ZEEUWS TIJDSCHRIF Ri 68 DE STAD THOLEN ALS KERN VAN ZEELANDSTAD-OOST e stad Tholen als kern van Zeelandstad-Oost Ghiselin Danckerts Een componist van wereldformaat Albert Clement De kleurrijke Sterstad Tholen Hoe de vestingstad Tholen tot het De donkere levensweg van Adriaan Hollestelle laatst Spaans en katholiek bleef 46 Tholen bijzonder belicht Door de De aangekondigde dood van verzetsman Piet Groenewege Matty Verkamman Het Stadhuis van Tholen Met kaarten de Fransen te lijf De cartografenfamilie Hattinga op Tholen rond 1740/50 Fred van den Kieboom Het stadje korter bij de hemel Het Tholen van Barend de Graaff Mario Molegraaf Liever geen pottenkijkers De Thoolse mummies in de Grote of Onze Lieve Vrouwe kerk ogen van H.J. Wolter (1973-1952) oor mij ontstaat iets Keramist Hans Westerweel over zijn werk Frits de Coninck Pleidooi voor het behoud van het erfgoed van Tholen stad 58 Zeeuwse Boekenprijs 2016 Zeeuwse jeugdboeken onder de loep zbp 2016 Een avond vol verrassingen Juryrapport En de winnaars zijn... Waarde lezer! Fred van den Kieboom 66 4 2016 redactie Paul van der Velde (hoofdredacteur), Mariska Dijke (gastredacteur), Piet Quist (gastredacteur), Frits de Coninck, Oscar Steens en Francisca van Vloten vaste medewerkers Albert Clement (muziek), Johan de Koning (architectuur), Jan J.B. Kuipers (signalementen), Anya Marinissen (Zeeuwse Boekenprijs), Mario Molegraaf (poëzie), Jaap de Moor (geschiedenis), André van der Veeke (proza) en René de Visser (kunst) aan dit nummer werkten mee Catharina van den Broek, Fred van den Kieboom, Wido Quits, Kees Slager en Matty Verkamman bestuur stichting zeeuws tijdschrift J.M.M. Polman (voorzitter), J.A.M. Nijskens (secretaris penningmeester), D. Anbeek, D. van den Bout, A. Luscombe en K. Scherphuis adres Postbus 8004, 4330 ea Middelburg, 06 211 06 047, zeeuwstijdsch rift@dezb.nl, www.zeeuwstijdschrift.nl abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt vier keer per jaar. De abonne mentsprijs bedraagt 47,50 euro. Buiten Nederland: 52,50 euro. Abonneren kan telefonisch of via de website. Opzegging dient te geschieden twee maanden voor het einde van het lopende jaar. vormgeving Martijn de Wilde druk Drukkerij Damen Dit nummer kwam tot stand in samenwerking met Cultuurplein Tholen, de Gemeente Tholen en het Gemeentearchief Tholen. adverteerders Eendracht Maakt Kracht, Jansen Technology Group, jk bouwconsult, Auberge De Campveerse Toren Veere, Zeeuws Veilinghuis, Wauters Hulst bv, Stichting Zigzag, nv Westerscheldetunnel, Damen Schelde Naval Shipbuilding, hz University of Applied Sciences, ucr University College Roosevelt, Provinciale Zeeuwse Courant, Koninklijke Zeelandia Groep bv, de Drukkery Middelburg, De Koperen Tuin Goes 2016 Zeeuws Tijdschrift, issn 0166-5154 Foto omslag: De Markt in Tholen met daarachter de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk. Foto: Michiel Verbeek. Met in het achterhoofd een sterk gelovige gemeen schap leeft bij velen nog het idee dat Tholen een geblindeerde stad is. Maar is het nu niet juist dat op de grondvesten van die calvinistische oriëntatie de Republiek is uitgegroeid tot een bloeiende handels natie, ja zelfs een wereldmacht. De voc-mentaliteit, waarvan Jan Peter Balkenende tien jaar geleden al zei dat we die in Nederland meer nodig hadden, is zonder de negatieve connotatie in Tholen springlevend. In het Zeeuws Tijdschrift rondetafelgesprek dat wij met een vijftal vertegenwoordigers uit de Thoolse samenleving voerden, bleek een open blik, niet alleen op de wereld, maar ook op Zeeland. De eerste uit zich in een levendige bedrijvig heid die sinds kort een enorme push heeft gekregen vanwege het doortrekken van de A4. Niet voor niets dient het huidige industrieterrein uitgebreid te worden omdat de plaats strategisch gelegen is tussen Rotterdam en Antwerpen en daardoor zeer aantrekke lijk is geworden voor bedrijven in de logistieke sector. In Tholen is van krimp geen sprake, eerder van groei. Ook jonge mensen blijven er graag wonen want zoals een van de overigens hard werkende geïnterviewden zei: 'In Tholen waan je je altijd op vakantie.' Hij doelde daarmee op de Oosterschelde, een waar paradijs voor duikers uit binnen- en buitenland. Het aantrekke lijke vestingstadje is ook ontdekt door Amerikaanse toeristen die er op riviercruises tussen Amsterdam en Antwerpen graag afmeren. Die internationale oriëntatie wordt gecomplemen teerd door Zeelandbrede en regio-overschrijdende samenwerking in 60 verbanden voor zaken die, in de woorden van burgemeester Ger van de Velde-de Wilde, 'Je alleen niet voor elkaar kunt krijgen.' Die mentali teit maakt Tholen als Zeelandstad-Oost een flexibele speler in wat eens Zeelandstad moet gaan worden. Een stad die zijn plaats op nationaal, regionaal en interna- tonaal terrein met een sterke economische, sociale en culturele identiteit met verve kan opeisen. Paul van der Velde hoofdredacteur Paul van der Velde Oscar Steens Paul van der Velde Jan J.B. Kuipers Kees Slager Wido Quist Piet Quist Francisca van Vloten Mariska Dijke Piet Quist Catharina van den Broek Anya Marinissen Paul van der velde Paul van der velde 3 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 2