Zeeuwse Nieuwe: kunst op komst! Geen kunstklimaat zonder kunstenaars Het kunstklimaat bloeit weer op in Zeeland. In afwachting van de herope ning van zijn Stedelijk Museum herbergt Vlissingen de W3 galeries, het Buro Beeldende Kunst. Galerie van den Berge pioniert nog steeds in Goes. Middelburg stelt een deel van zijn gotische stadhuis ter beschikking aan hedendaagse beeldende kunstruimte De Vleeshal. Het Zeeuws Museum in dezelfde stad is weliswaar gesloten maar organiseert regelmatig programma's extra muros. Het CBK Zeeland (Centrum Beeldende Kunst) presenteert zich als een actieve speler in de regio. Maar niet alleen kunstinstellingen maken een kunstklimaat. De aanwezigheid van kunstenaars is essentieel voor de voeding van de directeuren van die instellingen en voor de aansluiting bij het Daphne Pappers kunstpubliek. Dertien beeldend kunstenaars, ook van buiten de provincie, labelden zich met ingang van een gezamen lijke tentoonstelling in Goes eind 2005 officieel als de 'Zeeuwse Nieuwe'.1 Met het CBK Zeeland als match maker verenigen zich onder deze noemer actieve kun stenaars die zeggen 'extra inspirerende uitwisseling en samenwerking te zoeken en elkaar en eikaars werk te willen leren kennen'. Opbouwend regionalisme Het initiatief van dit nieuwe, provinciebrede collectief sluit naadloos aan bij het beleid van het CBK. Kathrin Ginsberg, directeur, laat me weten dat zij de infra structuur van het Zeeuwse kunst- en designcircuit wil verbeteren. 'Sinds 2002 vindt bij het CBK het 'zomeratelier' plaats waarbij ik een jonge kunstenaar en een nestor aan elkaar voorstel. De jonge kunste naar heeft daar tijdelijk zijn atelier. Tegelijkertijd is er een tentoonstelling van werk van de nestor en vindt er geregeld uitwisseling plaats van ideeën en werkwijze tussen de kunstenaars. De periode wordt afgesloten met een eindpresentatie van het gerealiseerde werk en workshops waar kunstenaars op in kunnen schrijven. Bij zo'n gelegenheid heb ik eens de vraag opgewor pen: 'Hoe presenteer je jezelf als jonge garde?'. Dat heeft gewerkt, blijkt nu, getuige de Zeeuwse Nieuwe. De deelnemers, grotendeels afkomstig uit de al bestaande kunstenaarsinitiatieven Kunstwerkplaats Kip Vis, Kunstplein Veere, Galerie POP en G2A tonen aan dat er behoefte aan bundeling is in de provincie. En die provincie levert blijkbaar genoeg identiteit om een eenheidsgevoel te voeden. Kunstenaarscollectief anno 2005: handige pr-tool? Bianca Runge, een relatieve nieuwkomer in Zeeland, kreeg het voortouw. Zij vertelt: 'We kregen de kans van het CBK Zeeland om met z'n allen iets tot stand te brengen als antwoord op onze vraag naar infor mele uitwisseling en samenwerking. Na heel wat brainstormsessies heb ik voorgesteld een concept te 36 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 40