108 KOPTEKST Afb. 7: Bouw Mans Lust, voor Mattheus de Bruijne, 1847. veel van de werkwijze van Jan de Prenteknipper en kunnen we een steentje bijdragen aan cultuur behoud in Zeeland Het streekmuseum IJzendijke is tijdelijk de plaats geweest waaraan al die trotse bezitters hun prent hebben willen toevertrouwen. Zo zijn de prenten die Jan in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gemaakt en verkocht een paar maanden lang bij elkaar geweest. Zeer velen hebben deze kans aangegrepen om de werkstukken van Jan te ko men bekijken en vooral te genieten van de prachtige prenten van de hofsteden, waarop woonhuizen, moestuinen en bedrijfsgebouwen op zo'n speelse en nauwkeurige manier zijn weergegeven. Staf en vrijwilligers van het streek museum hebben daarmee een stuk cultuureduca tie tot stand gebracht! Onze dank gaat uit naar de gemeente Oostburg en naar vele particuliere bezitters en bruikleenge vers. Onze dank geldt ook de inzage in familie Afb. 8: ZEEMANS LUST. Deze prent berust bij nakomelin gen van Sara Brevet. archieven en in de fantastische genealogieën van de families De Bruijne en Brevet, die zijn samen gesteld door de heer L. Becu te Zierikzee. Zijn royale toelichtingen daarop gaven ons inzicht in de oneindig verstrengelde netwerken van enkele Zeeuwsvlaamse geslachten. Noten 1. Joke en Jan Peter Verhave. Jan de Prentenknipper, Zeeuwse volkskunst langs 'sHeeren ivegen. Goes 1993- 2. Jantje de Prentenknipper', in: Nebalennia 43, 47-50. 3. 'Jan de Prentenknipper in West-Zeeuwsch-Vlaanderen', in: Nebalennia 46, 33-39. 4. Jaargang 15 (1985), 5-6. 5. Zie: J. de Hullu, De Hofsteden van Cadzand (Oostburg 1937), Boerderij nr. 16; het echtpaar trouwde in 1842; zij overleed reeds in 1844. 6. Zie: J. de Hullu en J.A. Brakman, De Hofsteden (z.j.), Boerderij nr. 28.

Zeeland | 1994 | | pagina 18