ARCHEOLOGICA ZELANDICA HET GEMEENTELIJK ARCHEOLOGISCH MUSEUM VAN AARDENBURG 170 J.A. Trimpe Burger De kogel is door de duizend jaar oude Sint-Baafskerk. van Aardenburg en door bet fraai herbouwde bel fort van Sluis: de beide roemruchtige gemeenten worden op 1 januari 1995gefuseerd. Welk. museaal be leid in de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg zal ivorden gevoerdmoet worden afgewacht. Wij hebben in ieder geval goede hoop dat het alom gewaardeerde archeologisch museum van Aardenburg - door zijn specialisatie uniek voor Zeeland - in zijn huidige opzet blijft bestaan, al zullen naam en functie wellicht om enige aanpassing vragen. Deze bijdrage bevat een terugblik, op de meer dan 25 jaar oude geschiedenis van het Aardenburgse museum. Op 1 oktober 1994 werd het 25-jarig jubileum van het museum voor Archeologie, Geologie en Paleontologie in West-Zeeuws-Vlaancleren op be scheiden wijze gevierd. In de rubriek Archeolo- gica Zelandica besteden we daar graag aandacht aan, omdat reeds vanaf de oprichting van het museum nauwe banden met het Zeeuws Genoot schap bestaan. Aangezien het Genootschap in 1994 ook jubileert - het bestaat 225 jaar - was het in Zeeland reden voor een dubbel feest. Over het algemeen nemen archeologen, geolo gen en paleontologen het 'bij gebrek aan date ringsmogelijkheden', zo wordt gezegd, niet zo nauw met een paar jaartjes meer of minder. Som migen hebben zich wel eens afgevraagd: 'hoe oud is dat museum in Aardenburg nu eigenlijk?'. De provinciale kranten spreken elkaar soms wat tegen. In het ten opzichte van Midden-Zeeland zeker wat stemmiger Zeeuws-Vlaanderen be richtte het dagblad De Stem op 25 april 1989 dat het gemeentemuseum van Aardenburg dertig jaar bestond. De oud gemeentearchivaris van Aarden burg, George van Vooren, is min of meer verant woordelijk voor deze datering (die hij ooit in De Stem, in een rubriek getiteld 'Spitten in het verle den', ten beste gaf) en als we geen onderscheid maken tussen een oudheidkamertje en een vol waardig museum heeft hij gelijk. In 1968-1969 was aan cle inrichting van een vrij modern mu seum (pand Marktstraat 18) een hele geschiede nis voorafgegaan. Zo was er in het voormalige oude raadhuis van Aardenburg in de vorige eeuw reeds een pril begin van een oudheidkamer of in ieder geval een ruimte waarin historisch waarde volle zaken konden worden opgeborgen. De Middelburgsche Courant van donderdag 5 maart 1846 vermeldde althans de aanwezigheid aldaar van Romeinse munten die te Aardenburg zouden Afb. 1: Links op de voor grond de vroegere brand weerkazerne 'Het Spute- kot', waarin van 1959 tot 1969 het museum was ge vestigd. Het grote gebouw in het midden van de Ka zernestraat is de in 1994 afgebroken voormalige marechaussee-kazerne met daarachter de 'Paardestal', die nog bestaat en als ex positieruimte wordt ge bruikt. Op de plaats van het mooie huis op de ach tergrond werd tijdens de wederopbouw van Aar denburg een ambtswoning voor de burgemeester ge zet (briefkaart uit omst reeks 1909; uitgave A. van Overbeeke, Terneuzen). Aardenburg

Zeeland | 1994 | | pagina 32