ID IE TV1Ë1DS 1EIV ID IE IF JK WID IE 1¥ ID IE ID WIET I. DUITSCHE HERDER. i DOBERMAN-PINSCHER. - U I I f 1 I 3 1 TM A” even K kan i i i i i i i r i 1 r 1 C I maar hij toch in dienst der wet en successen, die ter kennis van men. De rechercheur gebruikt den politiehond zoowel ter opspeuring van misdadigers als tot zijn verdediging. In veel gevallen gelukt het opsporen en arresteeren van misdadigers slechts met behulp van een politiehond, vooral wan neer het af te zoeken terrein moeilijk te over zien is, bijvoorbeeld in boschrijke streken. Na tuurlijk moet de hond hiervoor goed zijn af gericht, zoodat hij geen onschuldigen bijt, maar zich beperkt tot blaffen, tot zijn meester heeft vastgesteld, dat de betreffende persoon de ver dachte is. Daarbij moet de hond echter iedere verdachte beweging in het oog houden en zoo- als gezegd, voorkomen, dat de aangehoudene een wapen trekt! Het terrein, waarop de politiehond werkzaam is, breidt zich hoe langer hoe meer uit. Douane beambten, boschwachters, spoorwegopzieners en nog vele andere personen, die uit hoofde van hun functie te doen kunnen krijgen met misdadige individuen, maken steeds meer ge bruik van zijn diensten. Hierdoor is niet alleen hun eigen veiligheid, maar ook die van het publiek ten zeerste gebaat. De eigenaar van een verdedigings- of politie hond dient er echter voor te waken, dat deze trouwe viervoeter niet alleen een middel tot het doel is of wordt. Hij moet ook zijn trouwe vriend zijn. Dan eerst zal de hond alles geven, wat hij in zich heeft: zijn liefde en aanhankelijk heid, zijn moed en durf en buitengewone schranderheid. Een liefdevol behandelde hond zal graag en zonder aarzelen zijn leven op het spel zetten voor den „baas”, als deze in nood verkeert! men bij een verdedigingshond geen absoluut volmaakt reukorgaan verlangt, wordt dit bij den politiehond voor het volgen van eenvoudige De werkzaamheden van den politiehond zijn sporen onvoorwaardelijk noodzakelijk geacht. van anderen aard. Hij is ook in particulier be- De cnminaalhond moet daarenboven ook te ge- zit te vinden, maar zijn eigenlijke taak vervult bruiken zijn wanneer men alleen maar over heel hij toch jn dienst der wet en boekt daarbij de ou e sporen beschikt. successen, die ter kennis van het publiek ko- De verdedigingshond is eigenlijk slechts in - - het bezit van particulieren te vinden. Behalve wat zijn reukorgaan betreft, moet hij echter, om zijn taak goed te kunnen vervullen, op de zelfde wijze zijn afgericht als de politiehond. een po- T n de couranten lezen wij nogal eens van I successen, door politiehonden bij het op- 1 sporen van misdadigers behaald. In de meeste gevallen betreft het dan een hond, die om zijn bijzonder goed ontwikkeld reukorgaan tot speurhond was afgericht. Dank zij zijn goe den „neus", wist het dier, nadat het aan een kleedingstuk of een ander door den dader ge bruikt voorwerp, „lucht" gekregen had, diens spoor te volgen, zoodat in veel gevallen arres tatie kon plaatsvinden. Minder zelden dan over de resultaten van den speurhond lezen wij over de heldendaden van den politie- en verdedigingshond, hoewel deze toch op het terrein der misdaad een minstens belangrijke rol speelt, terwijl hij boven dien ook nog voor den particulier van onschat baar nut is. Wat verstaat men eigenlijk onder btiehond? Over het algemeen slechts de Duit sche herdershond. Dit is echter een dwaling, want er zijn meer hondenrassen, die officieel als politiehond worden erkend. Bijvoorbeeld de boxer, de Doberman-pinscher, de Duitsche Airedale-terrier, de Rottweiler, enzoovoort. Het grootste aantal politiehonden wordt ech ter verreweg geleverd door den Duitschen her dershond, hoofdzakelijk omdat men bij het Weken van zijn' ras meer gelet heeft op de prestaties, die deze honden kunnen leveren, dan wel op hun uiterlijk schoon, al is ook dit ge lukkig daarbij niet verwaarloosd. Een tweede ras, dat als politiehond een groote toekomst had, was de Doberman-pinscher. Dit edele ras, dat oorspronkelijk in Thüringen werd gekweekt, heeft de laatste jaren echter veel van zijn geestelijke capaciteiten ingeboet. Wel is waar hebben sommige Doberman-pinschers als po litie- en verdedigingshonden schitterende dien sten bewezen, maar thans schijnt men van dezen hond slechts een soort tentoonstellingsslacht- offer te willen maken. Natuurlijk gaat dit ten koste van zijn andere kwaliteiten, zoodat het niet behoeft te verwonderen, dat thans, naast den Duitschen herdershond, de Duitsche boxer sterk op den voorgrond begint te treden en den Doberman-pinscher verdringt. Wat is eigenlijk de taak van den politiehond? Om deze vraag behoorlijk te kunnen beant woorden, dient men onderscheid te maken tus- schen de drie verschillende functies, die zoo'n dier heeft te vervullen, en wel als verdedigings hond, politiehond en criminaal-hond. Terwijl Geen hond verdient eigenlijk den naam ver dedigingshond, indien hij niet onvoorwaardelijk schot- en stokvast is, hetgeen zeggen wil, dat hij zich noch door schieten noch door slaan met een stok laat afschrikken. Wie zoo’n hond bezit, en zich de liefde en achting van het dier heeft weten te verwerven door een juiste be handeling, heeft een besten vriend en trou wen verdediger aan hem. Nachtwakers, die voor de veiligheid van uitgestrekte, afgelegen terreinen moeten zorgen, kunnen eigenlijk niet buiten zoo’n onder alle omstandigheden be trouwbaren helper, evenmin trouwens als zij, die vaak op eenzame wegen verkeeren! De ge vallen, waarbij zoo’n hond het leven van zijn meester heeft gered, zijn niet te tellen. Ze zijn zóó talrijk, zou men kunnen zeggen, dat de couranten er bijna geen melding meer van ma ken, terwijl in veel gevallen eèn overval niet eens wordt uitgevoerd, zoodra degenen, die hem beraamden, te weten kwamen, dat ze te doen kregen met een verdedigingshond! Deze schijnt de minder goede bedoelingen van den aanvaller als het ware te ruiken! Daarom gaat hij voor den verdachte staan en maakt, door luid te blaffen, zijn meester op hem opmerk zaam. Deze is hierdoor gewaarschuwd en zijn maatregelen nemen, terwijl de hond er on derwijl scherp op let, dat de door hem be waakte persoon geen verdachte beweging uit veert. Zoo zal hij hem bijvoorbeeld niet toe staan, een mes of revolver te grijpen, zonder hem naar de keel te vliegen! Dat een op zoo danige afgerichte hond ook uitstekende dien sten kan bewijzen als bewaker van eenzaam gelegen woningen, behoeft natuurlijk geen nader betoog, terwijl hij ook als beschermer van kin deren zijn gewicht aan goud waard is! Hier dient echter nog vermeld, dat de verdedigings hond, indien de persoon, dien hij onder bewa king heeft genomen, onbeweeglijk blijft staan, niet mag aanvallen, als zijn meester het niet uitdrukkelijk beveelt. De werkzaamheden van

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1932 | | pagina 11