TRZAMËLINGEN 35 Afb. 4: Vloerplank met de coratie van sjabloonwerk. van schuimplastic toepassen. Deze moeten daar- toe op een glasplaat of tegel spaarzaam en gelijk matig van verf worden voorzien, juist voldoende om de open ruimten onder het sjabloon te kleu ren, te weinig om de verf onder het sjabloon te laten vloeien. Bij deze methode ligt het tempo vele malen hoger dan bij het gebruik van een tamponeerkwast. Acryllatex biedt een uitstekend alternatief voor de vroegere lijmtemperaverven: het droogt snel, maar is later niet meer oplosbaar, zodat lekkage geen onherroepelijke schade hoeft achter te la ten. Men kan het als bindmiddel betrekken en het zelf met de oude pigmenten mengen. Door zijn rubberbasis biedt deze grondstof zelfs het voordeel, na enige bewerkingen een klein randje rondom de uitsnijdingen van de sjablonen te vor men dat voor afsluiting zorgt en het uitvloeien te gengaat. De acryllatex dient wel geheel dof op te drogen, net als de oorspronkelijke waterverf. Bij een dof oppervlak vallen oneffenheden van de balken en planken niet op. De bedoeling van deze bijdrage is niet slechts de geruststelling te geven dat enkele plafonds zijn gered en enige andere vóór de ondergang zijn gedocumenteerd, maar ook de opwekking te doen, meer aandacht hieraan te schenken clan voorheen: treft men fragmenten aan, tracht deze dan in veiligheid te brengen en naderhand in het pand van herkomst te bewaren, leg zoveel moge lijk fotografisch vast of tracht zo mogelijk tot re constructie over te gaan. Kan men zelf niets on dernemen. dan kan wellicht de afdeling monumenten van de gemeente of de gemeente lijke archiefdienst worden ingeschakeld. Schrijver dezes houdt zich ook voor meldingen aanbevo len. Het gaat hier om een wezenlijk onderdeel van onze monumenten. Wij restaureren ons histo rische schilderijen voor vele tientallen miljoenen, maar de decoratie van de vertrekken waar zij ooit hingen, verdwijnt maar al te vaak ongedocumen teerd in de container!

Zeeland | 1995 | | pagina 41