197 196 ARCHEOLOGICA ZELANDICA ARCHEOLOGICA ZELANDICA i I Afb. 6: Mercurius met attributen: een geldbuidel, een cadu- ceus en een haan; Aardenburg, Gemeentelijk Archeolo gisch Museum. Foto: R.O.B., Amersfoort. Afb. 5, rechts: Bronzen ring met gemme; beelte nis van Sol? Aardenburg, Gemeentelijk Archeolo gisch Museum. Foto: R.O.B., Amersfoort. Errata Zeeland 1/3, Archeologica Zelandica, Romeinse be nen monturen, p. 156-157. Afb. 2: de foto’s zijn verwisseld; het linker benen montuur is afkomstig uit Aardenburg, het rechter uit Domburg. P. 157, tweede kolom, regel 28, ’Orttband’ moet zijn ’Ort- band’. Aan het einde van de tekst op p. 157 is de literatuurop gave weggevallen. Deze had moeten luiden: Nash-Williams, V.E., The Roman Legionary Fortress at Caer- leon in Monmouthshire, Report on the excavation carried out in the Prysg Field, 1927-1929, Cardiff 1932, p. 53, fig- 43/1-7. Trimpe Burger, J.A., Romeins Aardenburg, Aardenburg 1992. Verhagen, M., ’Versierde benen plaatjes’ in: Bult, EJ. en D.P. Hallewas (red.), Graven bij Valkenburg II, het archeo logisch onderzoek in 1986, Delft 1987, p. 35-36. Vilsteren, V.T. van, Het Benen Tijdperk, Gebruiksvoorwer pen van been, gewei, hoorn en ivoor 10.000 jaar geleden tot heden, Assen 1987, p. 31-32 en afb. 24-26. door zijn houding en stralenkrans?) denken Romeinse equivalent wordt dikwijls vereenzelvigd met die Mithras verering De fraaiste tot nu toe in Aardenburg gevonden gemme is die met de zittende Mercurius (afb. 6). De siersteen van glaspasta bestaat uit twee hecht op elkaar aangebrachte lagen, waarvan de bo venste lichtblauw en de onderste donkerblauw is. De graveringen reiken tot juist in de donkerder laag, waardoor een mooi effect wordt verkregen en de figuren sterk contrasteren. Mercurius, han- delsgod en schenker van welvaart en winst, is op een stapel rotsblokken gezeten. In de linker, vooruitgestoken hand houdt hij de geldbuidel Geraadpleegde literatuur Henkel, F., Die Römischen Fingerringe der Rbeinlande und der benachbarten Geblete, Berlin 1913. Henig, M., ’A Corpus of Roman Engraved Gemstones from British Sites’ in: British Archaeological Reports 8 (i) 1974. Maaskant-Kleibrink, M., Catalogue of the Engraved Gems in the Royal Coin Cabinet, The Haque 1978. Rethaan Macaré, C.A., Verhandelingen over de bij Dorn burg gevonden Munten, Middelburg 1838. Herdruk 1992, Zeeuwse Studiën 5. details beschrijven van gemmen is het werk van specialisten die over veel ervaring beschikken en doorgaans veel vergelijkingsmateriaal en vaklite ratuur binnen handbereik hebben. gen ook ringen aan het middelste lid van een vinger. De in Aardenburg binnen de daar aanwe zige Romeinse versterking opgegraven ringen zijn waarschijnlijk alle vrouwenringen geweest. De bronzen ring (afb. 3) bevat een donkerblauw siersteentje van glaspasta, waarin de godin Victo ria met een krans in haar hand is gegraveerd; de gevleugelde godin staat op een half bolvormig voetstuk (globe?). Binnendiameters 20 en 16 mm; afmetingen siersteentje 15 en 12 mm. Een andere bronzen ring uit Aardenburg draagt een steentje van donkere glaspasta waarin een enigszins gekromde menselijke figuur is gegra veerd die in de linkerhand iets vasthoudt (afb. 4); mogelijk moeten we er Hercules in zien? De derde, zeer verweerde, bronzen ring (afb. 5) heeft een ovaal steentje van donkere glaspasta met de afbeelding van een godenfiguur die naar zijn opgeheven linkerhand kijkt en die in zijn rechterhand een zweep en een chlamys (schou dermantel) lijkt vast te houden. De figuur doet zijn hoofdtooi (een grove aan de zonnegod Sol (het voor Helios). Zijn cultus van de Afb. 4, links: Bronzen ring met gemme; beelte nis van Hercules? Aar denburg, Gemeentelijk Archeologisch Museum. Foto: R.O.B., Amers foort. vast. In de rechter, rugwaarts gestrekte arm, waaraan een chlamys (schoudermantel) hangt, zien we duidelijk de caduceus (slangenstaf, sym bool van vrede en handel). Voor de voeten van Mercurius staat een haan, eveneens een typisch symbool van de god. De afmetingen van de gemme zijn 12 mm lang en 8 mm breed. Twee andere tijdens de opgravingen te Aarden burg gevonden siersteentjes zijn eveneens van blauwe glaspasta, maar van veel mindere kwali teit. De figuren zijn niet zo duidelijk en lenen zich er niet voor om te worden afgebeeld. Het betreft een kleine gemme, afmetingen 13 bij 10 mm, waarop een staande figuur in korte kledij is te zien; in de linkerhand een lange speer en aan de rechterzijde een op de grond rustend schild; op het hoofd is geen helm of iets dergelijks aan wezig. De andere losse gemme, afmetingen 12 bij 10 mm, draagt de beeltenis van een staande, naakte figuur (naar links), waarin we Mercurius menen te herkennen met geldbuidel en cadu ceus. Een kwalitatief mooie gemme van kornalijn is als oppervlaktevondst te Aardenburg opgeraapt door J. Weij uit Draaibrug. De siersteen uit de Ro meinse tijd is evenals de boven besproken gemme uit Poortvliet met behulp van een wieltje in brede groeven gegraveerd. De voorstelling is duidelijk: een geit die door een zittende herder gemolken wordt (afb. 7). De afmetingen van de gemme zijn: lengte 15,5 mm, breedte 14,0 mm. De kornalijnen steen is door de vinder weer in een ring gezet en wordt als vanouds als sieraad gedragen. De in dit artikel beschreven gemmen uit Zee land dienen te worden beschouwd als een voor lopige inventarisatie. Het determineren en tot in Afb. 7: Gemme van kar- neool; een zittende her der melkt een geit; Aar denburg, particulier bezit. Foto: L.C.J. Gold- schmitz en R.M. van Heeringen, Provinciaal Depot Middelburg.

Zeeland | 1992 | | pagina 16