Emile Claus, Gezicht op Domburg, 1879, olieverf op doek, 43 x 55 cm. Overgenomen uit: Johan De Smet, Emile Claus 1849-1924, Gent 1997, p. 81. Alfons Van Dijck, Gezicht op Sint Anna Ter Muiden, z.j., olieverf op doek. 38 x 44 cm, collectie Kunsthandel De Directiekamer, Middelburg. Euphrosine Beernaert (1831-1901) was geparen teerd aan De Harven, zij maakte (duin)landschappen en vond haar inspiratie naast Zandvoort en Den Haag onder meer in Domburg, Oost- en Westkapelle. Toorop Met Jan Toorop (1858-1928) begon Domburgs bloei als kunstenaarskolonie. Tijdens zijn studieperiode aan de Academie voor Schone Kunsten in Brussel, midden jaren tachtig, was Toorop betrokken geraakt bij het kunstenaarsgezelschap L'Essor en de opvolger daarvan Les Vingt, een groep van twintig vooruitstrevende kunstenaars die jaarlijks exposeerde. Willy Finch, James Ensor, Théo Van Rijsselberghe, Theodoor Verstraete, Anna Boch, Georges Lemmen en Henri Van de Velde behoorden tot de leden - allemaal Belgische kunstenaars die, al dan niet via Toorop, een band met Nederland zouden krijgen. Waar Toorop zich ook bevond, steeds werd hij door (kunst)vrienden omringd. Na een bliksembe- zoekje aan Domburg in 1896 - zeer waarschijnlijk om Van de Velde en zijn vrouw Maria Sèthe die in het dorp logeerden te bezoeken - bracht hij op uit nodiging van de in Domburg wonende Mies Drabbe, de latere kunstenares Mies Elout-Drabbe (1875-1956), voor het eerst enige dagen in de badplaats door. Tussen 1903 en 1922 zou hij er bijna jaarlijks kortere of lange tijd verblijven. Het waren buiten familiele den en vrienden van de Drabbes en de Elouts vooral zijn vrienden en kennissen die 's zomers en soms ook in andere jaargetijden langere of kortere tijd in de badplaats doorbrachten; binnen- en buitenlandse schilders, schrijvers, componisten, vertegenwoordi gers van de toneel- en theaterwereld, wetenschappers, kunstverzamelaars en critici. Zij werkten samen of ontmoetten elkaar in het Badpaviljoen, op het strand, in het atelier van Toorop of Mies Elout. Bij thee of wijn werd gefilosofeerd over de ontwikkelingen in de Amsterdamse en internationale kunstwereld, over de theosofie die vele aanhangers onder de kunstenaars had, over de contemporaine literatuur en muziek. Met steun van onder anderen Ferdinand Hart Nibbrig, Jan Heyse en Jacoba van Heemslcerck orga niseerden Jan Toorop en Mies Elout de bekende Domburgse tentoonstellingen die van 1911 tot en met 1921 hebben plaatsgehad. St. Anna ter Muiden Niet ver van Sluis ligt St. Anna ter Muiden. Willem de Mérode, Stijn Streuvels en Frans Erens bezon- 32 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 36