cent, rekent de Nederlandse barkeeper Freddy snel uit. Freddy is sinds acht weken de trotse uitbater van het in het Belgische De Klinge gelegen grenscafé de Rappe Tapper. Daarvoor runde hij een paar tenten in Assen. 'Maar op een gegeven moment kon ik het niet meer betalen. De huur van die panden, bedoel ik. In Nederland telde ik voor 50 vierkante meter 1500 euro per maand neer. Hier heb ik voor 500 euro een oppervlakte van 400 vierkante meter. De keuze voor Vlaanderen was dus snel gemaakt...' Het gesprek met Freddy wordt voortdurend onderbroken door nieuwe bestellingen van de drie bezette tafels. 'Belgen drin ken een stuk rapper dan Nederlanders, de verhouding is ongeveer 1 op 4. Belgen pakken na hun werk in een mum van tijd 10 pinten, gaan naar huis en vallen op de bank in slaap. Nederlanders blijven op hetzelfde rantsoen graag een avondje hangen en het kost nog veel minder ook. Een tapbiertje kost hier maar 1,30, kom daar in de Randstad maar eens om. Ik geloof niet dat dat de reden is dat zich in deze streek steeds meer Randstedelingen vestigen, maar het speelt zeker een rol. Door de lage huur- en huizenprijzen kunnen ze er een hogere levensstandaard op na houden. Het belangrijkste is dat ze hier nog rust en ruimte vin den... Momentje...' Freddy vult de glazen van z'n stamgasten nog eens. 'Ja, de zaken gaan goed. In Kieldrecht heb ik daarom onlangs ook een café geopend. Zo gere geld allemaal. Geen lange procedures en gedoe met vergunningen zoals in Nederland. Wat dat betreft lopen de Belgen zeker 15 jaar achter. Je gaat naar de gemeente en de kamer van koophandel en klaar. Alles wordt hier nog handmatig in een groot boek geschre ven. En het postkantoor werkt minstens zo ouderwets. Het duurt lekker lang voor de boekingen gedaan zijn, als je begrijpt wat ik bedoel. En niemand die zich daar druk over maakt. Da's fijn.' Twee in elkaar overlopende grensgehuchten. Op de grens staan huizen in twee landen; het woongedeelte in België, de tuin in Nederland. In de Grensstraat woont al jaren Frans van Hove. 'Voor alle duidelijkheid: ik woon in België en ben Belg. Maar eigenlijk doet dat er niet meer toe. Na de opheffing van de douane in 1992 groeiden beide dorpen nog meer naar elkaar toe. Over en weer trouwen Belgen en Nederlanders met elkaar en alles woont ook door elkaar. Nederlanders wonen in België, Belgen wonen in Nederland.' Belgische kran tenkiosken transporteren honderden exemplaren van De Morgen en De Gazet van Antwerpen naar plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. 'Onze kranten zijn veel goedkoper en de sportverslaggeving is veel beter.' De friettent staat exact op degrens, de grenspaal ernaast bewijst het. 'Waar zijn we nu? In Nederland of in België?' De vrouwen in de frietkraam lachen. Ze wil len wel frites bakken, maar niet praten. 'We weten het ook niet.' Het interesseert ze ook niets. Het Belgische Koewacht of het Nederlandse, wat maakt het uit. Het zijn mengdorpen. In café Benelux, precies op de grens, denken ze er hetzelfde over. België of Nederland, het is geen issue. De café-eigenaar woont zelf in het Nederlandse Koewacht, so what? 'Alles mengt zich hier, identiteiten, mentaliteiten vervloeien.' Bron: Rails Magazine februari 2005, 26. 0 Jupilero BENEL 9 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 13