liever geen potten de thoolse mummies in de grote of onze lieve vrouwe kerk De Grote kerk van Tholen herbergt de grootste groep mummies van het land, wellicht van heel Europa. In de loop der jaren zijn er heel wat artikelen gewijd aan de Thoolse mummies. Bij vergelijking daarvan viel op dat er nogal wat verschillende jaartallen, feiten en aantallen werden genoemd. Tijd om er eens dieper in te duiken. tekst Fred van den Kieboom 34 Zeeuws Tijdschrift 2016 4 Kort na de Tweede Wereldoorlog werd de restauratie van de Grote of Onze Lieve Vrouwe kerk in het cen trum van de vestingstad ter hand genomen. Voor de oorlog had die al een aanvang genomen met de toren want het was niet voor zijn tijd. Nu diende het hele kerkgebouw opgeknapt te worden. De aanleg van een verwarmingssysteem maakte het noodzakelijk dat er ook onder de vloer en in de bodem gewerkt moest worden. Alle grafstenen werden gelicht en tijdelijk op geslagen, waarna de grond volledig omgewoeld werd en de menselijke resten die daarbij gevonden werden, vonden hun weg naar een knekelput. Later werden de grafstenen teruggeplaatst in de kerk, maar niet op hun oorspronkelijke plek. Alleen in de zijbeuken werden stenen gelegd en niet in de middenruimte waar de kerkbanken kwamen te staan. Enkele werden zelfs rechtop tegen de buitenmuren geplaatst. De tombe van de Van Vrijberghe's Helemaal achterin de kerk in de zuidwesthoek bevond zich een rechthoekige bakstenen tombe van de familie Van Vrijberghe, zonder versierselen of opsmuk. Aan de zijkant waren twee hardstenen platen aangebracht met de namen van de overledenen die in de graftombe zouden moeten liggen. Deze zijde van de kerk was ver zakt en diende dus ook aangepakt te worden. Op 11 de cember 1946 dient W.J. Reder, bouwkundig opzichter van de restauratiewerken aan de Grote Kerk in Tholen bij de toenmalige gemeente Tholen een verzoek in tot het 'opgraven en verplaatsen der zich in de graftombe van Johan L van Vrijberghe heer van Namen etc. etc. bevindende kisten'. Daarbij wordt uitgegaan van kisten van zes overleden familieleden van deze Johan. Op de tombe staan immers zes namen gegraveerd. De vol gende dag al krijgt de opzichter een positief antwoord op zijn verzoek met de vraag om de exacte datum en tijdstip van de opgraving te melden aan de gemeente. Op 7 januari van het daaropvolgende jaar wordt be gonnen met het daadwerkelijk afbreken van de tombe. In die week worden in bijzijn van de burgemeester en de kerkvoogden in de tombe echter '21 zwaar eiken houten lijkkisten gevonden, waarvan er nog 9 gaaf en de overige totaal vergaan waren. De kisten stonden zeer wanordelijk tot 4 op elkaar gestapeld, terwijl in 7 kisten de volkomen gemummificeerde lijken gevon den werden van mannen, vrouwen en kinderen.' De 35 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 18