De 'Eerste Zeeuwsche Automobielgarage' in Middelburg, 1918. Bij de promotie van Provincie in de periferie betrok uit geverij Matrijs óók specifiek het imago van Zeeland: 'In de beeldvorming van de provincie Zeeland spelen conservatieve landbouwers, zuinige consumenten en eenvoudige vissers nog steeds een doorslaggevende rol. Ver weg van de Randstad voerden de Zeeuwen immers niet alleen een langdurige strijd tegen het water, maar ook tegen de economische achterstand.' Een achterstand die eigenlijk de bekroning van een economisch achteruitboeren ook vóór 1800 en de Franse Tijd was (en waarvan de streekdrachten een voortbrengsel zijn). Provincie in de periferie beschrijft de economische geschiedenis van landbouw tot toe risme en van scheepsbouw tot visserij in de periode 1800-2000. De auteurs bespreken zowel grote als kleine bedrijvigheid; zowel scheepswerf De Schelde in Vlissingen als de Maatschappij Eben Haezer in de oesterwinning te Yerseke komen aan de orde. WD- politicus J. van Aartsen (zoon van 'Jan Industrie', voormalig Zeeuws Commissaris van de Koningin) zei tijdens de presentatie van het boek dat 'veelzijdig heid het Zeeuwse kenmerk bij uitstek' was, een nogal cryptische want hyperalgemene vaststelling die hij liet volgen door het advies aan de Zeeuwen om vooral veelzijdig te blijven, dus niet radicaal te kiezen tus sen rust en ruimte of industrie en werkgelegenheid. Investeren in het onderwijs was volgens hem essen tieel om een veelzijdig Zeeland met hoge kwaliteit van leven te behouden: 'Ook hierin loopt de provincie voorop met de oprichting van de Roosevelt Academy.' Brusse en Van den Broeke stellen vast dat hoewel elke provincie zich op een eigen manier heeft ontwik keld, dit in zeer bijzondere mate voor Zeeland gold. De ligging aan zee en de zeearmen maakte de provin cie kwetsbaar. Ver weg van de Randstad voerden de Zeeuwen niet alleen een langdurige strijd tegen het water, maar ook tegen de economische achterstand die hun provincie sinds de achttiende eeuw ken merkte. De studie wordt chronologisch gepresenteerd in vier perioden van vijftig jaar. Elk deel zoekt een ant woord op de vraag in welk opzicht en waarom de eco nomische ontwikkelingen in Zeeland anders waren dan in de rest van Nederland, waarbij parallellen wor den getrokken met gebeurtenissen in andere provin cies. Het boek gooit en passant enkele gebrandschil derde raampjes van ons gewestelijk geschiedbeeld aan diggelen. 'Zeeland heeft de laatste twee eeuwen aan de zijlijn gestaan,' zegt Van den Broeke in een inter view met Matrijs magazine (dec. 2005). 'Sommigen beweerden dat het na i960 allemaal beter ging met de provincie; dat hebben wij niet geconstateerd. Het aandeel van Zeeland in het BNP is in 2000 zelfs klei ner dan in 1970.' Hiermee gummen de auteurs de stralenkrans om de hoofden van de befaamde 'Delta Boys' daadkrachtig uit. De Delta Boys waren Zeeuwen op hoge posities, die zich sterk inzetten voor de voor uitgang van de Zeeuwse economie, industrialisatie en infrastructuur. Jan Industrie hoorde erbij en M. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut (ETI) in Zeeland, wiens dissertatie Van den Broeke en Brusse in dit opzicht kraken. In weer een ander interview (PZC) zegt Van den Broeke: 'Zij hebben zich het vuur uit de sloffen gelopen, maar de inhaalslag is niet écht gelukt.' Coauteur Brusse: 'Waren de Delta Boys niet opgestaan, dan waren er wel anderen geweest. Er is tweehonderd jaar lang door van alles en iedereen gelobbyd in het belang van Zeeland.' Ook nu gaat het verre van rooskleurig. Brusse: 'De laatste tien jaar kende Zeeland de langzaamste groei van heel Nederland. Het gaat relatief slecht.' De regio heeft wel degelijk potentie volgens beide onderzoe kers, maar dan in andere sectoren. Als woonprovincie voor gefortuneerde ouderen bijvoorbeeld, en als vesti- gingsgebied van de internationale Roosevelt Academy (waaraan Van den Broeke is verbonden). Dit toe komstperspectief zal talrijke Zeeuwen onaangenaam voor de ogen schitteren - en dat geldt misschien ook voor de volgende verklaring van Van den Broeke in de PZC: 'We hebben de geschiedenis ontdaan 54 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 58