het stadje korter Het Tholen van Barend de Graaff ij de hemel tekst Mario Molegraaf Tholen lijkt een buitenplaneet in het Zeeuwse zonnestelsel, overal ver vandaan, door bijna ieder een vergeten. Zelfs vergeten door de makers van Querido's letterkundige reisgids van Nederland. Vele plaatsen in Zeeland worden daarin aangedaan, maar niet Stavenisse, Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk, Poortvliet, Oud-Vossemeer of de stad Tholen. De meeste Thoolse letterkundigen stammen uit een ver verleden en niemand kijkt meer naar hen om. Neem de dichter Pieter van Gelre (1622-1668). PJ. Meertens wijdde aan hem ooit een lang artikel en besloot dat met de woorden: 'Het nageslacht heeft, en niet geheel ten onrechte, nauwelijks aandacht besteed aan zijn persoon en zijn werk.' Bestseller Eén schrijver houdt de eer van het trotse eiland Tholen hoog: Barend de Graaff. Nooit van gehoord? Van zijn romans werden enorme aantallen verkocht. In 1963 haalde hij het miljoenste exemplaar, zo'n vijftien jaar later passeerde de teller twee miljoen. Tot de hoge literatuur drong hij niet door, wat hem enigszins frustreerde. In de roman De Blikken Dominee hoor ik de klank van afrekening: 'Die lui schreven maar. 30 Zeeuws Tijdschrift 2016 4 Allemaal boeken vol seks en een zelf gecreëerde god, die niets wezenlijks had.' De Graaffs boeken zitten vol God, maar dan Hij met een Hoofdletter. En seks is er ook, heel veel seks, maar dan in stiekeme, schielijke termen beschreven. Neem een passage uit Het avontuur (1944) waarin een vrouw 'zonder schalksheid, maar op zachte verlan gende toon' zegt dat haar seksegenoten soms willen 'dat de man het niet bij plannen laat'. Ze strekt haar armen uit, de auteur laat een witregel vallen, om dan op te schrijven: 'Na een aantal minuten, die niet geteld werden, omdat ze als 't ware tijdloos zijn, zitten beiden weer recht.' Ziezo! Drukdruk Toch zijn De Graaffs romans gewaagder dan zulke uitspraken doen vermoeden. Waarschijnlijk is hij de uitvinder van de uitdrukking drukdruk. In De Blikken Dominee, in 1970 verschenen, krijgen we te lezen: 'Er gingen weken voorbij. Druk, druk!' Moedig is vooral dat hij zijn geloofsgenoten niet spaarde. In menige roman hield hij hen een spiegel voor waarin je farizee- ers zag, schijnheiligen, gelovigen die genieten van de splinter in andermans oog. Hij bleef, de ander verliet de kerk, maar je kunt Barend de Graaff wel degelijk als een literaire voorvader van Maarten 't Hart beschouwen. Wat 't Hart doet met Maassluis, deed De Graaff met Tholen. De personages zijn minder pregnant, ze praten minder pittig, maar er is diezelfde aandacht voor de wegen en vooral de dwaalwegen van het gereformeerde geloof. Beiden spreken uit eigen ervaring. Singuliere gaven De Graaffs vader, B.W. de Graaff (1866-1951), was aan vankelijk huisschilder. Ook nog toen, op 3 september 1898, te Bennekom (gemeente Ede) zijn oudste zoon Barend werd geboren. De loopbaan van De Graaff sr. nam een opmerkelijke wending. In 1908 werd hij door de classis Arnhem van de Gereformeerde kerken toegelaten als 'oefenaar', zeg maar lekenprediker. Hij evangeliseerde in Duitsland onder fabrieksarbeiders. In 1911 werd hij 'Leerend Ouderling' te Poortvliet op Tholen waar hij zich ook vestigde met zijn gezin. Vergelijkbare functies ging hij vervullen in Rilland- Bath en in Tholen-Stad. In 1918 werd hij van broeder, op grond van artikel 8, dominee. Mensen die er niet voor hadden gestudeerd, mochten geen predikant wor den 'tenzij dat men verzekerd zij van hunne singuliere gaven: godzaligheid, ootmoedigheid, zedigheid, goed verstand en discretie, mitsgaders gaven van welspre kendheid.' In 1923 raakt Zeeland vader De Graaff kwijt. Maar er is nog de zoon, onderwijzer geworden. In 1918 begint hij zijn loopbaan als volontair aan de School met den Bijbel te Oud-Vossemeer. Hij geeft eveneens les in Kruiningen, voor ook hij Zeeland verlaat maar niet vergeet. Later gaat hij schrijven. Net als zijn vader maakt hij een opmerkelijke carrièreswitch, ongetwij feld ook vanwege singuliere gaven. Het schoolkrijt verruilt hij definitief voor de schrijverspen. Tot hij op 16 juni 1983 in Driebergen overleed, publiceerde hij talloze boeken. In 1944 verschijnt bijvoorbeeld de nog altijd leesbare en lezenswaardige roman Gebrandmerkt, gebaseerd op het ware verhaal van de meesteroplichter Johan Cato Kamerling die Brouwershaven om zijn vingers wond. Rust en genoeglijkheid In drie van zijn boeken neemt De Graaff ons mee naar Tholen. In Het avontuur, later omgedoopt tot De vrouw uit 't Wynvat, naar het Tholen uit 'de tijd van paarden, pruiken en diligences', maar de beschrijvingen her kennen we nog: 'De stad Tholen bood, uit de verte ge zien, een rustige aanblik. Ze lag daar klein en behaag lijk in haar wallen. De zon stond aan een nevelige 31 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 16