VOOR HET BEHOUD VAN HET Het Cultuurplein Tholen, de culturele raad van de gemeente, wil op deze plek een lans breken voor het (gebouwd) erfgoed. De andere disciplines (waaronder beeldende kunst, muziek, podium kunsten en koren) waarbij we betrokken zijn, komen gedurende het jaar, en ook in deze special van het Zeeuws Tijdschrift ruimschoots aan bod. tekst Mariska Dijke Piet Quist Q www.cultuurpleintholen.nl A cultuurpleintholen Tholen heeft 650 jaar na het verlenen van de stads rechten nog altijd een pittoreske binnenstad, een fraaie skyline als je de stad benadert en een groene vestingwal die al 140 jaar als park fungeert. De eilandelijke monumenten hebben onze volle aandacht. Doordat deze gebouwen vaak hun oor spronkelijke functie hebben verloren, komt de instand houding onder druk te staan. Kil rekenen en afstoten naar de markt is wellicht een financiële oplossing voor de korte termijn, maar gaat voorbij aan de brede maat schappelijke en culturele taak van een lokale overheid en daarmee aan goed bestuur. Verantwoord herbestemmen of verantwoord cultu reel exploiteren is het credo. Dit lukt in onze gemeente behoorlijk en meestal in samenwerking met particu lieren en lokale organisaties. Bijvoorbeeld de weder opbouw van molen De Verwachting en het onlangs herbestemde Holland Huis getuigen daarvan. Voor Tholen-stad is het openstellen van het oude stadhuis een van de volgende projecten. Helaas wordt materieel erfgoed van veel kanten bedreigd. Eén van de bedreigingen is het onvoldoende bewustzijn van de waarden van ons gebouwd cultureel 56 Zeeuws Tijdschrift 2016 4 Foto: Mariska Dijke. erfgoed. Ondanks de status van 'beschermd stads gezicht' die Tholen heeft, kan dit leiden tot het maken van plannen die dit beschermd stadsgezicht ernstig dreigen aan te tasten. Het is aan de gemeente het bestemmingplan zó op te stellen dat het verenigbaar is met de, terecht, zo geroemde waarden van de histo rische omgeving. Een omgeving die de eigen burgers en de zo gewenste toeristen bekoort. Het Cultuurplein Tholen wil hier functioneren als de ogen en oren van de gemeenschap en voorkomen dat er aan de cultuur historische waarden van Tholen onherstelbare schade wordt aangericht. Immers cultuur en cultureel erfgoed maken dat je beseft waar je vandaan komt, waar je thuis hoort. Wij ontlenen onze identiteit mede aan het kennen en beleven van (onze) cultuur. Wij wonen en werken in dit mooie 'decor'. In het geval van Tholen draagt de schoonheid van het erfgoed, de binnenstad en de haven niet alleen bij aan ons welbevinden als burgers. Het beschermde stadszicht heeft toeristische aantrek kingskracht en is daarmee van economisch belang. Als er geschreven en gesproken wordt over het stimuleren van het toerisme, gaat het al snel over fietsrecreatie, gezinnen, senioren, mensen die hier van cruiseschepen afstappen om... Ja, waar komen de toeristen eigenlijk voor? Mensen stappen niet van boord om over een geas falteerd paadje naar een verwarmd terras te lopen en weer terug. Ze komen niet voor hoogbouw, beton en glas. Dat hebben ze thuis al in hun eigen verstedelijkte of zelfs kosmopolitische omgeving. Ze komen naar Tholen voor de unieke waarden die ons stadje te bieden heeft; een havenplateau met kasseien, smalle straatjes volgens middeleeuws patroon, pittoreske geveltjes, een kolossale kerk, een prachtig stadhuis, 'oaghe boamen' en ruisend groen. Dat brengt ons bij de vraag: hoe ziet Tholenyoo eruit? Wat doen wij de komende 50 jaar met dit ge schenk van de generaties voor ons? Is Tholen anno 2066 zo veranderd dat de toerist ons links laat liggen en de inwoners hun stadje nog amper herkennen? Wij als Cultuurplein Tholen kiezen voor het positieve scenario en werken samen met inwoners en organisaties aan een Tholenyoo dat nog altijd een historische groene parel aan de Eendracht is. 57 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 29