elkaar verbond en het zeewater keerde. Onder langs de dijk kwam een gedekte weg te liggen die diende voor troepenverplaatsingen en dergelijke. Vanaf 1584 was de politiek van de Noordelijke Nederlanden erop gericht om van de kop van Vlaanderen een bufferzone te maken ter bescherming van de kerngewesten Holland en Zeeland. Omdat beide Scheldeoevers Staats bezit waren kon ook het scheepvaartverkeer van en naar Antwerpen gecontroleerd worden. Al de schermutselingen en belegeringen die nadien volgden met als belangrijkste de succesvolle Staatse belegeringen van Sluis in 1604, Sas van Gent in 1644 en Hulst in 1645 gevolgd door werkzaamheden aan de linies waren een gevolg van deze politiek. De Spanjaarden lieten zich evenmin onbetuigd met betrek king tot de aanleg van linies. In periodes dat de krijgs kansen keerden legden zij ook linies aan. De linies van 1604 langs de Sasse Vaart, die van 1634 tussen Hulst en Sas van Gent en de linie van 1645 van fort Moerspui naar fort Terwest zijn hier voorbeelden van. Omdat de frontlijn voortdurend veranderde werd door beide partijen soms afwisselend aan dezelfde linies gewerkt. Vanwege de inundaties ontstonden grote stukken nie mandsland. Nadat in 1648 in Münster de vrede was getekend, gaf dit op enkele plaatsen problemen. Het gebied ten oosten van Hulst werd in 1654 herdijlct als Groot- Kieldrechtpolder. Na vele onderhandelingen werd pas in 1664 besloten hoe de grens in de bedijkte pol der zou komen te lopen. Om die reden is de grens vanaf Clinge tot aan de Westerschelde kaarsrecht. Uit angst voor inundaties vanuit het Noordelijke Staatse gebied, de 'Staten boom' Staatsen bodem) legden de Spanjaarden midden in de Groot-Kieldrechtpolder vlak langs de grens de Koningsdijk aan. Wat zijn de plannen en stand van zaken De provincie Zeeland heeft het plan opgevat samen met de Belgische provincies Oost- en West- Vlaanderen de linie die vanaf de Noordzeekust tot aan de rivier de Schelde loopt te valoriseren. Onder valori seren moet dan worden verstaan: herkenbaar maken van de linies in het landschap, de toegankelijkheid vergroten en op een dusdanige manier tewerkgaan dat de linies toeristisch gezien aantrekkelijk gemaakt worden. De bezoeker moet een evocatie krijgen van de strijd die hier gestreden is. Om dit te bereiken is er een breed scala van activiteiten ontplooid die variëren van het volledig opnieuw aanleggen en inrichten van een zeventiende-eeuws fort compleet met bebouwing tot het herkenbaar maken van historische lijnen in het landschap met behulp van speciale beplantingen en waterpartijen. Op sommige plaatsen probeert men door middel van kunstwerken het vestingbouwkundig verleden onder de aandacht te brengen. In concreto is door een landschapsarchitecten bureau een inventarisatie gemaakt van wat er aan vestingwerken en linies nog herkenbaar aanwezig is. Tevens zijn er in dit rapport bijdragen opgenomen van vakspecialisten uit allerlei disciplines die hun licht laten schijnen over deze materie. Voorts zijn er nog andere onderzoeken gepleegd. Door twee studentes van de Landbouwhogeschool uit Wageningen is een herinrichtingsplan gemaakt voor het gebied tussen Hulst en Axel; bij de forten St.-Jacob, Ferdinandus en Krabbenschans is bodemonderzoek gedaan naar de historische bebouwing van de forten; in de archieven van Simancas en de bibliotheek van San Lorenzo de El Escorial in Spanje, is onderzoek gedaan naar beschrij vingen en afbeeldingen van de forten bij Axel. Op vrijdag 28 april werd het voormalig streekmuseum 'IJzendijke' omgedoopt tot 'Het Bolwerk. Museum voor de Staats-Spaanse Linies'. Het museum is in het afge lopen halfjaar ingrijpend heringericht. Een buste van Prins Maurits siert sinds 2004 de markt van IJzendijke. Wat zijn er verder nog aan grensoverschrijdende activiteiten die binnen het project passen? Op diverse plaatsen zijn nog sporen van inundaties te zien in de vorm van kreken en geulen die inmiddels een grote landschappelijke en ecologische waarde hebben gekre gen. Deze littekens van strijd die vaak over de huidige landsgrenzen heen lopen, zijn in feite de 'bomtrech- ters' van toen. Vele kreken zijn grensoverschrijdend en een goed beheer en zuiver water zijn in dat geval zowel Zeeuws als Vlaams belang. De goede samenwer king tussen de provincie Zeeland en beide Vlaamse gewesten is de afgelopen jaren vruchtbaar gebleken. Men ontmoet elkaar regelmatig op bijeenkomsten waarbij dan de stand van zaken wordt besproken. Wanneer alle plannen gerealiseerd worden, heeft Europa er iets uniek bij: een zeventiende-eeuws vestinglandschap. 24 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 28