Je ziet dat jongeren hier wél graag willen wonen hier afmeren met een cruiseschip met een eenvoudig kaartje in de hand met de tekening van de vesting en de monumenten zonder gids door de geschiedenis van Tholen kunnen wandelen en genieten van de mooie stad.' Zeelandbrede samenwerking en Europese actie Naast de interne expansie op Tholen is internationali sering en samenwerking, regionaal en internationaal, van cruciaal belang. Van de Velde-de Wilde: 'Bij elkaar opgeteld participeren we in zo'n 60 overlegverbanden binnen en buiten Zeeland voor zaken die je alleen niet voor elkaar kan krijgen. Denk aan veiligheid en belastingen.' Vanuit een ander, minder rooskleurig, perspectief, zet Schot uiteen dat het bundelen van de krachten noodzakelijk is. 'Wij hebben als vissers te maken met regelgeving uit Brussel die onze be drijfsvoering vrijwel onmogelijk maakt en met een club als Greenpeace die mensen al vijftig jaar aan het hersenspoelen is en ervoor zorgt dat wij als boeman nen afgeschilderd worden. Wij willen juist het publiek laten zien dat we als sector innoveren en duurzaam bezig zijn. Om die reden heb ik en collega vissers een internationale actiegroep opgericht om tegen die gang van zaken te ageren. Je kan wel klagen op zee, of als boer op je tractor, maar dan hoort niemand je, van daar. We zijn met 43 kotters naar Rotterdam gevaren en hebben heel veel aandacht in de pers gehad. Op 4 oktober heb ik een petitie overhandigd aan de vaste Kamercommissie voor de visserij in Den Haag. De vol gende stap is Brussel. Daar gaan we aan het Europees Parlement handtekeningen overhandigen, want dit kan zo niet langer. De vangstadviezen zijn niet alleen gebaseerd op biologische bestandsopnames maar wor den politiek beïnvloed. Die politiek wordt op zijn beurt weer bespeeld door ngo's.' Korte lijnen geven geen krimp De Thoolse economie ontkomt niet aan de steeds verdergaande globalisering, al lukt het steeds vaker daar een Thools stempel op te drukken. Jansen: 'Overal ter wereld kom ik mensen tegen en die probeer ik altijd hun bedrijven hierheen te laten komen. Ik wijs er op dat Tholen nu ontsloten is door de snelweg A4 en er een nieuw bedrijventerrein bij krijgt. Vooral de A4 is een doorslaggevende factor. In ieder geval heb ik de laatste jaren meer bedrijven zien komen dan gaan.' Het gemeentelijke beleid helpt hier zeker bij', vindt Koedood. 'De lijnen zijn hier kort en de aanvraag van vergunningen gaat hier soepeler en sneller dan elders. Ook werpt het initiatief om het clusteren van bepaalde bedrijven te faciliteren zijn vruchten af.' Jansen: 'De samenwerking van bedrijfsleven en gemeente ver loopt op Tholen heel natuurlijk. En als de gemeente enthousiast is, gaat die echt iets voor je doen.' Van de Velde-de Wilde: 'We zijn niet voor niets toe aan een uitbreiding van ons bedrijventerrein en we stimuleren ook nieuwe activiteiten, in de logistiek bijvoorbeeld. Dat zorgt voor broodnodige werkgelegenheid en dat is uiteraard niet onbelangrijk omdat je ziet dat jongeren, in tegenstelling tot in andere agrarische gebieden, hier wel graag willen wonen. Tholen is geen krimpgebied. We verwachten, mede door die jongeren, maar ook door de relatief grote gezinnen in onze gemeente en de instroom van nieuwe Nederlanders, de komende jaren een lichte groei.' Tholenbreed Tot slot. Welke plekken staan op enigerlei wijze sym bool voor Tholen? Schot roemt de Kaai en de fraaie Grote- of O.L.Vr.Kerk met z'n unieke luchtbogen. 'Mijn oom was architect en zag die bogen alleen bij Franse kathedralen.' Voor Jansen is eigenlijk heel Tholen een plek om zich onder te dompelen, maar het bedrijven terrein waar hij al dertig jaar werkt, heeft een speciale plek in zijn hart. 'Daar ligt een groot deel van mijn leven. Het ondernemen, het samenwerken met andere bedrijven, dat is van grote waarde. Zozeer zelfs, dat ik binnenkort vlak bij dat terrein aan het Waterfront ga wonen.' Ook Van de Velde-de Wilde legt de klem toon op zaken als saamhorigheid en samenwerking. 'Voor mij komt dat perfect samen in Oud-Vossemeer, waar een prachtige samenwerking rondom het thema 'Roosevelt' is ontstaan tussen restaurant Huys van Roosevelt, het Roosevelt Informatiecentrum, de nh Kerk en snoepwinkel De Vier Verleidingen. Deze sa menwerking wordt ondersteund door een groot aantal vrijwilligers.' Voor Koedood staat de Thoolse brug symbool voor Tholen. 'Het is terecht in het logo van de gemeente verwerkt. Zoals de brug nodig is voor een verbinding met Brabant zijn er bruggen noodzakelijk tussen de diverse dorpen. Geen concurrentie maar inzet op diverse samenwerkingsverbanden.' Bij Bout-Sakko en Koedood wordt de slotronde ook aangegrepen om kleine stekeligheden ten berde te brengen. Bout-Sakko komt terug op de kern van het aloude vestingstadje. 'Dat is en blijft onze inspiratiebron voor de toekomst. Alleen, die muziektent op de markt moet verdwijnen. Hij staat daar zo lelijk en belemmert het zicht op de kerk en houdt de waterpomp uit zicht.' Koedood refe reert aan de politieke wens om ruimte aan de Thoolse samenleving te geven middels burgerparticipatie. 'Een mooi voorbeeldproject is de inzet van de samenleving voor Zwembad de Spetter. Helaas heeft dit bloed, zweet en tranen gekost. Dat wekt boosheid bij de burgers. De politiek zou er goed aan doen dit soort initiatieven te koesteren en te stimuleren. Een oog te hebben voor het voorzieningenniveau in Tholen. Want ja, Tholen zonder zwembad is als een oester zonder parel.' Waterfront 8 Zeeuws Tijdschrift 2016 4 9 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 5