DE AANGEKONDIGDE DOOD van verzetsman Piet Groenewege tekst Matty Verkamman Begin 1941 is Piet Groenewege uit Sint-Maartensdijk 21 jaar. Hij studeert vanaf 1938 mijnbouwkunde aan de Technische Hoogeschool in Delft. Van de studie komt meteen na de inval van de Duitsers in mei 1940 niet veel meer terecht, want hij sluit zich aan bij de vele mensen tellende verzetsgroep van Jan Mekel, hoogleraar in zijn studierichting. Piet weet hoe gevaarlijk het verzetswerk is. Vroeg in 1941 houdt hij er al rekening mee dat hij de oorlog niet zal overleven. Anderhalf jaar later eindigt in de duinen bij Overveen zijn jonge leven voor een Duits vuurpeloton 14 Zeeuws Tijdschrift 2016 4 Piet Groenewege gefotografeerd op 28 december 1940. Sint-Maartensdijk, oktober 1940. Vader en moeder Groenewege met hun drie zonen. Staand: Marinus. Zittend: Bram (links) en Piet. De Technische Hoogeschool van Delft is al vanaf de zomer van 1940 een haard van studentenverzet. Vele studenten sluiten zich aan bij twee verzetsgroepen. Niet minder dan 183 van hen vonden de dood. De ene groep wordt geleid door professor Jan Mekel, de andere door professor Richard Schoemaker. De twee groepen on derhouden nauwe contacten met elkaar en ook met de Ordedienst (od). Spionage en het verzamelen van wapens zijn de belangrijkste doelen. Een stroom aan informatie wordt door deze groepen naar Engeland verzonden. Meedogenloos hard Na de oorlog zal worden beweerd dat de Delftse ver zet-studenten van het eerste uur niet uitblonken in voorzichtigheid. Ze waren met zeer velen in de illegali teit actief en dat maakte de kans op verraad aanzienlijk. Piet Groenewege is wél voorzichtig. Op 26 februari 1941 informeert hij zijn oudersJacob Leendert Groenewege en Tannetje Willemina Groenewege-Bierensvia een brief waarin hij uiteenzet hoe gevaarlijk het werk is dat hij doet. Maar die brief gaat niet rechtstreeks naar zijn ouders op boerderij Ravensoord tussen Sint- 15 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 8