s q H n Ljt oo 1 zwij hun uiterlijK om BIJ DEN TABAKSOOGST I I I 11 I 111 I H i ij I I M i t - z LAAT GE LI NIET MISLEIDEN I I ‘e99 Tot slot nog eenige bijzonderheden over het Nicotiaansche kruid, waarvan uw geurig rook- stokje wordt vervaardigd. De tabaksplant groeit bij voorkeur in warme, vochtige streken, al zijn enkele soorten ook in gematigde luchtstreken, o.a. in ons land, ingevoerd. De planten, waar van de cultuur veel zorg vereischt, worden ge middeld twee meter hoog. De onderste bladeren HOE BEPAALT GE UW KEUZE? - WAT ZIJN LICHTE SIGAREN? DOOR HET UITERLIJK? leveren de allerbeste kwaliteit, namelijk het hierboven genoemde „zandblad"; dan volgen het „voetblad", „middenblad" en tenslotte het „topblad” Na het oogsten worden de bladeren aaneengeregen, gedroogd en dan gefermen teerd. Dit fermenteeren geschiedt in een schuur, waarin men de tabak laat broeien opdat zij de vereischte kleur en geur krijgt. De temperatuur stijgt hierbij snel tot een maximum en daalt weer als de fermentatie beëindigd is. Bij deze fermentatie vinden er onder den invloed van bacteriën scheikundige processen plaats, waar door na enkele maanden het blad het eigen aardige tabaksaroma aanneemt. Hierna volgt het sorteeren van de bladeren naar kleur, lengte, gaafheid en spikkels. Van de honderden soorten tabak wordt per jaar ongeveer een millioen ton geproduceerd. Cuba-tabak staat bekend als een zeer goede en dure tabakssoort. Noord-Amerika levert enorme hoeveelheden, die genoemd worden naar den staat, waarin ze wordEn gekweekt. Bekend zijn o.a. de namen Maryland, Virginia en Ken tucky. Brazilië levert enkele goedkoope soor ten als Braziel en Bahia, van welk laatste woord ons „baaiis afgeleid. Het Turksche en Egyptische rijk zijn de voorraadschuren van beroemde soorten sigarettentabak. Bekende tabakseilanden zijn ook Java en Sumatra. Dit laatste eiland levert vooral een mooi en groot soort dekblad, terwijl Java ons de Vorsten landen bezorgt. -In het tabaksblad komt, gedeeltelijk gebonden aan appelzuur, de alkaloide nicotine voor, in een gehalte van ongeveer één percent bij de lichtere en tot vier percent bij de zwaarste soorten. De niet-gebonden nicotine veroorzaakt bij het rooken de prikkelende, aangename wer king, maar geeft in eenigszins grootere hoeveel heden tot zware en ernstige vergiftigingen aan leiding. Tabaksplantage op Porto Rico. De planten, die men op den voorgrond ziet, groeien onder fijn linnen om de kwaliteit te verbeteren. De hutten zijn bestemd om er de bladeren in te drogen. De tabaksbladen worden in Californië aan stokken g-ehangfen en in de zon Redroojjd. vallen dus zichzelf schade, terwijl het een dwa ling is te meenen. dat een sigaar met een licht dekblad licht, en een met een donker dekblad zwaar zou zijn. De kleur bepaalt in geen enkel opzicht de kwaliteit van een sigaar, en even min of zij licht of zwaar is. De rooker van donkere sigaren is bijna steeds in het voordeel, want goed-rijpe tabak is bruin van kleur en deze biedt steeds de grootste kans op goed branden en een geurigen smaak. Onrijpe tabak daaren tegen is bijna steeds bitter en brandt ook vaak op de tong. Van de volkomen rijpe tabakken, die als dek blad in aanmerking komen, levert alleen het zoogenaamde „zandblad dat echter bij iederen oogst slechts in geringe hoeveelheid wordt binnengehaald, de geliefde, lichte, vale kleuren. Deze tabak van werkelijk fijne kwaliteit, kan echter slechts als dekblad voor sigaren van een tamelijk hoogen prijs verwerkt worden. Indien de rooker dan ook meent, dat hij voor lagen prijs een sigaar kan koopen met echt zandblad- dek, vergist hij zich deerlijk! Zandblad is veel te duur, dan dat het verwerkt zou kunnen worden om goedkoope sigaren! Indien ge dus houdt van een goede sigaar en ge toch niet te veel geld de lucht wilt inblazen, kies dan een donker uitziende sigaar, want dan hebt ge de meeste kans een behoorlijk product van rijpe tabakssoorten te krijgen! Het is ove rigens immers duidelijk, dat het dekblad alleen niet de oorzaak kan zijn of een sigaar al of niet licht is. Het binnenwerk speelt hierbij van zelfsprekend een veel beduidender rol! IT oog W*1 °°k wat' ^ggen wij, en we 1I leggen daarmee ons zelfverwijt het I I zwijgen op. indien we voor den zoo- I veelsten keer weer eens iets gekocht hebben, waarbij we ons meer lieten beïnvloeden door I den uiterlijken schijn dan door de innerlijke waarde. Terwijl het toch op het laatste aan komt. Want het gaat er niet om, hoe we het krijgen, maar ivat we krijgen! Tot de artikelen, die vaak gekocht worden, behooren stellig in de eerste plaats de sigaren! Wanneer een rooker niet werkelijk verstand van tabak heeft, geeft hij 1 gewoonlijk de voorkeur aan sigaren, die er U „licht” uitzien, omdat hij meent, dat deze beter van kwaliteit en ook lichter zijn. Hij kiest dus zijn sigaar naar het uiterlijk van het dekblad, een bestanddeel van het geheel, dat op de kwa liteit slechts een zeer geringen invloed uitoefent. I ja eigenlijk niet meer is dan de verpakking van de sigaar! Een sigaar dient in de eerste plaats beoordeeld te worden naar het binnenwerk, dat bestaan moet uit verschillende tabakssoorten, die op vakkundige wijze dienen te zijn ver mengd. Slechts deze verschillende en op de juiste manier vermengde soorten tabak schen ken den rooker genot. De groote vraag naar sigaren met een licht gekleurd dekblad heeft er toe geleid, dat lichte dektabak. zelfs van mindere kwaliteit, bedui dend in prijs is gestegen. Hierdoor zijn som mige tabaksplanters er weer toe gekomen, on rijpe bladeren te gaan oogsten, omdat hiermee zonder moeite lichte kleuren en dus ook betere prijzen gemaakt konden worden. De sigaren fabrikant is op zijn beurt hierdoor vaak ge dwongen voor het binnenwerk der sigaren I tabakssoorten van een mindere kwaliteit te nemen, wil de sigaar niet te duur worden en hijzelf kunnen blijven concurreeren. De rooker van sigaren met ”n licht dekblad doet in veel ge-

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 11