MEDEDELINGEN 39 ging het met de Salzburgers in de eerste decennia na hun aankomst? Tijdens de bijeenkomst zal het publiek ruime gelegenheid hebben voor vragen, opmerkingen, suggesties en discussie. Ieder die geïnteresseerd is in dit aspect van de Zeeuwse historie wordt verwacht op donderdag 27 april 1995 in Huize 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 49-51. Middelburg. De avond begint om 19-30 uur en de toegang is gratis. Restauratie Huize 's-Hertogenbosch In december is de restauratie van de kap van Huize 's-Hertogenbosch voltooid, een belangrijke mijlpaal want het huis is nu weer water- en wind- dicht. Dit is steeds een eerste vereiste bij restaura ties om verder veival te voorkomen. Hoewel nog niet alle restauratieonderdelen aan bod zijn gekomen, is het nu toch mogelijk voor de volgende fase de aandacht op het interieur te richten. Het bestuur van de Stichting streeft er naar de parterre met ingang van september 1995 gebruiksklaar te hebben zodat niet alleen de be sturen en commissies er voor de activiteiten ge bruik van kunnen maken maar ook de beoogde commerciële exploitatie kan beginnen. Voor de renovatie is 262.000 beschikbaar zodat hopelijk ook in deze fase de meest essentiële voorzienin gen kunnen worden getroffen. Het belooft een fraai ensemble te worden. Zo als wij in de vorige aflevering berichtten, heeft de restaurateur, de heer W. de Maat, ontdekt dat het grote plafondstuk in de zaal is geschilderd door de Gentse kunstschilder Pieter van Reijsschoot (1738-1796). Inmiddels kon op dezelfde gronden worden vast gesteld dat ook het schoorsteenstuk in de aan grenzende voorkamer van de hand van deze kunstenaar is. De Stichting tracht deze werken met voorrang te laten restaureren. Intussen worden de ornamenten van het pla fond in de zaal van latere krijtlagen ontdaan waaronder fraai verguldwerk tevoorschijn komt. In tegenstelling tot een eerder bericht zijn de kwartieren van het plafond ook gedecoreerd ge weest. Hoewel de Stichting niet te klagen heeft over de toewijzing van subsidies is er daarnaast veel geld nodig, vooral ook omdat sommige subsidies moeten worden voorgefinancierd. Wij wekken de leden op toe te treden als donateur van de Stich ting. Iedere jaarlijkse bijdrage is welkom. Einde van het Jubileumjaar Op 25 januari j.l. was het Jubileumjaar officieel ten einde. Dit is niet met een speciaal evenement gevierd, maar na de vele schitterende manifesta ties in de loop van het jaar was dat ook niet noodzakelijk. Het Genootschap kan op een ge slaagde viering terugzien. De manifestaties heb ben veel bekendheid gegeven en goodwill ge kweekt, wat o.m. tot uitting is gekomen in de forse ledengroei. Ook waren het niet alleen evenementen van voorbijgaande aard. Uit de reeks concerten is de oprichting van het Zeeuws Filharmonisch Koor voortgekomen. Dit wordt in stichtingsverband voortgezet maar de oorsprong blijft verbonden aan de viering van het Jubileum. De definitieve afsluiting volgt met de verschijning van het Jubileumarchief. Door een aantal oorza ken is de uitgave daarvan vertraagd maar wij ho pen het toch in het voorjaar aan de leden te kun nen aanbieden. Jubileumtentoonstelling De jubileumtentoonstelling is inmiddels ook beëindigd. Het hoofdbestanddeel op de parterre van het Zeeuws Museum was te ezichtigen tot september 1994, de andere onderdelen konden door welwillendheid van het bestuur van het Mu seum nog tot maart 1995 blijven staan. Thans rest nog de afdeling schelpen en gesteenten die voor lopig voorziet in de presentatie over het geolo gisch verleden van Zeeland. Bij alle erkentelijkheid jegens het Museum voor de geboden medewerking betreuren wij het dat niet meer onderdelen zijn gehandhaafd. Hiertoe kwam bijvoorbeeld zeer goed de volkenkundige presentatie in aanmerking en vooral ook de 'Ou- derwetsche kamer'. Deze kamer was een verrij king van de inrichting door het beeld dat deze gaf van het interieur in Zeeuwse woonhuizen en van de decoratie die ook de l6e eeuwse vertrek ken in de Abdij moeten hebben gehad. In het artikel over sjabloonwerk elders in dit nummer geeft afbeelding 3 de fraaie arabesken- decoratie weer van het inmiddels ontmanteld ver trek. Hier is een kans gemist om het Museum van een 'objectenmuseum' dat het vanouds geweest is, om te vormen in de richting van een historisch museum dat 'een beeld geeft van de geschiedenis en cultuurgeschiedenis van Zeeland van de vroegste tijden tot heden' zoals de statuten met zich meebrengen. Het Genootschap heeft in het verleden al ettelijke nota's hierover uit laten gaan en zal op een der gelijke omvorming blijven aandringen middels zijn vertegenwoordiging in het Museumbestuur. Catalogus tentoonstelling De catalogus van de tentoonstelling is nog steeds verkrijgbaar. Het is niet een registratie van een voorbij evenement maar eigenlijk veel meer een proeve van beschrijving van een keuze van bij zondere stukken uit de collecties van het Genoot schap. In de toekomst hopen wij dergelijke cata-

Zeeland | 1995 | | pagina 45