J y J I rj d V U IL IK W IE UI 5;. DE GEWELDIGE M I CCEAII I VI V V/V Idlll ZkZkDDE. 4 J - 15 - 71 Xt fc J in 7 pelijke oorzaak dan Bij de erupties van schokken over een geving gevoeld. Bij Deze teekening toont de historie van een typischen vulkaan en hoe deze werkt. A is de kegel van asch en lava. S zijn de rotslagen, die vroeger horizontaal waren, doch nu door de onder- grondsche krachten zijn verbogen. M zijn de rotslagen, die gevormd werden door de afkoeling der aardkorst. L is de lava, die uitgeworpen is door de tweede krateropening V. C is de hoofd krater, terwijl E een uitgedoofde krater is. W is het water, dat uit zee naar binnendringt en in aanraking komt met het vuur in den vulkaan I, waardoor het veranderd wordt in gassen (G) vulkanen ook wel op groote afstanden er van-# daan voorkomen. Over het algemeen vindt men* meer vulkanen bij de kusten van den Stillen Oceaan dan bij die van den Atlantischen. Verscheidene eilanden zijn in werkelijkheid niets anders dan de kraters van vulkanen, die zich boven het wateroppervlak verheffen. Ongetwijfeld zijn er ook nog verscheidene vul- kaan-kraters, die nog niet de oppervlakte van de zeeën hebben bereikt. Van dergelijke vul kanen weet men nog maar zeer weinig. Werkende vulkanen zijn veel talrijker streken waar de aardformaties nog betrekkelijk jong zijn dan waar deze reeds „op leeftijd" zijn. Naar men aanneemt, ontstaan vulkanen dan ook bij voorkeur in streken, waar de aardkorst nog in beweging is, dat wil zeggen, waar deze rijst of daalt. Geen vulkaan schijnt, volgens de opvattingen, die geologen van den tijd hebben, lang wer kend te zijn geweest. Toch zijn er veel vul kanen bekend, die reeds van het begin der his torische periode af actief zijn. Talrijk zijn de plannen, welke zijn gemaakt om de krachten, die zich in vulkanen ontwik kelen, in „vaste banen” te leiden en te be nutten voor industrieele doeleinden. Men heeft zelfs een practische proef genomen in Toscane, op de Westkust van Italië. Daar heeft men een soort tunnels gegraven in den vulkanischen kant van den berg nabij Larderello en den stoom, <ne uit deze kunstmatige geisers ontsnapte, heeft men benut om er machines mee aan te drijven, die electriciteit opwekken. Deze electriciteit wordt naar Florence en andere steden gevoerd, waar ze voor krachtdoeleinden wordt aan gewend. De werkzaamheid van een vulkaan onenbaart zich gewoonlijk door een kalm uitstroomen van dampen, waaruit zich verschillende mineralen afscheiden, zooals salpeter, keukenzout, salmiak, enzoovoort, terwijl verder uit spleten koolzuur, zwaveldampen enzoovoort stroomen. Tot de verschijnselen, welke mede tot de vul kanische behooren, moeten hier nog genoemd worden de spuitende bronnen of geisers zoo genoemd naar den grooten Geysir op Ijsland en de heete bronnen. Behalve op Ijsland, vinden wij deze in het Yellowstone-park en op Nieuw-Zeeland. De geysirs op Nieuw-Zeeland zijn echter ten gevolge van een vulkanische uit barsting rustend geworden. Het water treedt bij geysirs uit een samengesteld stelsel van spleten en kanalen te voorschijn. I—- en vulkaan het woord is afkomstig van I Vulcanus, den Romeinschen god van het 1vuur is een opening in de aardopper vlakte, waardoor gloeiend heet gesteente, uit het inwendige der aarde afkomstig, naar buiten wordt gedreven. In veel gevallen is dit gesteente door de groote hitte vloeibaar geworden; men noemt het dan lava. Deze lava kan rustig naar buiten stroomen, maar ze kan ook met enorme kracht omhoog gestuwd worden. In het laatste geval heeft het geheel of bijna geheel vasten vorm aangenomen. Kleine deeltjes vaste lava noemt men slakken, maar wanneer ze zóó klein zijn, dat ze wel zand lijken, dan noemt men ze asch of vulkaanstof. De totale massa, die bij een vulkaanuitbarsting naar buiten komt, noemt men magma. Dit magma is doordrengd van gassen en het zijn juist deze ontwijkende en onder zeer hoogen druk staande gassen in het inwendige der aarde, die het kanaal naar de oppervlakte hebben gevormd, en aan het einde daarvan den krater doen ontstaan. Iedere groote eruptie zoo noemt men de uitbarsting van een vulkaan begint met het vormen van zulk een trechter en in de diepte daarvan vormt zich door de asch en de slakken weer een krater en in het midden daarvan een verdiepte kegelvormige opening, die men den eiuptiekegel noemt. Wanneer een krater zeer hoog -wordt, kunnen de erupties uit tal van zij- openingen in den krater te voorschijn komen. Indien een vulkaan niet meer „werkt”, dan noemt men hem uitgedoofd. Eigenlijk is het dan geen vulkaan meer. Wanneer de werking slechts tijdelijk heeft opgehouden, dan spreekt men van een „slapende.! vulkaan". Het is vaak zeer moeilijk om te weten of een vulkaan uit gedoofd is of slaapt. Algemeen nam men aan, dat de Vesuvius uitgedoofd was, tot hij in het jaar‘79 na Chr. opeens begon te werken en wel zóó hevig, dat twee steden door de gloeiende lava werden bedolven. Soms gebeurt het, dat de kraters van vulkanen, die niet meer werken, met water worden gevuld, hetgeen bijvoorbeeld in den Eiffel het geval is. Een bijzonder groot kratermeer bevindt zich in den krater van de Mount Mazama, in Oregon (V. St.). Vaak worden vulkanen in verband met aard bevingen gebracht en soms zijn de geweldadige uitbarstingen ook wel eens de oorzaak van aardbevingen. In de meeste gevallen zijn beide verschijnselen echter eer aan een gemeenschap- aan elkander toe te schrijven, den Vesuvius werden de grooten afstand in de om- Do__3 zeer hevige erupties worden de oude kraters soms gedeeltelijk of geheel weg geslingerd. Zelfs kan, wanneer zoo'n vulkaan op een eiland is gelegen, een deel van het eiland verdwijnen. Zoo werd bijvoorbeeld een groot deel van het eiland Krakatau, tusschen Sumatra en Java, tijdens de eruptie van 1883 geheel weggeslagen. De schok werd toen aan den an deren kant van den aardbol gevoeld! De groote verwoestingen, die het gevolg zijn van vulkanische uitbarstingen, zijn vaker toe te schrijven aan de stukken steen enzoovoort, die naar buiten worden geslingerd, dan aan de lava, die naar buiten vloeit. Lava vloeit gewoonlijk langzaam en in de meeste gevallen legt ze niet eens een grooten afstand af voordat ze stolt. Maar de vaste stoffen kunnen bijzonder ver worden weggeslingerd. Regenbuien, ontstaan door de condensatie van de ontsnappende waterdampen, dalen vaak samen met de asch neer, die er door in een gloeiende modder wordt veranderd, welke een ontzettende vernieling kan aanrichten. Bij de hierboven reeds aangehaalde uitbarsting van den Krakatau heeft men kunnen constateeren, dat deze aschdeeltjes twintig kilometer hoog de lucht ingeslingerd werden, en daarna door den wind rond de aarde werden gedreven. Groote blokken gestoken lava kunnen soms mijlen ver van den krater terecht komen. Het aantal werkende vulkanen wordt geschat op drie- a vierhonderd. Ongeveer één derde daarvan bevindt zich op het vasteland, terwijl de anderen op eilanden zijn gelegen. De meeste vulkanen van het vasteland liggen betrekkelijk dicht bij de zeekusten, ofschoon uitgedoofde

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 15