1 Nieuwe lezers beginnen hier: Voor Buster Darton Lowell alsof hij op Tusschen Mamie Het was een man, die door het lot geslagen en gemarteld was, die zijn gansche ziel bloot legde aan een oudere vrouw, die het leven en het hart der menschen volkomen scheen te be grijpen.... Darton had haar het droeve geheim, dat zijn (Slot) Een Jonge Engelschman, Buster Darton, is, na een paar jaar hard gewerkt te hebben in Zuid-Afrika, getrouwd. Na een week schiet hij ’s nachts zijn vrouw dood, daar hij haar in het donker voor een Kaffer aanzag, die hem wilde be stelen. In dien eenen nacht is hij spierwit geworden. Vol wanhoop en afschuw van zichzelve keerde hij het leven den rug toe en ging in een verlaten wildernis wonen, ieder levensgevaar tartend, echter zonder zijn leven te verliezen. Op zekeren dag maakt hij echter kennis met een Ameri- ktansch meisje, dat met haar moeder en neef met wien zij verloofd is een reis door Zuid-Afrika maakt. Ondanks het Kafferoproer, dat dreigt, wil zij toch haar reis door het binnenland voortzetten, hoe sterk Darton het haar ook afraadt. In de weinige dagen van hun kennismaking is Buster echter zooveel voor het meisje gaan voelen, dat hij haar niet alleen wil laten gaan en haar daarom voorstelt onder zijn leiding met haar moeder en Tom, haar neef, een tocht per ossenwagen te maken door het Zuid-Afrikaansche binnenland. Gretig wordt dit voorstel door de drie menschen aanvaard. Op hun tocht bespeuren ze niets .van onraad, maar na een dag of tien hooren ze, dat er toch ongeregeldheden hebben plaats gehad. Op zekeren avond mérkt Darton uit eenige opmerkingen van Mamie Lowell zoo heet het meisje dat zij ook van hem houdt, nadat zij hem eerst verteld heeft dat haar „officieuze" verloving met Tom als het ware slechts uit de omstandigheden voortgekomen is. Aanvankelijk duizelt het Darton van blijdschap over het feit, dat zijn liefde voor het meisje beantwoord wordt, maar dan plotseling voelt hij een onmacht in zich haar ooit gelukkig te maken. Zijn verleden heeft hem te veel in zijn greep. En hij is toch zij het een onvrijwillige moordenaar! DORDRECHT. GEZICHT IN DE KALKHAVEN. Dordrecht, dat gewoonlijk Dordt genoemd wordt, ligt in een belangrijk centrum van ons land, aan de spoorlijnen RotterdamRoosendaal en RotterdamKesteren. De handel van Dordrecht had reeds in zeer oude tijden een grooten omvang. De Dordsche kooplieden dreven hun zaken langs den Rijn en den Maas met Engeland en Ham burg en met de Oostzeesteden. Thans is de hout-, steen- en kalkhandel nog een zeer voorname factor in het bedrijfsleven der stad, waar in het begin der 18e. eeuw ook verschillende belangrijke industrieën ontstonden. Vooral in de laatste jaren heeft het gemeentebestuur door een wijs beleid en doelmatige propaganda de ontwik keling van Dordrecht ten zeerste bevorderd. was de komst van mrs. een misdaad werd betrapt, en hem was alles nu op haast wonderbaarlijke wijze in orde gekomen; er was een zielsverwantschap tusschen hen ontstaan, die zijn onrust als bij tooverslag scheen te hebben weggevaagd. Zij begrepen elkaar, zij hoorden bij elkaar, hoe het verleden ook was geweest, en wat de toekomst ook brengen zou. Voor hij echter iets kan zeggen ziet hij een menigte Kaffers over de vlakte naar hun kamp sluipen. Darton en Mamie snellen naar het kamp terug, doch moeten lijdelijk aanzien, hoe al hun bezittingen door de ongeveer 50 Kaffers meegenomen worden. Niemand van het reisgezelschap ook mrs. Lowell en Tom niet hebben echter letsel opgeloopen bij den aanval. Ze besluiten naar de eerstvolgende stad te gaan loopen. Na eenigen tijd geloopen te hebben zijn mrs. Lowell en Tom zóó moe, dat ze ondanks Dartons waarschuwingen op den grond gaan liggen slapen. Op dit moment doet Darton Mamie de bekentenis van den moord op zijn vrouw. Maar hij kleedt het relaas zoo in of het werkelijk een moord was. Hij ziet het meisje wit worden van afschuw. Zoo stoot hij haar van zich, in de meening, dat dit het beste voor haar is. Bijna zonder te spreken loopt het kleine gezelschap den volgenden dag naar Durban, waar ze tegen den avond aan komen. Vertwijfeld vraag Darton zich af of hij er wel goed aan gedaan heeft Mamies hart te breken. Niet alleen zich zelf, maar ook haar heeft hij een nameloos verdriet bezorgd, Hij weet niet wat hij doen moet. In den doolhof zijner gedachten weet hij geen uitweg meer te vinden. Onmid dellijk na de aankomst in de stad bespreekt hij voor de Amerikanen hutten op een schip, dat hen weer naar hun vaderland terug zal voeren. Mamie ontloopt hem en Darton verlangt naar het einde van de marteling. Den laatsten dag voor hun vertrek treft Darton haar alleen in de zitkamer. Hij wil teruggaan maar haar oogen houden hem vast. Hun beider oogen spreken duidelijke taal en zij lezen in eikaars zielen. ,,lk kan het niet gelooven, het was geen moord?” fluistert Mamie. Dalton strijdt zijn zwaarsten strijd en bekent de ware toedracht. Een kus brengt de ontspanning en het einde van hun lijden. Ze keeren pas tot de werkelijkheid terug, als mrs Lowell de kamer binnentreedt. hij niet anders had gekund, want dat 't leven een band tusschen hen had gesmeed, die al leen maar verbroken zou kunnen worden ten koste van hun beider geluk? Zou zij hem niet verachten, omdat hij haar dochter aan zich had verbonden? Zou het voor haar niet zijn, alsof hij haar jeugd, haar toekomst had opgeofferd om zelf gelukkig te kunnen worden? Uit pure zelfzucht dus? Een wilde warreling van zijn gedachten te stremmen waarom oprijzen? als in een gevoelens scheen en zonderling, moest dat beeld nü ineens voor hem visioen beleefde hij wéér dien nacht, waarin zijn vrouw in zijn armen gestorven wasdoor zijn schuld „Mijn schuld.... mijn schuld.hamerde het in zijn denken. Het was hem nu zelf ook opeens weer, alsof hij iets had gedaan, waar hij nooit, onder geen enkele omstandigheid, het recht toe had ge had. Hij had het wel kunnen uitschreeuwen, dat hij zichzelf verachtte, dat het verkeerd was, wat hij had begaan En hij zoü het gezegd hebben, hij zoii al zijn angst en al zijn bekommernis van dit gruwe lijke oogenblik hebben uitgekreten, indien hij niet plotseling als van heel verre de stem van Mamie had gehoord, die uitkomst bracht, om dat zij de geweldige spanning brak, waaraan hij ten prooi was. „Moeder....” zoo hoorde hij haar zeggen, „moederBusterehmijnheer Dar- van elkaar. Wij wisten het nu hebben wij het elkander eerst gezegdOmdat het Hun wederzijdsche liefde, die in lijden was ge boren, zou in staat blijken alle moeilijkheden te overwinnen. Zij hadden gevoeld, dat zij el kaar niet missen kónden, dat hetgeen zij deden goed was en volkomen gerechtvaardigd, zoo wel tegenover henzelf als tegenover anderen.. Maar nu trad mrs. Lowell, een vreemde, het heiligdom van hun liefde binnen, en zou zij nu kunnen begrijpen, zoo vroeg hij zich af, dat tonwij houden reeds lang, maar pas voor het moest. „Ja, omdat het moest,” herhaalde Darton haar woorden, als in zichzelf. Maar zijn stem klonk niet opgewekt en overtuigd, zooals van het meisje, maar dof en mat, als van iemand, die zich neerlegt bij een onherroepelijk feit, dat hij in den grond betreurt Hij sloeg zijn oogen op, die hij tot d^n toe op den grond gericht had gehouden, bang die van mrs. Lowell te ontmoeten, omdat hij vrees de er slechts de bevestiging in te zullen lezen van zijn eigen gevoelens. Maar de blik, die hem uit de oogen van mrs. Lowell trof, hield geen misprijzen of afkeuring in. Integendeel: er glansde een lieve, zachte glimlach in, en haar stem klonk hartelijk, toen ze antwoordde: „Ik hoop, dat jullie gelukkig zullen worden, maar ik begrijp het niet goedIk had het niet verwacht, nietwaar? Het is wat plotse ling Zou mijnheer Darton er iets op tegen hebben, mij als je moeder de zaak eens uit te leggen? Het lijkt me voor alles goed, dat wij eens rustig samen praten Het antwoord, dat Darton gaf, kwam wer kelijk uit den grond van zijn hart. „Graag, mrs Lowell., niets liever dan dat..” Op een -bedekten wenk van haar moeder ver liet Mamie de kamer.

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1934 | | pagina 4