Signalementen samenstelling Jan J.B. Kuipers Kopers- of boekhandelsstaking Een gerucht waart door Zeeland - het gerucht van de kopersstaking. Juist in een jaar dat veel landelijke uitgevers zich met zelandica-uitgaven op de Zeeuwse boekenmarkt begaven hielden de kopers van dit genre de knip dicht, is betoogd door belangrijke 'spelers' in het Zeeuwse boekenveld. De veronderstelde staking zou vooral het gevolg zijn van een voor het marktseg ment desastreuze kijk- en leesserie als Zeeland van toen el nu van Waanders, in elke sigarenzaak en super markt te koop. Dezelfde uitgever flikte een aantal jaren geleden met de nog succesvollere serie Ach lieve tijd hetzelfde kunstje. De Zeeuwse boekhandelaren spreken elkaar echter gelukkig tegen wat die kopersstaking betreft. Men wijst op een (te) groot aantal uitgegeven titels, of op een hoogstens tijdelijke inzinking. Maar is het inkooppa troon van boekhandels zelf mogelijk mede debet aan de veronderstelde desinteresse bij de klant? Je hoort zelan- dica-uitgevers vaak klagen over de zunige aanschaf van nieuwe titels door sommige boekhandels. Het succes van een recente titel als Brommers, gitaren en spandoeken zou zijn geremd door benauwde nabestellingen, toen de eerste stapels snel de deur uit waren gevlogen. Als een verse titel, omhooggetild op een golf van gunstige publiciteit, niet direct voorradig is haken de meeste belangstellenden ogenblikkelijk af; voor bestellen wordt de moeite niet genomen. Je wilt zo'n boek immers nu hebben, straks en morgen zijn er weer duizend andere dingen die de belangstelling wekken. De Zeeuwse boe kenbranche heeft dan het nakijken en verneemt alleen een aanzwellend, akelig gerucht dat door Zeeland waart - het gerucht van een falend aanbod. Zeelands mooiste monument? Jeanine Dekker (eindred.), Katie Heyning (beeld- red.), De Abdij van Middelburg. Utrecht: Uitgeverij Matrijs i.s.m. Stichting Het Abdijboek, 2006, ISBN 90 5345 296 6, 39,95, na 1 oktober 2006 49,95. Op pagina 186 en profil: hoofdcommies L.J.A. van der Harst (familie van de apothekers destijds op de Pottenmarkt?). Het dorre, perkamentachtige gezicht Een blik op de Statenzaal in het Abijcomplex. van een rasambtenaar in de door kliekjes- en standen geest verziekte kleinsteedse en provinciale samenle ving van Middelburg anno 1919. 'Ambtenaren bepalen in de eerste helft van de twintigste eeuw het gezicht van de Abij', leren we uit het bijschrift. Het is één van de honderden rijk gevarieerde afbeeldingen uit het langverbeide 'Abdijboek'. Het behandelt de bijna een millennium omspannende geschiedenis van het com plex in de perioden 1123-1574, 1574-1798, 1798-1940 en na 1940. Deze worden gemarkeerd door drie grote keerpunten: de opheffing van de norbertijner abdij, de omvorming van Nederland tot een centraal bestuurde staat en de verwoesting van het Abdijcomplex op 17 mei 1940. Duidelijk is echter, aldus eindredacteur Jeanine Dekker, dat deze keerpunten op veel terreinen geen echte breukpunten waren. Het eerste grote hoofdstuk behandelt de middel eeuwen, toen de abdij als kloostergemeenschap func tioneerde en daarnaast een onmiskenbaar wereldlijke uitstraling had. In deze periode ontstond de grond vorm van het huidige gebouwencomplex. Het tweede is gewijd aan de periode tussen 1574 en 1798, waarin het bestuur van Zeeland in tal van zaken soeverein opereerde en de Abdij conform de hoge status van het complex verder werd verfraaid. In de volgende ander halve eeuw (derde hoofdstuk) maakte de provincie Zeeland deel uit van de nationale eenheidsstaat en kwam de Abdij in steeds bouwvalliger omstandighe den te verkeren. Pas aan het eind van de negentiende 52 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 56