Paal 388' Imarnatienaledijk JEHL'll'l'ltiiKfryirjafei», Kaart 3: Integraal kaartbeeld van het Zwin; de grenslijn is ondergeschikt aan de hydrografie van het krekenstelsel; ook de aangrenzende polders, die eventueel ontpolderd worden, zijn ingete kend. komst terug te brengen naar de schaal van regionale en lokale vertegenwoordigers. Het Gewest Vlaanderen zal hierbij als projecttrekker optreden en het initi atief nemen voor een internationale Milieu Effect Rapportage (MER). Strijd tegen verzanding Een ander voorbeeld van grensoverschrijdende samen werking is het ambtelijke overleg tussen Vlaanderen en Nederland in de Technische Schelde Commissie. Al langer bestaat een Internationale Zwincommissie die zich vooral met het probleem van de verzanding van het Zwin bezighoudt, en ook al eerder voorgesteld heeft het Zwin te vergroten. Nu halen Vlamingen en Zeeuwen beurtelings om de twee jaar zand weg uit de getijdengeul. Meer nog dan de compensatie van milieuschade vereist de bestrijding van deze verzanding nieuwe ingrepen in het Zwin. Om deze effectief te bestrijden moet het waterbergende vermogen van het Zwin vergroot worden door een uitbreiding van het zout watergetij dengebied met 120, eventueel 260 hectare. Dit zou moeten gebeuren door landinwaartse ver plaatsing van de dijken in een deel van de Willem- Leopoldpolder en de Hazegraspolder (zie kaart 3). Door deze vergroting neemt de snelheid van de eb- en vloedstromen toe waardoor op een natuurlijke wijze meer erosie ontstaat. De aanleg van een strekdam voor Knoklce en het uitdiepen van de getijdengeul moeten verder bijdragen aan een bestrijding van de verzanding. In samenhang hiermee zou de afwatering aan beide kanten van de grens verbeterd kunnen wor den door een gezamenlijk gemaal te laten spuien op het Zwin. Hierdoor kan het debiet van de ebstroom vergroot worden. De Vlaamse dijkgraaf Vandepitte pleitte nog in 2000 voor de bouw van een nieuw gemaal dat tege lijkertijd de Vlaamse afwateringsproblemen en de verzanding van de Zwingeul zou kunnen aanpakken. De kwaliteit van het water zou dan wel aanzienlijk verbeterd mogen worden. Sluis aan zee Twee nieuwe ontwikkelingen maken de leans op behoud van het Zwin als grensoverschrijdend natuur reservaat aanzienlijk groter. Recent heeft het Vlaamse Gewest en de Provincie West-Vlaanderen besloten tot aankoop over te gaan van het Vlaamse Zwin, par ticulier eigendom van de familie Lippens. Maurice Lippens, broer van graaf Leopold - de burgemeester van Knokke, heeft in de hoedanigheid van voorzitter van Compagnie Het Zoute hiertoe met de Vlaamse minister van het Leefmilieu en Natuur, Kris Peeters een intentieovereenkomst gesloten. 27 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 31