'Ik gaf mezelf nul procent kans' Interview met de genomineerden van de ZBP 2005 Jan Kuipers - met Robbert Jan Swiers winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs 2005 - en de genomineerde Dorothee Sturkenboom. Fotografie: Duo foto. Vlak voor de prijsuitreiking werden de aanwezige genomineerden, Dorothee Sturkenboom, Floortje Zwigtman, Rinus Ferdinandusse en Jan Kuipers, door jurylid Frank Hellemans geïnterviewd. Hellemans toonde zich onder de indruk van de kwaliteit van de inzendingen. 'Literatuur heeft een brugfunctie tussen de ratio en de emotie. Van de 43 inzendingen waren er heel wat die de ratio en de emotie bespeelden.' Marcel Migo Floortje Zwigtmans boek Schijnbewegingen kreeg in de Standaard der Letteren van 28 oktober, de dag van de prijsuitreiking, een schitterende recensie: 'een van de beste boeken voor i4+'ers ooit!' Hellemans vroeg zich af waarom 'een nuchtere Zeeuwse dame' voor haar roman het laat-Victoriaanse Londen als locatie koos. Zwigtman vertelde dat ze al langer gefascineerd was door de boeiende combinaties en confrontaties van moderniteiten met het behoudende, preutse Victorianisme die aan het eind van de negentiende eeuw in Londen speelden. Op de vraag of dit decor en deze thematiek jongeren van nu aanspreekt, ant woordde Zwigtman: 'Ik probeer altijd een actueel thema in mijn boeken te krijgen. In dit boek is dat homoseksualiteit, in mijn vorige was dat zinloos geweld.' Schijnbewegingen is het eerste deel van het tweeluik Een groene bloem. De kleur groen was in het negentiende-eeuwse Frankrijk een symbool voor homoseksualiteit; in Engeland was dit niet bekend. Oscar Wilde, die een rol speelt in het boek, is 'in groen gekleed'. 'Een mooie melancholische hommage aan een Hollywood dat verdwenen is', vatte Hellemans Als stenen naar de hemel gaan van Rinus Ferdinandusse 47 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 51