MEDEDELINGEN 183 Tenootschapscolleges 1994-1995 In januari en februari 1995 wordt serie III van de Genootschapscolleges verzorgd. De titel van de lezingencyclus is Economische groei en duur zaamheid. De lezingen worden op 27 januari en op 3, 10 en 17 februari 1995 gehouden. Voor meer informatie raadplege men de folder over de Genootschapscolleges die op het bureau van het Genootschap verkrijgbaar is en bij inschrijving wordt toegezonden. Werkgroep Historie en Archeologie Jubileum 17 september 1994 Op zaterdag 17 september 1994 vierde de Werk groep Historie en Archeologie haar dertigjarig ju bileum. Ruim zeventig leden en genodigden kwa men in Huize 's-Hertogenbosch samen om stil te staan bij de oprichting, op 19 september 1964, van de oudste Werkgroep van het Genootschap en het verschijnen, een maand later, van het eer ste nummer van het Bulletin van de Werkgroep, dat sinds 1979 onder de naam Nehalennia ver schijnt. Tijdens de jubileumbijeenkomst nam de Werk groep afscheid van het bestuurslid B. Oele. De heer Oele, in het dagelijks leven verbonden aan het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten, was 25 jaar lang penningmeester van de Werkgroep. Tevens verzorgde hij jarenlang samen met zijn vrouw de produktie van het blad Nehalennia. Als dank voor deze jarenlange gezamenlijke inzet bood de Werkgroep hun een fraaie kaart van Zuid-Beveland aan. Bovendien reikte de voorzit ter van het Genootschap mr. J. van Marion de Genootschapspenning aan de heer Oele uit ten teken van dank voor zijn grote inzet in het be stuur van de Werkgroep en in het bestuur van het Genootschap. De jubileumbijeenkomst werd vervolgd met de vertoning van een oude Zeeuwse film, een lunch en rondleidingen langs de verzamelingen van het Genootschap in het Provinciaal Depot voor Bo demvondsten en in het Rijksarchief in Zeeland. Jubileumnummer Nehalennia Tijdens het jubileum van de Werkgroep presen teerde de redactie van Nehalennia het honderd ste nummer van het blad, dat in samenwerking met de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialecton derzoek tot stand komt. Het extra dikke jubi leumnummer verscheen onder de titel Omzien en rondblikken. 100 keer Nehalennia. en staat in het teken van de ontwikkelingen die zich in de afge lopen dertig jaar hebben voorgedaan op de di verse terreinen die het blad bestrijkt: de activitei ten van Werkgroep en de Dialectvereniging, de ontwikkelingen op het gebied van archeologie, geschiedenis, cultuurhistorie en het bibliotheek-, documentatie- en archiefwezen. Voor niet-leden van de Werkgroep of de Dialectvereniging is dit nummer ook los te koop, en wel bij de receptie van het Rijksarchief in Zeeland. Ook kan het besteld worden via telefoonnummer (01102) 4 17 00. Werkgroep Film/Media/Communicatie Bijeenkomsten in Huize 's-Hertogenbosch, Vlas- markt 51 in Middelburg: Dinsdagavond 31 januari 1995 om 19.00 uur, voorafgaand aan de lezing over persfotografie, korte algemene ledenvergadering Dinsdagavond 31 januari 1995 om 19-30 uur: 'Ge schiedenis persfotografie, Zeeland in de media belicht', lezing door T.J.C. van Noord, die binnen kort aan de Erasmusuniversiteit te Rotterdam af studeert in de rechten en in de mediavariant maatschappijgeschiedenis. De film 'Ergens in Nederland', regie Ludwig Ber ger, Nederland 1940, 87 minuten, zwart-wit, is onlangs op de televisie vertoond. Leden van de Werkgroep hebben hiervan bericht gehad. Om de film in te korten waren er stukken uitgeknipt, en veelal juist die delen waarop Vlissingse gebou wen te zien zijn, zoals het oude station en het hotel Zeeland dat ertegenover lag. De video-ver sie van de Werkgroep is niet bekort. Werkgroep leden die een videorecorder bezitten, kunnen deze band zelf bekijken. Een korte samenvatting van het verhaal staat in de Mededelingen in Zee land 3\3- De Werkgroep gaat een studie beginnen over de journalist Frederik van Sorge, die werkzaam was bij de radicale Vlissingsche Courant. Hij ver kreeg in 1842 grote landelijke bekendheid met zijn waarschuwend droomvisioen over robots en de gevolgen van mechanisatie. In een zeventig bladzijden tellende brochure, getiteld 'Over den invloed der machines op de welvaart der volken', zette hij zijn visie uiteen. Als kruidenier en ge meentesecretaris van Biggekerke en eigenaar van een verzekeringsbedrijf stond hij midden in het volle Zeeuwse leven van zijn tijd. Geen dagdro mer dus en een studie meer dan waard. Cineaste Nouschka van Brakel is bekend van speelfilms als 'Een vrouw als Eva', 'Van de koele meren des doods' en 'Een maand later'. Momen teel is zij bezig met het maken van een speelfilm over het leven van Aletta Jacobs (1854-1929). Wij hopen op aanwas van leden, zodat wij financieel in staat zijn haar bij ons uit te nodigen om met film- en/of lichtbeeldfragmenten hierover te ver tellen. De contributie voor 1994-1995 bedraagt 10 gul den en dient op Postbank-rekeningnummer 19 10

Zeeland | 1994 | | pagina 45