i I U HOE ZIJ UIT DE GEVANGENIS ONTVLUCHTTEN f 1 w Oi L» 1 I doodkisc worden. een i de Do< Am „kit Dei min den de r< univ' I ZICH DOOR DE GEVANGENIS-TRALIES HEENGEKAUWD. VLUCHTING IN EEN PAKKIST. EEN ONT- DE MAN, DIE ZICH DOOD HIELD. DE WATERVAL VAN DEN SAUT DES CUVES IN DE BADPLAATS GÉRARDMER IN DE VOGEZEN. en je leven moe, 'P' 11' ■Y hebben gevochten. Dertig minuten na er in af gedaald te zijn, bereikte hij het einde van het riool, maar het leek hem alsof hij dertig uren onder den grond was geweest. In de rivier reinigde hij zich van het vuil, dat zijn kleeren. handen en gelaat bedekte. Van de negen mannen, die door het riool de vlucht namen, werden er acht weer gearresteerd. Een nog vreeselijker lot trof den negende. Hij was dikker dan de anderen en, het laatst vertrekkend, was hij in de kromming blijven vastzitten en daar gestikt. Zelden is er grooter moed of vastbesloten heid aan den dag gelegd dan door Tommy Dowd, die tien jaar moest .opknappen” in de gevangenis van Joliet, omdat hij een brandkast had geforceerd. Toen hij met eenige van zijn medeveroordeelden bezig was degevangenis schoon te maken, had hij gezien, dat een paar van de tralies in de krankzinnigenafdeeling van het hospitaal los zaten. Van dat oogenblik stond zijn besluit vast: hij zou zich krankzinnig laten verklaren en zorgen, dat hij naar de be wuste afdeeling werd overgebracht. Maar hij kon den gevangenisdokter niet om den tuin leiden. Hetgeen Dowd daarna te verduren had, werpt geen gunstig licht op de methoden, die, althans in dien tijd, in de Amerikaansche ge vangenissen werden toegepast. Om te beginnen werd hij aan zijn celdeur opgehangen in boeien waarin haken zaten, die hem het vleesch van zijn polsen scheurden, hetgeen hem zoon pijn veroorzaakte, dat hij zijn bewustzijn verloor. Daar hij hierna nog niet wilde bekennen, dat hij zich maar krankzinnig hield, werd hij ge- geeseld. Nog steeds niet geneigd toe te geven, werd hij geslagen met de „paddle”, een houten instrument, dat in een kokende vloeistof werd gedoopt, tot de dokter verklaarde, dat zijn leven gevaar liep. Vervolgens onderging hij de „waterkuur”. Toen vroeg de directeur van de gevangenis zich af, of Dowd ten slotte tóch niet werkelijk krankzinnig was, en hij verzon een waren duivelslist om hem op de proef te stellen. „Je bent nog steeds gek hè Dowd?” treiterde hij. De gevangene begon op zijn gewone manier te keer te gaan. „Nou, hier heb ik een zwaard voor je," zei de directeur, een gloeienden pook door de tra lies stekend. Dowd begreep den list onmiddel lijk. Hij had al zooveel gedragen, dat dit er nog wel bij kon. Als een getergde aap sprong Dowd naar voren en greep den gloeienden pook met bei zijn handen stevig vast, terwijl i lucht van brandend vleesch door de cel en gangen trok... Hierop werd hij naar de krankzinnigenafdee- lirlg gezonden. Hij had getriomfeerd! Den vol genden avond slaagde hij er in de losse tralies uit het venstertje te rukken en er door te ont snappen. De bewaker, die zijn vlucht had moeten voor komen, voegde aan zijn mondeling rapport de welsprekende woorden toe: „Nou, hij heeft het wèl verdiend!" allen was echter Frank van Wezer, een Duit- sche moordenaar, die in Amerika in 1884 werd veroordeeld. Om te beginnen probeerde hij de gevangenis te verlaten tijdens een zwaren mist. Toen probeerde hij zichzelf er uit te smokkelen in een vuilniswagen. Daarna verborg hij zich irt de bakkerij in een oven, om daar zijn kans af te wachten. Hij werd er echter uit ver dreven, toen men het vuur aanstak! Na ook Millers truc met een schoenenkist te hebben geprobeerd hetgeen hem echter niet gelukte slaagde hij er in de waakzaamheid van de bewakers te verschalken en over den muur te klimmen... recht in de armen van den directeur, die buiten een wandeling maakte! Na aldus vijf jaar lang op alle mogelijke wijzen geprobeerd te hebben te ontvluchten, slaagde hij er einde lijk in uit te breken en in vrijheid te blijven. Het geduld en de volharding van deze men- schen zijn dikwijls opmerkelijk. Terwijl „On- geluks" Casey in de gevangenis te Boston zat, ontdekte hij, dat er onder de cellen een riool liep, die uitkwam in de rivier. Met acht andere gestraften begon hij een tunnel naar het riool te graven. Negentien weken van harden arbeid waren er voor noodig eer zij de vereischte diepte van twaalf voet hadden bereikt en toen kwamen zij tot de ontdekking, dat zij zich in de richting hadden vergist. Opnieuw moesten zij graven en drie weken later stuitten zij op het riool. Toen kwam de vraag, wie zich het eerst zou laten afzakken. De samenzweerders waren bang voor ratten en slangen, voor on bekende verschrikkingen en gevaren in die donkere, vochtige gang. Daarom ging Case/ het eerstHij kwam veilig door het riool, na in een kromming opgesloten te zijn geweest ,en gedurende tien minuten in de bedorven, kwalijk riekende atmosfeer voor zijn leven te -s. e wijze, waarop gevangenen zich in vrij- J heid hebben weten te stellen, heeft altijd IJ de publieke belangstelling weten te boeien. Hoe laag hun daad ook mocht zijn, waarvoor zij werden opgesloten, de volharding en geslepenheid, die zij aan den dag hebben moeten leggen, eer zij hun doel: uit te breken, hadden bereikt, heeft altijd een zekere bewon dering opgewekt! De meeste misdadigers bereiden hun ont vluchting reeds voor van het eerste oogenblik af, dat zij voet in hun cel hebben gezet. Wei nigen echter bezitten de koelbloedigheid, het geduld en het uithoudingsvermogen welke voor het welslagen van hun plannen noodzakelijk zijn. De methoden van hen, die succes hebben gehad, zijn dan ook wel in staat ons met ver bazing te vervullen. In 1907 wist de Duitscher Schaarschmidt uit zijn cel van de gevangenis te Gèra te breken na eerst de eikenhouten tralies van zijn raampje met zijn tanden te hebben doorgeknaagd. Deze onderneming vergde drie maanden ingespannen werken en zij bezorgde hem slechts drie weken vrijheid, terwijl zijn tanden tot stompjes waren afgesleten en zijn kaakspieren zoo ontwikkeld waren, dat zijn gezicht er uitzag als van een reusachtigen aap. In 1916 reden een zestal gevangenen kalm op een lorrie uit de Sing Sing en vijf en twintig jaar vroeger was „Zeepdoos” Hardy, verkleed als schilder, zijn gevangenis te Donnemara uit gewandeld, daarbij Napoleon III imiteerend, die immers als timmerman uit het fort te Ham was ontvlucht, waar hij was gevangengezet. Meer origineel was de ontvluchting van „Schoenendoos” Miller, die in 1881 uit de straf gevangenis te Pennsylvania ontsnapte. Hij moest met andere gestraften schoenen, die in de gevangenis gemaakt waren, verpakken in kisten en wist toen zijn kameraden over te halen hem in een kist te stoppen. Hij legde zich op den bodem, een laag schoenen werd netjes over hem heen geschikt en nadat de bewakers een en ander „gecontroleerd" hadden, werd de deksel er op gespijkerd. Met de andere kisten werd Miller toen naar een winkelier in Pitts burg gezonden. Ongelukkig genoeg voor hem mislukten de pogingen om hem bij de aflevering in vrijheid te stellen en toen zijn makkers ein delijk kans zagen zich des avonds toegang tot den winkel te verschaffen, was Miller bijna dood van uitputting! Clarende Adams prefereerde een om de vrijheid tegemoet gevoerd te Deze uitstekend opgevoede misdadiger had de werken van Poe, Dumas, Stevenson, Hugo en Corian Doyle bestudeerd en zich bovendien vertrouwd gemaakt met de kunst der yogis, Indische toovenaars en filosofen. Misschien dat hetgeen hij had gelezen, hem op de ge dachte heeft gebracht zich door middel van den hypnotischen slaap der yogis dood te houden en op deze wijze in een doodkist de gevangenis te verlaten. Met behulp van den gevangenis dokter, dien hij had omgekocht, slaagde Adams er in zijn plan uit te voeren. Hij werd begraven en door zijn vrienden des avonds uit zijn be narde positie verlost. De meest volhardende „ontvluchter” van

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1930 | | pagina 12