VAN g 4 a DA LISA DOOrriOR I loo har het zei kur tig van r hi], Z€ hij besloot door -2 we 1 ne< 1 Als visch zich Nieuwe lezers beginnen hier: 15) W h g h h h z g it z* W; m m nc de nii mi mi po gel kat dat vat Ik hier kwam....?" De barhouder knikte. „Hoe heette die man?" „Ik geloof Guido." „Weet je het niet zeker?” e Inspecteur, Dr. Ryan glimlachte. „Ik zeg u, dat het gèèn toeval was,” beweerde hij beslist. „En zooals ik u al zei, heb ik heel wat eigenaardige feiten om trent de mafia-gewoonten ontdekt.” „Ik veronderstel, dat u meer voorbeelden weet van dergelijke brandstichtingen?" „O ja! Ik zou er u wel twintig kunnen noemen, en ik ben dan ook tot de overtuiging gekomen, dat dergelijke practijken zeer gewoon zijn onder Siciliaansche bandieten. Wanneer zij het gevaar loopen door hun vingerafdrukken ontdekt te worden of wanneer het onmogelijk is, ze te ver wijderen, hetzij door gebrek aan tijd of door er de door hun WAT EENS EEN LAAIENDE HEL WASEen bijzonder fraaie luchtfoto van den grooten krater van El Misti, den heiligen berg van Peru, waarin Inca-priesters eertijds een tempel bouwden ter eere van hun vuur-god. Twee rechercheurs worden, terwijl zij op post slaan voor een huis in Chicago, door een misdadigersbende aangevallen, ge bonden en in een huis gebracht, waar de eene. niet bewuste loos rechercheur twee snerpende gillen hoort en ongeveer twaalf gemaskerde mannen het huis weer ziel verlaten. Inspecteur Ihiel Lefferts van Scotland Yard, wordt aan het station verwelkomd door twee pseudo-poliliemannen. die hem. onder het voorwendsel van hem naar het commissariaat te brengen, na een aulo-ritje, een doek chloroform over hel hoofd gooien en een huis indragen. Hij houdt zich bewusteloos en daar de bandieten hem glechl gebonden hebben, weet hij Ie ontsnappen. Hij deelt dan zijn ervaringen aan commissaris Panther mee, die een onderzoek laat instellen; de bende is echter verdwenen. Panther vertelt mr. Lefferts de geschiedenis; het is een vendelta- kwestie: eenltaliaan Legnone, beschuldigd van roofmoord, wordt ter dood veroordeeld; zijn landgenooten vermoorden nu een rechter en rechercheurs en dreigen de heele rechtbank om Ie brengen. Terwijl Panther vertelt, wordl er getelefoneerd: de bende is weer bezig geweest: Panther en Lefferts gaan er ijlings per auto heen. Het blijkt dan dat een inspecteur vermoord iszijn huisknecht en twee rechercheurs liggen gebonden en bewusteloos in de gang. Ihiel Lefferts schijnt iets te ontdekken aan de lus, waar inspec teur Delmar aan hangt en de touwen, waar de huisknecht mee gebonden is, maar hij verzwijgt dit. Hij en Panther gaan dan den huisknecht ondervragen. Ze worden hiermee echter niet veel wijzer. Lefferts loopt het heele huis door en ontdekt in een berg- kamerlje een ongesloten raam, met een veeg zwarte verf er op en met versche krassen op de vensterbank. Hierdoor moeten de indringers dus binnengekomen zijn. In hun onderzoek worden ze gestoord door mr. Varno, den advocaat, die den ter dood ver oordeelden Italiaan verdedigd heeft. Panther ondervraagt hem, maar komt alleen te welen, dat Legnone Varno gevraagd heeft, hem Ie verdedigen. Lefferts deelt Panther mee, dal de moorden gepleegd zijn door zeelui; hij heeft dit geconstateerd aan de knoopen, waarmee de slachtoffers gebonden waren. Dan keert hij naar zijn hotel terug. s Avonds gaat hij als armoedig gekleed mannetje een tocht door de havenwijken maken, in de hoop op die manier iets te welen te komen over de Siciliaansche zeelui, die hij van de moord verdenkt. Hij gaat verschillende malrozenkroegen binnen en gedraagt zich als een dronken man. die in zijn dronkenschap vertelt, dat hij den volgenden dag de door de justitie uitgeloofde 50.000 dollar zal krijgen, omdat hij iels weet van de bende, die de moorden pleegde. Wat hij echter hoopt te zien bij die mede- deeling een uitdrukking van vrees in een paar oogen ziet hij pas in de vijfde kroeg waar hij zijn comedie vertoont, bij een mooi Italiaansch meisje, dal juist binnenkomt. Angstig kijkt zij telkens naar de deur, waardoor eindelijk een groepje llaliaansche zeelui binnenkomt. De aanvoerder beant woordt volkomen aan de beschrijving, die de overvallen recher cheur van den leider der bende gegeven heeft. Als het meisje dezen alles verteld heeft, gaal hij naar den schijnbaar dronken Lefferts toe en knoopt een vriendschappelijk gesprek met hem aan. maar Lefferts blijft koppig voor zich uit zitten staren en wil niets. De mannen lokken hem naar builen, maar dan geelt hij zijn rol op. richt twee revolvers op het groepje en wenkt een pa trouille agenten om hen Ie arresteeren. Het meisje echter snelt hel café weer binnen, draait de lichten uil. zoodat de straat ge heel donker is, en de mannen weten in de consternatie te ont snappen. Lefferts begint den waard, die liever niets loslaat over zijn klanten, te ondervragen, maar hij komt niets te weten. Door een agent laat hij commissaris Panther opbellen en samen ondernemen zij dien avond een raid in de havens, want een van de rechercheurs heet! ontdekt, dat er op een schip, de -Stella Maris een man is, die lijkt op den man, dien Lefferts voor den leider der bende houdt. De boeven hebben de „Stella Maris'* evenwel in brand gestoken. Lefferts en Panther vertoeven echter eenige oogenblikken op hel brandende schip, waarvan de laatste een paar glazen uit de kapi teinshui meenemen. De vingerafdrukken op deze glazen blijken dezelfde Ie zijn als die op de in beslag genomen glazen uit de kroeg Den volgenden morgen heeft Lefferts een onderhoud met Dr. Ryan, die hem vertelt, dal de Sicilianen vaak huizen, enz. ver branden orti de vingerafdrukken Ie vernietigen. mr. Varno," zei hij toen, haastte zich daarop afscheid aan andere omstandigheden, dan geven zij voorkeur aan, hun veiligheid te koopen alles te verbranden, wat het ook is, waar vingerafdrukken op voorkomen." „U gelooft dus, dat de „Stella Maris” leden van de mafia in brand is gestoken?" „Natuurlijk," antwoordde dr. Ryan. „De Ita- liaansche politie zou u heel wat rapporten kun nen laten zien met betrekking tot de mafia, waaruit blijkt, dat de heeren zelfs niet voor grootere offers terugschrikken." „Ik heb ze gezien in Genua,” antwoordde Lefferts kalm. Dr. Ryan scheen bij dit antwoord eenigszins verbaasd. „Werkelijk?" vroeg hij, met opgetrok ken wenkbrauwen. Toen wierp hij een blik op zijn horloge. „Neemt u mij niet kwalijk," zei hij daarop, „maar ik heb om twee uur een onder houd met mr. Varno, en vóór dien tijd moet ik nog eenige belangrijke zaken afhandelen. Lefferts was min of meer verrast en herhaalde den naam van den advocaat op peinzend-vra- genden toon. ,4a,” antwoordde dr. Ryan. „Hij heeft een paar belangrijke gevallen behandeld, die met de mafia verband hielden. Hij heeft mij beloofd, dat ik inzage mocht nemen van de stukken, die daarop betrekking hebben." Hij glimlachte. „Een handige advocaat, die Lefferts knikte en 1 te nemen. Toen hij buiten was gekomen, was er een zonderlinge schittering in zijn oogen. Hij perste zijn lippen grimmig op elkaar.... Hij had een middel bedacht, waardoor misschien, paal en perk kon stellen aan de wan daden der bende vóór zij gelegenheid had ge vonden nog meerdere moorden te begaan. Om het ten uitvoer te kunnen leggen, moest Hij ech ter eenige voorbereidingen treffen en hij besloot dit alleen, zonder Panther, te doen. Hij had zich opeens herinnerd, dat de eigenaar van Café Perpetua den vorigen avond half ter loops had medegedeeld, dat Lucia vroeger wel eens met een anderen man in zijn café kwam, voordat zij in het gezelschap van Aprano was verschenen. Het leek hem daarom de moeite waard, zijn nasporingen in deze richting voort te zetten. Nauwelijks een half uur, nadat hij dr. Ryan had verlaten, betrad hij dan ook ander maal Café Perpetua. Toen de barhouder in den uitstekend geklee- den Engelschman den dronkaard van den vori gen avond herkende, zette hij groote oogen op van verbazing. Zóón gedaanteverwisseling had hij in zijn heele leven nog nooit gezien! Op verzoek van Lefferts liet hij zijn bezig- i heden in den steek er was geen enkele be zoeker aanwezig en zette hij zich met hem aan een tafeltje in een afgelegen hoek. Hier liet de inspecteur van Scotland Yard den man een sigaar opsteken, ten einde hem wat op zijn gemak te brengen, en begon toen: „Je vertelde mij met een enkel woord, dat Lucia vroeger wel eens met een anderen man „Natuurlijk! Herinner u ook het geval met de vrachtboot „Joanna” in Palermo. De autoriteiten meenden, dat een bende dieven deze boot als een ontmoetingsplaats gebruikte. Men geloofde, dat er een twintig mafia-leden iedere week ver gaderden, om den buit te deelen. Op zekeren ochtend kwamen eenige detectives tot de con clusie hoe, doet hier nu niet ter zake dat er den vorigen nacht weer zoo’n bijeenkomst had plaats gevonden. Ze verzochten om een aantal experts er heen te sturen, die konden nagaan, of zij er vingerafdrukken konden vin den van personen, die al eens met de politie in aanraking waren geweest. Maar eer de experts de boot hadden bereikt, was zij reeds in vlam men opgegaan „Ik had van dit geval gehoord," zei Lefferts, „maar ik herinner me, dat verschillende autori teiten van meening waren, dat het schip door een toeval in brand is geraakt."

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1932 | | pagina 2