Tholen is heel kleurrijkmaar we moeten het wel meer uitdragen tekst Oscar Steens Paul van der Velde 'Tholen is een gemeenschap waar de kerk een belang rijk onderdeel van ons dna vormt. Dat wil niet zeggen dat we geen oog voor de wereld hebben. Dat is onzin', zegt visser Job Schot. 'Ik ben wel een calvinist, maar een Bourgondische!' 'Overal waar je komt denken ze dat de ramen hier nog afgeplakt zijn, terwijl we wel degelijk middenin de wereld staan', voegt ondernemer Siem Jansen toe. 'Ja, zelfs net buiten onze gemeentegrenzen, in Zeeland dus, roepen mensen dat ze nooit op Tholen zouden willen wonen', zegt Sarien Bout-Sakko, oud-muziekdocent en actief in diverse cultuurhistori sche organisaties. 'Tholen stad bestaat nu 650 jaar en als mensen de moeite zouden nemen om hier eens een festiviteit te bezoeken, dan zouden ze zeker van ge dachten veranderen. Belangrijk daarbij is te bedenken dat Tholen juist heel divers is qua bevolkingssamen stelling. Ze komen onder andere uit de Randstad en Brabant. Het is niet één hechte familie, maar er heerst wel saamhorigheid, er wordt op alle fronten nauw en effectief samengewerkt. Tholen is heel kleurrijk, maar we moeten het wel meer uitdragen.' Verrassende taferelen Burgemeester Ger van de Velde-de Wilde: 'De organi satie en de uitvoering van het jaarfeest zegt inderdaad veel over Tholen. Om te beginnen zijn de initiatie ven door de inwoners zelf genomen. Zij hebben een stichting opgericht en zijn zelf aan de slag gegaan. Aanvankelijk keken de bewoners de kat uit de boom, maar toen ze eenmaal loskwamen, is er iets heel moois ontstaan. Een heel jaar lang, elke maand activi teiten rondom Tholen 650. Een parade, een nostalgi sche dag, muziekvoorstellingen, noem maar op.' Ondernemer Johan Koedood: 'Ik was verbaasd over het enthousiasme waarmee al die vrijwilligers in beweging kwamen. Je hoort vaak mensen somberen van "ach dat lukt toch niet". Maar omdat iedereen werd betrokken bij een aantal brainstormsessies voelde niemand zich buitengesloten.' Sterker, het stimuleerde extra betrokkenheid en leidde zo hier en daar tot verrassende taferelen. Bout-Sakko: 'Tijdens de nostalgische dag hebben christelijke koren die nor maal gesproken alleen christelijke liederen zingen ook volksliedjes ten gehore gebracht.' Alle scholen onder één dak Het is niet altijd feest op Tholen. De gemeente, de inwoners profileren zich in het 'gewone leven' met de ontwikkeling van hun gebied, zowel op recreatie- toeristisch, sociaaleconomisch als ook cultuur historisch gebied. Ook hier geldt weer dat de diversiteit en de mindset vele malen groter en breder is dan buiten staanders verwachten. 'Onze missie is verbinden en versterken vanuit een traditie en ambitie die past bij ons dna', legt Van de Velde-de Wilde uit. 'Voorbeeld is het accent op duurzaamheid dat we door ons rentmeesterschap meegekregen hebben. Daardoor kreeg de gemeente Tholen in 2010 de zilveren eco xxi Award. Dit is een Europees duurzaamheids keurmerk. We waren de tweede gemeente in Nederland die deze award in ontvangst mochten nemen. Verder participeren Thoolse ondernemers op eigen initiatief in een duurzaamheidkring om met steun van de gemeen te het belang van "groene bedrijfsvoering" uit te dragen. In het verlengde hiervan wil ik ook graag wijzen op ons masterplan: een plan voor het samenbrengen van vijf basisscholen en één school voor speciaal onderwijs in één gebouw met allerlei voorzieningen eromheen zoals sport, bibliotheek en opvang. Natuurlijk waren en zijn er de nodige hobbels te nemen. Het gebouw moet aan duurzaamheideisen voldoen en besturen moesten op één lijn komen. Een heel proces, dat zeker sneller had gekund, maar we hebben niets willen forceren, we wil den per se een vaste toezegging van alle scholen, want het afhaken van één deelnemer zou heel jammer zijn. Gelukkig is dat niet gebeurd en mogen we best trots zijn op een project dat uniek is in Nederland.' Parel aan de Oosterschelde Koedood: 'Het klopt dat op Tholen veel bijzondere dingen gebeuren, maar we zijn te bescheiden. We dra gen ze onvoldoende uit.' Jansen: 'Het komt voor dat ze buiten Tholen denken iets nieuws te doen, bijvoorbeeld op het gebied van recycling van plastic, terwijl wij dat hier al jaren zonder poeha doen. Datzelfde kan je ook zeggen van ons natuurschoon en met name van onze onderwaterwereld die zijn weerga niet kent. Niet voor niets rijden Belgen en Duitsers op één dag op en neer om een paar uur te komen duiken. Daar mag je best de aandacht op vestigen.' 6 Zeeuws Tijdschrift 2016 4 Schot: 'Je waant je op Tholen in het buitenland. Ga met een bootje het water op. De zeehonden zitten naast je op de plaat. Waar in Nederland heb je dat? Nee, ik hoef niet zo nodig ver weg voor een vakantie. Op Tholen ben je wat dat betreft altijd op vakantie, alleen moet je er wel over vertellen, want te weinig mensen weten over die parel aan de Oosterschelde.' Ook de cultuurhistorische 'parels' verdienen het om meer in de schijnwerpers te staan, vindt Bout- Sakko: 'Wij hebben een prachtige harmonie met veel hooggeschoolde muzikanten, de Koninklijke Muziekvereniging Concordia. Bezoek de zomerconcer- ten waarmee ik vier jaar geleden ben begonnen maar eens. We kunnen tussen mei en september alle zater dagmiddagen moeiteloos vullen en dat met allemaal vrijwilligers. We zitten nu zelfs met een wachtlijst, zoveel mensen willen meedoen. Het programma voor volgend jaar is bij voorbaat volgeboekt. En dan het vestingstadje met de unieke vorm van zeven bastions met aan een kant de Eendracht die zeer herkenbaar is. Ik zou er voor willen pleiten ons stervormige logo breed in te zetten zodat buitenlandse bezoekers die 7 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 4