a ZEEUWSE 2005 boekenprijs Juryrapport ZBP 2005 Dit is de derde keer dat de ZBP wordt uitgereikt. In totaal zijn er 43 (2004: 38) boeken ingezonden door 32 (2004: 27) uitgeverijen waarvan 9 Zeeuwse en 3 Vlaamse. Onderverdeeld naar categorieën: (Auto)biografie (8), Beeldverhaal (2), Beschouwing (2), Dialect (3), Geschiedenis (12), Kinderboeken (6), Kunstgeschiedenis (4), Poëzie (3), Proza (3). Een rijke oogst voor een regionale boekenprijs. Ons Vlaams jury lid Frank Hellemans verwoordde dat als volgt: 'Voor een Provinciale of Regionale Boekenprijs ligt het niveau erg hoog. Vooral de uitstekende non-fictieboeken val len op: eerst en vooral in het historisch-documentaire genre maar ook op taalkundig gebied. Een streek als Zeeland die over dergelijke uitstekende heemkundige historici kan beschikken, mag fier zijn. Naast deze rijke non-fictieoogst, zijn er ook heel eigenzinnige publicaties te vinden, op het gebied van de schone letteren tot en met het jeugdboek. Kortom, de Zeeuwse literatuur in de breedste betekenis van het woord heeft in 2005 blijkbaar een annus mirabilis beleefd. Een grand cru om te koes teren.' Die wil ik graag met u samen openmaken door het voorlezen van het juryrapport waarbij de boeken in alfabetische volgorde op auteur aan de beurt komen. Erik Bindervoet en Robbert-Jan Henkes, Meneer Joyce in Vlissingen Speels essay over het gevecht van James Joyce om Dubliners gepubliceerd te krijgen. Met grote kennis van literaire zaken geschreven. Het lokaliseren van deze geschiedenis in de haven van Vlissingen, waar James Joyce zich op doortocht bevond maakt dat de geschiedenis van Joyce op een bizarre manier met de Zeeuwse, in de Slibreeks, wordt verbonden. Prachtige tekening en foto's van Vlissingen. Fascinerende arabeske over de grote schrijver die met een toeterende nachtboot voet aan wal zet in Vlissingen. At hij er oesters of mosselen? Erik Bindervoet en Robbert-Jan Henkes, twee grote Joyce-kenners, ventileren in dit speelse boekje hoe aanstekelijk hun idolatrie voor Joyce kan werken. Rinus Ferdinandusse, Als sterren naar de hemel gaan Dan heeft Rinus Ferdinandusse bij hen op schoot gezeten... Zakelijk en toch ietwat melancholisch por tret van een Hollywood - kwaliteitscinema en leading ladies - dat nu jammer genoeg niet meer bestaat. Ode aan de goede smaak met goede smaak gebracht. Jan Kuipers en Robbert jan Swiers, Het verhaal van Zeeland Goed vormgegeven, goed geschreven, mooi samenvattend werk en toch met aandacht voor het detail. Zeeland is altijd een buitenbeentje geweest in de Nederlanden. Dat er een geheel eigen verhaal ver teld lean worden over de provincie meer dan over bij voorbeeld Zuid-Holland staat buiten kijf. De auteurs hebben de nostalgie weten te vermijden. Margriet de Moor, De Verdronkene Lijkt in eerste instantie qua hoofdonderwerp, in Zeeland vijftig jaar na de ramp, gedateerd. Maar die opvatting haalt ons direct in met de Tsunami, en de overstroming van New Orleans. In deze roman worden de menselijke drijfveren meesterlijk in taal blootgelegd. Het onbe noembare deel van ons leven dat zich onzichtbaar naast ons voortbeweegt, dat inzicht verschaffende, voor verdieping zorgende, wordt door Margriet de Moor van de verdrinkingsdood gered. Een grote kunst. Dorothee Sturkenboom, De elektrieke kus - over vrou wen, fysica en vriendschap in de 18de en 19de eeuw De Elektrieke kus beschrijft een uniek historisch feno meen: van 1785-1887 bestond alleen in Middelburg een Natuurkundig Genootschap van Dames. In haar pogingen om zo waarheidsgetrouw mogelijk de levens van deze dames te benaderen stuit Sturkenboom op ontbrekend materiaal, 'De geschiedenis heeft niet zo'n best geheugen voor vrouwenlevens', schrijft ze op blz. 84. Het is voor Middelburg, nu het academische pretenties heeft, een emancipatorisch 'verlichtende' studie. Knap staaltje ideeëngeschiedenis, zoals je dat in de Angelsaksische wereld aantreft. Met veel zin voor detail schetst Dorothee Sturkenboom een boeiend panorama van de wondere wereld in de acht tiende en negentiende eeuw toen (sommige) vrouwen dweepten met bepaalde toegepaste wetenschappen (en hun leermeesters). Jongens en techniek? Nee, dames en fysiek! 49 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 53