Maartensdijk en Sint-Annaland. Hij geeft de brief op zijn geboorte-eiland in bewaring bij notaris A.J. Bierens in Sint-Annaland, een broer van zijn moeder. Pas nadat Piet op 4 juli 1942 is gearresteerd, krijgen zijn ouders die brief van 26 februari te zien. Het is een brief met gevoelige informatie. Frank en vrij schrijft hij zijn ouders over zijn verzetswerk. Hij noemt het 't smerigste en rotte werk dat er bestaat. Als het nodig is een persoon of een groep personen uit de weg te ruimen, laat ik dit ook doen, al heeft me dit ook eigen mensen gekost. Alleen door meedogenloos hard te zijn, heb ik me tot nog toe staande weten te houden. Bacterieoorlog Piet Groenewege legt zijn ouders uit dat hij een groep van tweehonderd mensen leidt, van wie slechts vier mensen mij persoonlijk kennen. Niemand binnen de groep is zijn leven zeker: Ik heb meerdere chefs gehad, die dood zijn, of spoorloos verdwenen. Ondanks alle veiligheidsmaatregelen loopje steeds de kans dat je wordt verraden. Toen ik met dit werk begon, wist ik niet, dat ik er gedurende de oorlog nooit meer uit zou komen en dat ik na langere of kortere tijd tegen de lamp zou lopen. Tot nog toe ben ik er altijd aan ontsnapt, maar eens gaat het mis. Als ik weg ben, ben ik of gearresteerd, wat fusillade betekent, of zit ik in Engeland. In de brief wordt het verzetswerk als volgt samen gevat: Mijn werk is hoofdzakelijk het in kaart brengen van mensen en het opsporen van strijdgassen, die de Duitsers in een bacterieoorlog willen gebruiken. Dit kan het leven van duizenden mensen redden en daarvoor heb ik mijn eigen hachje met dat van de anderen onder me, wel over. Maar genoeg hierover, vele zaken zullen voorjullie duister zijn. In deze brief houdt Piet er al zo zeer rekening mee dat hij de oorlog niet zal overleven, dat hij preludeert op zijn ondergang: Eén verzoek heb ik, wanneer ik dood zal zijn. Dat is, dat jullie met de levenden zullen leven en niet met de doden. Dit is moeilijk, maar misschien is mijn leven dan niet tevergeefs geweest. Ook wil ik graag dat mijn stoffelijk overschot in Zeeuwse aarde zal rusten en dat bij mijn begrafenis geen orthodoxe leer verkondigd zal worden. Mijn geloof is nu eenmaal anders, namelijk gelo vend in een Goede God. Graag zou ik willen, dat Marinus mijn zegelring geschonken werd, Bram mijn zilveren pot lood of mijn horloge en Cor mijn vulpen, zo ze te vinden zijn... Dag vader, dag moeder, dag Marinus, Bram, Cor en Corrij. Moge God jullie helpen. Piet Verraad Het onheilsgevoel van Piet Groenewege verandert op 4 juli 1941 in bittere werkelijkheid. De groep-Mekel wordt verraden door Hugo de Man, die oorspronkelijk ook deel uitmaakt van de verzetsgroep. Wanneer De Man wordt opgepakt, slaat hij door en gaat verder als dubbelspion. De belangrijkste informatie die De Man aan de Duitsers doorspeelt is de diefstal door Goos Mante van een aktentas van de Duitse marineofficier, admiraal Ernst Hinzmann. In die aktentas wordt gede tailleerde informatie aangetroffen over een geplande Duitse invasie in Engeland vanuit Rotterdam en Bremen. Na het verraad van De Man lokken de Delftse studenten Jan van Blerkom en Charley Hugenholz hem naar hun huis, waar hij wordt vermoord. Met het lijk van De Man springen de twee nogal slordig om. Het duurt niet lang of het lichaam wordt in een vijver gevonden. De represailles zijn verschrikkelijk. Jan Mekel en Richard Schoemaker worden met 70 stu denten gearresteerd. Allen worden ter dood veroor deeld. Mekel en Schoemaker worden op 3 mei 1942 geëxecuteerd in Sachsenhausen-Oranienburg. Piet Groenewege sterft op 25 september 1942 in de duinen bij Overveen; samen met Goos Mante, Josef Thijssen, Ruud Hueting en Anton Wagner. De ouders van Piet Groenewege en notaris Bierens proberen tot op het laatste moment gratie te verkrijgen. Tevergeefs. Piets nichtje Anke de Wilde-Groenewegede dochter van Piets broer Bram Groenewegebeheert op boerderij Ravensoord samen met haar man Jan de Wilde de vele documenten van haar oom. Zij hebben hun kinderen over de tragedie verteld toen zij volwas sen mannen werden. Anke: 'De brieven die oom Piet heeft geschreven zijn heftig en zo hebben de kinderen ze ook ervaren. Het is zo moeilijk om je voor te stellen hoe alles is gegaan.' Treur niet om mijn dood Op de dag van zijn executie, schrijft Piet Groenewege zijn afscheidsbrief aan zijn ouders. Met potlood doet hij dat 's ochtends om half twaalf. 16 Zeeuws Tijdschrift 2016 4 Lieve ouders, Dit zal de laatste brief zijn die jullie van me ontvangen, want vóór 3 uur vanmiddag zal het vonnis voltrokken worden. Ik heb van Boven kracht gekregen en definitief alles rustig en vol vertrouwen onder 't oog gezien. Ik weet dat ik in vele dingen tekort geschoten ben en heb vergeving gevraagd voor al mijn zonden, fouten en tekortkomingen. Veel ben ik ook tegenover jullie tekort geschoten. Nogmaals dank ik jullie allen voor het vele goede, wat jullie voor me gedaan hebben. Het heeft niet zo mogen zijn, dat we elkaar weer in vrijheid zouden zien. Vele moeilijke uren en dagen heb ik gehad, maar ook dat heeft zijn nut gehad. Ik dank jullie nogmaals voor alles. Dit leven is toch maar tijdelijk en hierna komt een beter leven en ik hoop, dat ik daarvoor in aanmerking kom en geloof dit ook. Treur niet om mijn dood. Ieder heeft een taak te vervullen en die is nu voor mij volbracht en ga in volle vrede heen. Laat dit een groote troost voor jullie zijn. God zal jullie vertroosten. Gelukkig hebben we elkaar nog eenmaal gezien en dit is genoeg voor me geweest. Houd goeden moed, uit deze chaos wordt wat beters geboren. Ik heb gemeend mijn plicht te moeten doen en heb dit naar mijn beste weten gedaan. Moge de vrede spoedigjullie deel zijn. Ik weet dat jullie dit met opgeheven hoofd zult dragen en vergeef jullie schuldenaren. Ik heb mijn Godsstrijd gestreden. Lieve, beide ouders, berust en vertrouw op de Hooge leiding van onzen Hemelschen Vader.' Piet Ereveld in Loenen Aan één van de laatste wensen van Piet Groenewege zal niet worden voldaan. Zijn stoffelijk overschot wordt niet aan de Zeeuwse aarde toevertrouwd. Nadat het vuurpeloton op 25 september 1942 zijn werk heeft ge daan, worden de lichamen van de vijf geëxecuteerden gecremeerd in het crematorium Westerveld. Vandaar gaan de urnen met de as naar Hannover. Pas in 1953 volgt een herbegrafenis op het Ereveld in Loenen. Daar rusten Piet Groenewege, Goos Mante, JosefThijssen, Ruud Hueting en Anton Wagner naast elkaar. Dit verhaal is een voorpublicatie uit het boek tholen, dat In 1953 is de urn met de as van Piet Groenewege herbegraven door Kees Slager en Matty Verkamman wordt geschreven op het Ereveld van Loenen. en eind 2017 begin 2018 zal verschijnen. 17 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 9