CLINGE GEM. HULST Grensstraat vrijwel identiek. Dat wil zeggen: Vlaams, gemoedelijk, wat bourgondisch. Het enige wat me opvalt zijn de smaakverschillen tussen een Belg en Nederlander. Een Belg bestelt altijd, maar dan ook altijd vanille en chocola, terwijl Nederlanders graag exotische soorten uitproberen.' Bewoners van de Grensstraat in Clinge De Klinge zijn het met Boelens eens. 'Iedereen gaat hier met elkaar om, er zijn vriendschappen over en weer, van verschillen is weinig te merken,' zegt de Nederlandse Linda van den Berghen. Zelfs als beide landen tegen elkaar voetballen, voegt buurman Andre Hamelink toe. 'Van een grensgevoel in de zin van rivaliteit of zoiets is geen sprake. De mensen zijn open en spontaan. Het is hier gewoon prettig wonen. Dat is wel eens anders geweest. Door het drukke smokkelverkeer was de sfeer aan de grens bepaald grimmig. De kogels vlogen je om de oren, vertelt de hoogbejaarde botersmokkelaar Robert van Rie uit Aardenburg. 'De Belgische douane, daar kon je het nog mee op een akkoordje gooien. Maar als je dat met de Nederlandse probeerde In de jaren zestig werd het nog erger. De individu ele kruimelsmokkelaar die zijn futiele activiteit (het ging vaak om lokale boeren die een paar kilo boter naar België brachten om wat bij te verdienen) soms met de dood moest bekopen, werd verdrongen en geïntimideerd door goed georganiseerde smokkelben des. Wie deze criminelen in de weg zat, was zijn leven niet meer zeker. Menig boerderij ging in die dagen in rook op. Wilde achtervolgingen waren aan de orde van de dag. Politie en douane hadden er hun handen aan vol In de loop van de jaren zeventig kwam aan die extreme situatie een einde. Het smokkelen op grote schaal was door de geringere prijsverschillen niet echt lucratief meer. De bendes verdwenen. Plaatselijke boeren en bewoners pakten de draad weer op. Tot ernstige incidenten kwam het nauwelijks meer omdat de officiële instanties de smokkelpraktijken min of meer gedoogden. Nu de grenzen vandaag de dag vrijwel onzichtbaar zijn, is er van dergelijke grensdelicten helemaal geen sprake meer, al valt er aan gene zijde van de grens nog wel degelijk financieel voordeel te halen. Iedereen die je in het grensgebied spreekt, beaamt dat. Nederlanders tan ken in België, slaan er tabak, sterke drank en bier in. Belgen kopen levensmiddelen en elektronica in Nederland. Dat scheelt respectievelijk 60 en 20 pro- 8 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 12