q tl 13 u HOE OUD ZIJN DE NIEUWSTE UITVINDINGEN? ÏK1 KM kunstschilder Anthony Keizer (boven) en twee van zijn werken, Drentsche plaggenhutten voorstellend. Keizer is die met eenvoudige, zuiver picturale middelen, zeer veel weet te bereiken De Meppeler DE LUCHTBALLON REEDS IN ’T BEGIN DER DERTIENDE EEUW VOORZIEN. - LEONARDO DA VINCI BEDACHT AL EEN VLIEGMACHINE. - SHAKESPEARE KENDE DE RADIO! werk alom wordt gewaardeerd en een schilder, wiens er is inderdaad niets nieuws G# I <1 V. middel van vinnen. Zelfs in zijn tijd waren er reeds enkelen, die begrepen, dat in de toekomst de „vinnen” door een machine in beweging zouden worden gebracht. Het luchtschip was met opmerkelijke nauw keurigheid reeds voorzien door Leonardo da Vinei, een Italiaan, die van 14521519 leefde en bejialve een beroemd schilder en beeld houwer, ook een heel knap wiskundige en me canicien was. De draadlooze telegrafie werd eigenlijk reeds driehonderd jaar geleden „uitgevonden”. De Italiaansche schrijver Strada, die in 1572 werd geboren, beschrijft namelijk een natuurlijk denkbeeldige machine, die twee vrienden in staat stelde, hoe ver zij ook van elkander ver wijderd waren, met elkaar in contact te blijven en over en weer mededeelingen te doen. Ieder van hen had een wijzerplaat, waarop de letters van het alphabet waren aangebracht. Wanneer nu een van de vrienden op zijn wijzerplaat de wijzer op een bepaalde letter stelde, wees ook de wijzer op de wijzerplaat van den ander deze letter aan! En dit alles door middel van een magneet! Men heeft slechts Shakespeare's „The Tem pest” op te slaan, om tot de ontdekking te Sinds de dagen dat de menschheid, of althans haar beste vertegenwoordigers, de beschikking kreeg over haar geestelijke gaven, zijn er altijd mannen geweest, begaafd met een buitengewone fantasie, die als het ware in de toekomst schouwden en de technische wonderen voor zagen, die eens tot stand zouden komen. In de oude Grieksche legenden bijvoorbeeld vinden wij een voorafbeelding van de tank in het ver haal van Daedalus, die een reusachtigen man van brons maakte en hiermee in staat was de vijanden van zijn land te verdelgen. Een andere fabel vertelt ons, hoe diezelfde Daedalus, toen hij door vijanden was omringd, voor zich en zijn zoon Icarus vleugels maakte, deze met was aan hun lichamen bevestigde en er mee wegvloog. De mensch heeft steeds ver langd in de lucht te kunnen opstijgen, want dit was het eenige wat de dieren op hem vóór hadden. De mensch kon, nef als t dier, loopen, zwemmen, klimmen en springen, maar hij kon niet vliegen. Roger Bacon evenwel voorzag reeds de uitvinding van den luchtballon. Hij meende, dat deze gemaakt zou zijn van een heel dun metaal en gevuld met een soort vloeibaar vuur. Het zou in werkelijkheid echter nog meer dan vijfhonderd jaar duren, voordat de eerste ballonopstijging zou plaats vinden. Toen Mont golfier evenwel in 1783 met een door hem ge- construeerden ballon opsteeg, was deze inder daad gevuld met... verwarmde lucht! Onderden ballon brandde een lustig vuurtje! Het lucht schip, dat in staat zou zijn om zich tegen den wind in voort te bewegen, werd in de acht tiende eeuw voorzien door Lunardi, die een ballon uitvond, welke voortgedreven werd door Roger Bacon of Baco was een Engelsche monnik, die in 1214 werd geboren en in 1294 overleed. Hij deed be langrijke ontdekkingen op natuurkundig (vergrootglazen) en scheikundig gebied en blonk ook als wis- en sterre- kundige uit. komen, dat deze beroemde Engelsche schrijver de mogelijkheid voorzag om muziek draadloos uit te zenden! In het hierboven genoemde werk is Prospero immers in staat door middel van een of andere geheime kunst, de klanken van liefelijke muziek naar iedere gewenschte plaats te zenden. Enis het niet heel eigenaardig, dat Prospero dit deed door middel van zijn Ariel, zijn lucht geest? Zoowel Watt, de uitvinder van de stoom machine, als Boulton, een andere groote tech nicus van zijn tijd, voorspelden de komst van den explosiemotor, die nu onze auto’s, vlieg machines en luchtschepen voortstuwt! Bovendien voorspelden zij, dat deze motoren zouden worden gebezigd zoowel voor voer tuigen op den weg als in de lucht! In 1795 schreven zij, dat een machine in het genre van de stoommachine, maar dan gedreven door een of andere explosieve brandstof, binnen een halve eeuw voertuigen langs den weg zou voort bewegen en waarschijnlijk het middel zou zijn, om te kunnen vliegen! Toespelingen op de onderzeeboot worden ge vonden in het bekende Dagboek van Pepys, een Engelsch schrijver, die van 1633 tot (_7D3 leefde, en Boyle, een beroemd scheikundige (1627- 1691), bericht, dat tijdens de regeering van James I, (1566-1625), Cornelius Drebbel, een Nederlandsch wis- en natuurkundige, die van 1572-1634 leefde, een boot maakte, die door twaalf roeiers werd voortbewogen en op de rivier de Theems een bepaalden afstand onder water aflegde. En het wonderlijkste van alles is, dat hij tevens verhaalt, dat men aan boord van deze boot een vloeistof had, die versche lucht verschafte! Men ziet het: onder de zon!

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1930 | | pagina 15