>1 M EEN TRAGISCH GEHEIM NA TWEEDUIZEND JAAR OPGELOST F j Ml v '’’I 1- I V n. 5r je ie er 3' ig ia in er ie ie in is U n1 n, t- je in ig te ?- in n. ie in je er j« heelde soldaten, wagenmenners en vrouwen werden gedood om l.w- -- - Intérieur van een oud-Babylonisch huis. In de doodenkamer, welke hierboven is afgebeeld en die bij de opgravingen in Babylonië bloot kwam, werden niet minder dan 74 geraamten gevonden. Zes van hen waren gewapende soldaten geweestde overige waren vrouwen. Allen waren, toen hun koning was overleden, vermoord om hem in het doodenrijk te kunnen bedienen De positie waarin het skelet is gevonden, duidt er op, dat toen de slaaf eindelijk ge storven was, hij met opgetrokken armen en beenen lag, alsof hij een laatste wanhopige poging had gedaan zich te bevrijden van de dikke en allengs stijver wordende specie, die hem to.t aan zijn nek omgaf. De ongelukkige moet op zijn rug in de metselkalk hebben ge legen, want het gezicht was naar boven ge keerd, waardoor het lijden natuurlijk nog werd vergroot, omdat het den man ontzettend moeilijk moet zijn geweest zijn hoofd zónder steun in dien stand te houden. Waarschijnlijk ook was het de bedoeling van zijn kwelgeest, dat hij zien zou, hoe het dak van zijn cel gesloten werd. Van zijn cel, die tegelijkertijd folterkamer en graf was! Het dak van de cel vormde voor een deel althans den vloer van een groot huis met ver scheidene verdiepingen. Het is bekend, dat men in het oude Babylonië vaak onder den vloer der huizen begroef. In het Oude Testament Slachtoffers van een barbaarsch ritueel wachten op hun laatste oogenblikreconstructie van een gebeurtenis welke duizenden jaren gelden in Babylonië plaats vondde op onze teekening afge- 1 en tegelijk met hun koning begraven hem in het hiernamaals te kunnen bedienen. EEN GERAFFINEERDE MOORD IN HET OUDE BABYLONIË. DE BEWIJZEN DOOR DE WETENSCHAP GERECONSTRUEERD. wordt daar reeds van gesproken. Maar hier was het geen gewóón graf. Hier bevond het zich acht voet diep onder den vloer, veel dieper dan gewoonlijk. Bovendien heeft men kunnen vaststellen, dat de slaaf in den muur werd gemetseld, terwijl men bezig was het huis te bouwen. De muren van de huizen in Babylonië waren vaak anderhalve meter dik, zoodat er dus ruimte genoeg was om er een mensch in te metselen. Door al de eeuwen heen heeft de mensch zijn medemenschen door allerlei wreede martelingen ter dood gebracht, maar deze foltering is waar schijnlijk wel de oudste gruweldaad in dit op zicht, welke door tastbare bewijzen aan het licht is gebracht. De aard van de misdaad is duidelijk en het motief, waarover men eerst in het duister tastte, wordt zeer waarschijnlijk onthuld door de haar kam en de andere sieraden. Er is een tijd geweest, dat personen van hoogen rang absolute macht over hun slaven bezaten. De ongelukkige werden vaak op de - 15 - Terwijl men in het gloeiende zand van de Mesopotamische woestijn aan het graven was, stootte men op een skelet. Uit verschillende omstandigheden viel af te leiden, dat het het skelet was van een slaaf, die tot zijn nek levend in de metselspecie was begraven. De scène van deze tragedie was een kamer zonder vensters onder een huis, dat voor het laatst bewoond was geweest in de eerste eeuw voor Chr. Maar v/at niet minder belangrijk was: in dezelfde kamer vond men ook een met ju- weelen versierde haarkam, een collier en een armband, welke klaarblijkelijk aan een vrouw van hoogen rang hadden toebehoord. Uit deze oogenschijnlijk nietige kleinigheden hebben de geleerden weten af te leiden, dat de slaaf zeer waarschijnlijk door deze ,,edel- vrouweter dood was veroordeeld. Met bijna niet te gelooven wreedheid had zij hem levend en bij volkomen bewustzijn laten inmetselen in den muur van zijn doodencel. Alleen zijn hoofd stak buiten de specie uit. Aldus ..gekerkerd streed hij zijn doodsstrijd, -terwijl de vrouw in zijn cel vóór hem zat en hem sarde en kwelde. meest wreede en barbaarsche wijze behandeld en soms voor het geringste vergrijp reeds tot den marteldood veroordeeld. Maar al te bekend is het bijvoorbeeld, hoe vrouwen, die in het geheim op hun slaaf verliefd waren, dezen in een vlaag van jaloezie eigenhandig doodden! Ook in het onderhavige geval zal men dus wel te doen hebben met de afschuwelijke daad van een jaloersche vrouw! Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat men begon de sporen der oud-Babylonische be schaving aan het daglicht te brengen. Toch heeft men thans reeds, dank zij ijverige na- sporingen, heel wat interessante feiten kunnen verzamelen, die ons een indruk geven van de wijze waarop het* oude Babylonische volk, dat voor zijn tijd reeds een merkwaardige bescha ving bezat, leefde. Tot nu toe betroffen de vondsten echter bijna uitsluitend den uiterlijken kant van het leven: de manier waarop men woonde, de wijze waarop men zich kleedde, enzoovoort. Thans heeft men echter ook, o.a. door het gevonden skelet in den muur, een blik kunnen slaan in het innerlijke leven van deze menschen, die leefden in den morgenstond onzer jaartelling, doch die door de wetenschappelijke onderzoekingen van den jongsten tijd als het ware opnieuw tot leven zijn gewekt! /~\ver het algemeen is de archaeologie, de 1 wetenschap, welke zich bezighoudt met bestudeering der beschaving van heel oude volkeren en die daartoe allerlei opgravin gen verricht ten einde de kunst- en gebruiks voorwerpen dier volkeren uit de eerste hand te kunnen onderzoeken over het algemeen is deze wetenschap er niet op uit, in de oudheid begane misdaden op te sporen en te ontleden. Slechts wanneer het toeval er haar mee in con tact brengt en de ontdekking van belang is voor de mentaliteit der oude volkeren, dan wordt zij ook op het terrein van de misdaad actief en onthult ons toestanden, waarvan we tot dan toe vaak geen idee hadden. Toestanden en mis daden, zóó duivelsch geraffineerd, dat we ons afvragen hoe ze door het menschelijk brein konden worden uitgedacht. Een dergelijke ontdekking is onlangs gedaan door een wetenschappelijke expeditie, die op gravingen verrichtte in een bedolven stad in het oude Babylonië.

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 15