MEDEDELINGEN VAN HET ZEEUWS GENOOTSCHAP 83 Werkgroep Historie en Archeologie De zevende Historische Studiedag van de Werk groep staat alweer voor de deur. Deze zal plaats vinden op zaterdag 9 mei 1992, van 10.00 uur tot 16.00 uur, in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Het thema van de dag is "Visserij in Zeeland, verleden en toekomst". Het bestuur is verheugd wederom een aantal gerenommeerde sprekers bereid te hebben gevonden een lezing te verzorgen, te weten: drs. L.M. Akveld, directeur van het Maritiem Mu seum "Prins Hendrik" te Rotterdam, die zal spre ken over de historie van de Zeeuwse visserij ge plaatst in een nationaal kader; J. van Beylen, oud-conservator van het Nationaal Scheepvaartmuseum te Antwerpen, die een le zing zal geven over scheepstypen en vangstme thoden, in het bijzonder de Zeeuwse hoogaars; drs. R.J. van Ginkel, wetenschappelijk medewer ker aan de Universiteit van Amsterdam, die zal spreken over de Zeeuwse maritieme gemeen schap Yerseke omstreeks de eeuwwisseling; drs. A.C. Drinkwaard, voormalig hoofd van de af deling Maricultuur van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek, die zijn gehoor zal onderhouden over de vroegere en latere onderzoekingen in re latie tot de Zeeuwse maricultuur. Voorts zal een oud-visser enige herinneringen ophalen uit zijn loopbaan op zee. Ook enkele korte films over bijzondere visserijvormen in Zee land maken deel uit van het programma. Nadere informatie over de studiedag en over de wijze van aanmelding zal verschijnen in het lente-nummer van Nehalennia, dat op 21 maart a.s. zal uitkomen. De deelnamekosten bedragen 30,- per persoon, inclusief koffie/thee en een lunch. Voor aanmelding voor deze dag kunt u vanaf 21 maart contact opnemen met de pen ningmeester van de Werkgroep, B. Oele (tel: 01102-41700). Werkgroep Muziek Op maandag 13 april zal in huis 's-Hertogen- bosch, Vlasmarkt 51 te Middelburg, de ledenver gadering van de Werkgroep worden gehouden. Aanvang: 19-30 uur. De leden ontvangen hierover nader bericht. Sedert enkele jaren wordt na de pauze een voordracht georganiseerd. Vanwege het bijzondere karakter dat de lezing ditmaal draagt, is besloten bijwoning van de lezing dit jaar tegen een geringe vergoeding 5,-) ook voor niet-leden van de Werkgroep mogelijk te maken. (Voor wie zich op deze avond als lid van de Werkgroep Muziek opgeeft, is de toegang vrij.) Spreker is de musicoloog dr. Louis Peter Grijp. De lezing, die zeer interessant belooft te worden, zal om 20.15 uur aanvangen. Hier volgt een korte inhoud van de lezing, die getiteld is: "Zeeuwse nachtegalen". "Zeeuwse nachtegalen" was een spottende uitdrukking voor kikkers. Het pleit dan ook voor het gevoel voor humor van de Zeeuwse dichters uit de zeven tiende eeuw, dat ze hun meest prestigieuze dicht bundel "Zeeuwsche Nachtegael" noemden. Ze konden zich deze zelfspot veroorloven: dat Zeeu wen niet zouden kunnen zingen, wordt door de feiten meer dan geloochenstraft. In deze lezing wordt gezocht naar de zangcultuur van Zeeland in de zeventiende eeuw. Daar is bij voorbeeld Pieter Lenaertsz., die zichzelf Van der Goes noemt. Zijn "Druyventros der Amoureusheyt" (1602) markeert een zangtraditie in Goes, die nog lang zou bloeien. Ook het "Walchers Liedeboeck" 1611van de doopsgezinde gebroeders Schabaelje getuigt van een vroege Zeeuwse zang cultuur. Van eminent belang is de reeds ge noemde "Zeeuwsche Nachtegael" (1623), een prestigeproject waarmee men de Hollandse kunstbroeders wilde laten zien dat er ook in Zee land op hoog niveau gedicht en gezongen werd. Tijdens de lezing wordt de mogelijkheid onder zocht, dat de Zeeuwen op dit idee zijn gekomen door de "Friesche Lust-Hof' (1621) van J.J. Starter. Ook het gewestelijk chauvinisme blijkt namelijk aan literaire modes onderhevig te zijn geweest. Wereldberoemd werd de "Nederlandtsche Ge- denck-clanck" van de Veerse rederijker Adriaen Valerius dank zij de belangstelling van de ne- gentiende-eeuwse Duitsers. Dat dit prachtwerk bij de verschijning in 1626 bij wijze van spreke al vergeten was, realiseren wij ons meestal niet. De grote verrassing tijdens deze speurtocht naar zingende Zeeuwen is niemand minder dan Jacob Cats, auteur van tientallen liederen. Deze betreffen vaak de liefde, en zijn soms spottend, meestal moraliserend. Tot deze laatste categorie behoort de "Klagende Maagden" (1634), waarin Cats op toen hypermoderne Franse wijzen ver haalt welke rampen een meisje boven het hoofd hangen dat zich van haar maagdelijkheid heeft laten beroven. De bloeiende Zeeuwse zangcultuur van weleer wordt tijdens de lezing weer tot klinken gebracht door de sopraan Suze van Grootel, die door Louis Peter Grijp op de luit wordt begeleid. Louis Peter Grijp werd in Utrecht opgeleid als musicoloog en promoveerde er in 1991- Zijn proefschrift over het Nederlandse lied in de Gou den Eeuw werd bekroond door de Stichting Prae- mium Erasmianum. Hij publiceerde verder over luitmuziek, Constantijn Huygens, en de geschie-

Zeeland | 1992 | | pagina 45