VOOR DE JEUGD e f af- 1 0 t f ben I-A, ja, daar I 1 1 \an horloge is gemaakt. 1-A ik weer. Jullie herinneren mij nog wel, nietwaar? WAT JULLIE ZAL INTERESSEEREN. Een schoolknaap vond in Hohndorfer Flur (Saksen) een luchtballon. Er was een kaartje aan bevestigd, waarop stond te lezen, dat de ballon tijdens een kinderfeest in een klein Fransch stadje was opgelaten. De knaap zond dit kaartje met zijn portret aan den afzender van den ballon en kreeg spoedig daarop van hem een tablet chocolade en een pak Fransche couranten gestuurd, waarin zijn portret was gebeeld. 4 ROODE KERSEN. We hebben vriendjes en vriendinnetjes op bezoek. Tot nu toe is alles voortreffelijk ge gaan: we hebben gegeten en gedronken, ge lachen en gepraat, maar tochom de pret tige stemming er in te houden, moeten we iets anders, iets nieuws gaan doen. Welnu, dan doe je maar eens het spelletje van de roode kersen.. Dat gaat zoo: je legt een aantal roode pa- pierstrooken op tafel, één minder dan het aantal kinderen dat meespeelt. Nu vertelt de leider van het spel een door hem zelf bedachte ge schiedenis, waarbij hij zooveel hij wil zijn fan tasie mag laten werken. Op de een of andere wijze maar geheel onverwachts komt het woord „roode kersen er in voor. Op dit oogen- blik moeten alle medespelenden een roode papierstrook nemen; wie te laat is en er geen meer krijgen kan, moet het verhaal verder ver tellen of een nieuw verhaal beginnen. Probeer het maar eens; je zult zien dat het een heel aardig speletje is! Natuurlijk ligt er ook voor den spelleider geen strook op tafel, want deze grijpt niet mee! Hebben jullie, wanneer je 't geheimzinnig tikken in de kast van een horloge hoorde, nooit den lust in je voelen opkomen eens te kijken, waardoor dat tikken werd veroorzaakt en welke radertjes en schroefjes alzoo het uurwerk op gang en in verband hielden? Welnu, ik zou er maar nooit aan beginnen om het uit elkaar te halen, want je zoudt al een heel knappe horlogemaker moeten zijn, om alles weer netjes in elkaar te zettenÓm Je nieuwsgierigheid echter tóch te bevredigen, repi nduceer ik hier een foto, waarop je alle onderdeelen ziet, waaruit een 1 1 Toen ik den laatsten keer bij je op bezoek was, voelde ik me erg ongelukkig, weet je nog wel? Nu echter niet meer, hoor! Ik ben nu een erg gelukkige ezel. Zoo zie je dus, dat je nooit moet wanhopen. Het kan je in je leven wel eens niet erg voor den wind gaan, maar als je dan den moed maar er in houdt, komt alles weer terecht. Dat zie je aan mij. Maar nu zal ik jullie eens vertellen, hoe het komt, dat ik zoo erg gelukkig ben. Mijn baas sloeg me altijd maar, daarom ben ik weggeloopen en ik heb nu den vriendelijksten baas, dien een ezel zich maar kan wenschen. Maar ik zal je alles ver tellen van het begin af aan. Op zekeren morgen van de vorige maand deed mijn eerste baas ik zal hem maar mijn eersten baas noemen om verwarring te voor komen met mijn tegenwoordigen baas nu dan. op een morgen van de vorige maand deed mijn eerste baas mijn tuig om en spande mij voor de groentenkar. Toen vertrokken wij om de klanten te gaan bezoeken. O, jongens en meisjes, wat was mijn wagen zwaar geladen, en wat had ik een moeite hem voort te trekken, vooral wanneer de straten en wegen steil waren. Ik slaagde er echter in, steeds vooruit te komen en mijn last werd na tuurlijk hoe langer hoe lichter naar mate er meer klanten van mijn eersten baas hadden ge kocht. Tegen den middag stond ik, dood-op en erg slaperig, voor een hoekhuis te droomen, toen er een vriendelijke man vlak voor mij bleef staan en als in gedachten mij aankeek. Opeens kwam er met een geweldige vaart een vrachtauto den hoek omsuizen en meenend, dat de vriendelijke man gevaar liep overreden te worden, ging ik wat naar voren en duwde mijn neus tegen hem aan. Daardoor zag hij natuurlijk direct het gevaar dat hij liep en De eerste Berlijnsche Kinderspeeltuin viert dezer dagen zijn honderdjarig bestaan. Een zestienjarige scheepsjongen op een Fransch visschersvaartuig, Marcelle Rioual ge- heeten, is benoemd tot „Chevalier du mérite maritime" („zee-ridder"). Hij had bij een scheepsongeval vier en twintig uur achtereen aan het roer gestaan, toen de stuurman over boord geslagen was. In Roemenië krijgen de schoolkinderen vol gens bepalingen van het Ministerie van Finan ciën. geen rapport voordat zij het bewijs kunnen overleggen, dat hun ouders het schoolgeld hebben betaald. De leerlingen voelen er zich heelemaal niet ongelukkig door! DE KOP VAN JE HAMER. is er bij een krachtigen slag afgevlogen. Het eenvoudigste middel om hem er weer goed en stevig aan te bevestigen, is in het uiteinde van den steel, waar deze door den kop gestoken is. een flinke houtschroef te draaien. Hierdoor zet het hout uit en wordt het breeder dan het gat in den hamer. Meestal is het ook voldoende, indien je den hamer eenigen tijd in water legt. Het hout zet dan eveneens uit. waardoor het vaster in de opening klemt. Wanneer het hout echter ge heel droog is geworden, komt het euvel weder om tevoorschijn. sprong opzij, maar de vrachtauto greep het voorwiel van mijn wagen en voordat je „één" kan zeggen, lag ik met mijn kar onderstboven. Alle groenten natuurlijk over de straat! Jullie hadden de appelen, peren, tomaten, bloem kolen, uien en wortelen eens moeten zien rollen! Het leek wel een moestuin om me heen! Maar daar kwam mijn eerste baas uit het hoekhuis, waar hij aardappelen had verkocht. Nooit hebben jullie iémand gezien, die zóó kwaad was. Hij zag paars en gaf me een fik- schen klap met zijn zweep over mijn hals. Daar werd ik natuurlijk verschrikkelijk boos om, want ik had toch niet kunnen toelaten dat iemand werd overreden? Met den vriendelijken man, wiens leven ik had geréd, zette hij den wagen weer overeind, maar nauwelijks stond deze op zijn vier wielen of ik ging er vandoor, de kar achter me aan! Doch ik had er gauw spijt van en bleef dus weer spoedig stilstaan. De vriendelijke man was het eerst bij me en begon me kalmeerend over mijn kop te streden. Toen kwam mijn eerste baas er bij en kreeg vreeselijke ruzie met mijn nieuwen vriend. Ten slotte zei mijn eerste baas, dat ik nergens voor deugde en de vriendelijke man bood daarom aan mij te koopen. Over den prijs waren zij het spoedig eens en zoo verwisselde ik van eigenaar. Maar mijn nieuwe baas wilde niet den ouden wagen hebben, waar ik was voorgespannen. Daarom werd ik uit mijn tuig losgemaakt en ik wandelde met mijn nieuwen baas naar zijn huis, terwijl mijn eerste baas zelf nu den wagen kon voorttrekken! Je begrijpt, dat ik moest lachen toen ik dit zag. Maar ik ben nu erg gelukkig, omdat mijn nieuwe meester zoo vriendelijk is. Ik loop nog wel voor een groentenkar, maar het is een heel mooie kar, prachtig rood geschilderd met gele biezen en mijn tuig glimt schitterend! En danmijn nieuwe baas weet wat een ezel toekomt! Ik heb een ruimen warmen stal en lekker voerWat zou ik dus meer ver langen? Maar nu schei ik uit. Ik ga gauw slapen, want het is morgen vroeg dag omdat ik met mijn baas naar de markt moet. Jullie gaan zeker ook gauw slapen? Wel te rusten, dus! Droom maar prettig! De groeten van I-A.

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1930 | | pagina 24