MEDEDELINGEN 143 gadering afscheid genomen worden van de heer B. Oele, die na 25 jaar penningmeesterschap het bestuur van de Werkgroep verlaat, 's Middags zullen de aanwezige leden worden rondgeleid langs enkele verzamelingen van het Genootschap in het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten en het Rijksarchief in Zeeland. De inschrijving voor deze dag is inmiddels gesloten. Tevens zal op deze dag het honderste nummer van Nehalennia worden gepresenteerd. Dit extra dikke jubileumnummer staat in het teken van de ontwikkelingen die zich in de afgelopen dertig jaar hebben voorgedaan op de diverse terreinen die het blad bestrijkt: de activiteiten van Werk groep en Dialectvereniging sinds 1964 en de ont wikkelingen op het gebied van archeologie, ge schiedenis en bibliotheek-, documentatie- en archiefwezen. Voor niet-leden van de Werkgroep of de Dialectvereniging zal dit speciale nummer van Nehalennia ook los verkrijgbaar zijn. Voordracht lopend onderzoek Op maandagavond 7 november organiseert de Werkgroep Historie en Archeologie de vijfde voordracht over een lopend historisch onder zoeksproject met betrekking tot Zeeland. Drs. C. Rooze-Stouthamer zal dan ingaan op haar disser- tatieonderzoek over de opkomst van de Reforma tie in Zeeland en met name op Calvinisme en macht; aspekten van de Reformatie in Zeeland. Tijdens de bijeenkomst zal het publiek ruime ge legenheid hebben voor vragen, opmerkingen, suggesties en discussie. De toegang is gratis. Geïnteresseerden worden verwacht om 20.00 uur in Huize 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 51, Middel burg. Werkgroep Muziek Exempla Musica Zelandica II Het Genootschap zal in het najaar het tweede deel in de reeks Exempla Musica Zelandica laten verschijnen, dat zal bestaan uit de in Middelburg gecomponeerde en in 1756 uitgegeven Sei Sinfo- nie van Christian Ernst Graf (1723-1804). Inteke naren op Exempla Musica Zelandica I en leden van de Werkgroep Muziek hebben hiervan inmid dels bericht ontvangen. De werken zullen ver schijnen in vijf sets met partijen voor eerste viool, tweede viool, altviool, lage strijker en clavecim- bel, voorzien van een uitvoerige Engelstalige in leiding van de hand van Albert Clement. Leden van het Genootschap die van de voorintekening met reductie van 20% op de prijs gebruik willen maken, wordt verzocht dit zo spoeding mogelijk aan het secretariaat van het Genootschap door te geven. Voor informatie over de uitgave wende men zich tot dr. A.A. Clement (tel.-nr.: 01180- 24895). De Werkgroep Muziek zal in het najaar ter gelegenheid van de heruitgave een concert organiseren, waarover nader bericht in de media zal volgen. Werkgroep Film/Media/Communicatie Bijeenkomsten en andere evenementen in Huize 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 51, Middelburg: Dinsdagavond 8 november 1994, 19-30 uur: 'Keltisch Zeeland van ca. 1200 v. Chr.', lezing door drs. Iman Wilkens, als econoom verbonden aan de OESO te Parijs en auteur van het boek Where Troy once stoodin het Nederlands in 1992 verschenen onder de titel Waar eens Troye lag, heeft de wereld van de Ilias en de Odyssee onder meer in Zeeland gelegen? Is Homerus een Kelti sche Zeeuw geweest, uit Iosland (St. Joosland) bij Middelburg geboortig? Wordt een al eeuwenoude vraag nu ten gunste van Zeeland beantwoord? Hoe het ook zij, een en ander heeft in de media reeds voor nieuwe en originele beeldvorming van de Zeeuwse eilanden gezorgd. Alle belangstellen den zijn welkom; bij plaatsgebrek in de Genoot schapszaal hebben Werkgroepleden voorrang. 'Geschiedenis persfotografie, Zeeland in de me dia belicht', lezing door T.J.C. van Noord, die dit jaar afstudeert in de mediavariant Maatschappij geschiedenis aan de Erasmus-Universiteit te Rot terdam. Leden krijgen bericht omtrent het tijdstip van deze lezing. De film 'Ergens in Nederland' (regie Ludwig Berger, Nederland 1940, 87 minuten, zwart-wit op video) zal worden vertoond; het betreft een door de Duitsers verboden film uit de mobilisatietijd. Advocaat Frans van Loon komt bij de marine en toont grote moed bij het demonteren van mijnen. Met onder anderen Lily Bouwmeester, Jan de Hartog en Fien de la Mar. Het verhaal speelt zich af op het wachtschip de Noord-Brabant in de ma rinehaven van Vlissingen aan de Prins Hendrik- weg. De stad, het oude station en het vroegere hotel Zeeland daartegenover komen in beeld. Werkgroepleden krijgen bericht omtrent het waar en wanneer van de vertoning. Cineaste Nouschka van Brakel, bekend van speelfilms als 'Een vrouw als Eva', 'Van de Koele meren des doods' en 'Een maand later', is bezig een speelfilm te maken over het leven van Aletta Jacobs (1854-1929), de eerste vrouwelijke arts in Nederland en een markante feministe. Er is al contact gelegd. We hopen met aanwas van meer leden financieel in staat te zijn, haar uit te nodi gen om over deze nog uit te brengen film te ver tellen. Nieuwe leden zijn welkom. De contributie voor 1994-1995 bedraagt 10,over te maken op girorekening 1910825 ten name van KZGW- Werkgroep Film/Media/Communicatie, Vlissin-

Zeeland | 1994 | | pagina 57