooral gewone soldaten, de repressie en jodenvervolging waren minder erg dan in de Randstad. Bovendien nam de realiteitszin het na de bevrijding gauw over. Vlissingen was kapot, Walcheren stond onder water. Toen het toerisme een paar jaar na de oorlog opkwam, grepen de Walcherenaren het met beide handen aan. De Duitsers werden met bussen van station Middelburg afgehaald en nog een paar jaar later gingen de mensen bij wijze van spreken zelf in het kippenhok wonen en verhuurden ze hun huis aan Duitse vakantiegangers.' Bij het werken aan zijn huidige project ondervindt hij opnieuw, dat de zaken eerder grijs zijn dan zwart wit. 'Mijn nieuwe boek is voor negentig procent klaar,' zegt hij. 'Het gaat over de Kleinkampfmittd. Vooral een- en tweemansduikbootjes. Na de bevrijding eind '44 is hier nog zes maanden oorlog op zee geweest. Vanuit Hellevoetsluis, Hoek van Holland, IJmuiden en dergelijke moesten deze duikbootjes de konvooi route van Zuid-Engeland naar Terneuzen belagen. Een zéér risicovolle onderneming.' Ook de bemanningen van de een- en tweemans duikbootjes waren over het algemeen geen echte nazi's, concludeert Cor Heijkoop. 'Ze waren trouw aan hun land, niet zozeer aan het nazisme. Ze waren ook geen vrijwilliger, maar werden gewoon aangewezen. En ze kenden de risico's terdege. Himmelfahrtkommandos noemden ze zichzelf.' Door zijn onderzoek bouwde Cor Heijkoop een groot internationaal netwerk op en een uitgebreid archief. Maar het leukste zijn toch al die contacten met mensen, hier en in het buitenland. 'Een Schot uit Stornoway voer op de Valentine die bij Terneuzen naar de kelder ging. De man werd hier doodverklaard, maar ik ontdekte dat hij nog leefde,' zegt Heijkoop. 'Dus zoek ik contact ter plaatse en ont vang een brief met de mededeling: ik leef nog. Ik heb die man toen zijn eigen overlijdensakte opgestuurd. Hij meldde dat-ie meteen een fles whisky had gekocht. Toen ik hem uitnodigde naar Nederland te komen, weigerde hij. Ze hebben me daar al eens doodverklaard, zei hij. Dat zal me geen tweede keer gebeuren.' Het bunkermuseum is te bereiken via duinopgang Het Pauwtje aan de Duinweg 40 te Zoutelande. Het is gedurende het seizoen geopend op woensdag- en zondagmiddag. Informatie: VW Zoutelande en www.bunkerbehoud.com. Cor Heijkoops meest recente boek is Verdaagd voor de boulevard. Scheepsstrandingen op en nabij de Vlissingse Noordzeeboulevard. Vlissingen: Uitgeverij ADZ, 2004, 17,95. 6 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 8