MEDEDELINGEN 38 Secretariaat Genootschap Het secretariaat van het Genootschap is wegens vakantie van 8 april tot en met 5 mei 1995 geslo ten. Encyclopedie van Zeeland De verkoop van de Encyclopedie van Zeeland verloopt na de (tijdelijke) prijsverlaging zeer ver- spoedig. De helft van de voorraad is inmiddels verkocht. De driedelige encyclopedie is nog steeds te koop voor de gereduceerde prijs van 300,- voor leden en 375,- voor niet-leden. Aanschaf per deel is ook mogelijk. Aarzel niet en geef uw bestelling telefonisch of schriftelijk op bij het secretariaat. Verzendkosten worden in reke ning gebracht. Publikaties Na de publikatie van Zeeland 3)4 waren de com plete reeksen van Nagtglas' Levensberichten van Zeeuwen snel uitverkocht; er resteren nog enkele losse delen van afleveringen 13 en 4. Van A. Hollestelle's Geschiedkundige beschrijving van het eiland Tholen en omstreken (1897, 471 blz. en één uitslaande kaart, prijs 80,-) is nog één exemplaar verkrijgbaar. Niet in de catalogus ver meld zijn een vijftal exemplaren van Archief 1881, 5e deel, 2e stuk, waarin onder meer zijn opgenomen H.M. Kesteloo's De stadsrekeningen van Middelburg 1365-1449 en J. Broekema's Ge schiedenis der Zeeuwsche Munt (van dit artikel verscheen in 1980 een herdruk). Archief 1881 is te koop voor 27,50. Ook bijna uitverkocht is de overdruk uit Archief 1875: J.H. van Dale's Naam lijst van de poorten, torens, straten enz. der stad Sluis in het midden der 15e eeuw (56 blz., prijs 25,-). Bestellingen van deze publikaties kunt u opgeven bij het secretariaat van het Genootschap: (01180) 3 03 47. Verzendkosten worden afzonderlijk bere kend. Enquête In december 1993 heeft de Commissie tot Redac tie van het Tijdschrift Zeeland een enquêteformu lier aan de leden gestuurd. Ongeveer 1500 formulieren zijn verzonden, waarvan er 191 inge vuld zijn geretourneerd. Deze respons van 12,7% is redelijk. Op 46% van de ingezonden formulie ren meldden de lezers dat zij het tijdschrift in zijn geheel lezen, terwijl 53% het blad gedeeltelijk le zen. Van de lezers besteedt 43% één tot twee uur aan de lectuur van Zeeland. Het merendeel (83%) van de lezers blijkt veel interesse en waardering te hebben voor de historische artikelen, terwijl 35% veel belang stelt in culturele artikelen, 40% in bijdragen over natuur en milieu, 52% in de verhandelingen over archeologie en 47% in arti kelen over de verzamelingen. In totaal zegt 94% van de lezers alle of sommige van deze artikelen te lezen en 6% leest deze artikelen niet. De lees baarheid wordt hoog gewaardeerd: 87% vindt de artikelen goed tot zeer goed leesbaar en 91% vindt het niveau goed tot zeer goed. Ook de ru brieken (75% goed/zeer goed) en de agenda met culturele evenementen (71% goed tot zeer goed) voldoen aan de verwachtingen. De totale indruk van de inzenders is 88% goed tot zeer goed, 9% redelijk, 3% matig en 0% slecht. Met deze resultaten kan de redactie verder op de ingeslagen weg. Vele inzenders hebben sug gesties gedaan die de redactie in overweging neemt en waarvan dankbaar gebruik zal worden gemaakt. De redactie blijft open staan voor nieuwe ideeën en voorstellen, en natuurlijk ook voor bijdragen van uw hand. Werkgroep Historie en Archeologie Salzburger emigranten in Zeeland Op donderdagavond 27 april 1995 organiseert de Werkgroep Historie en Archeologie de zevende voordracht over een lopend historisch onder zoeksproject. In deze voordracht zal de heer C.J. de Kruijter, van 1971 tot en met 1978 secretaris binnenland van de Stichting Bestudering Geschie denis Salzburger Emigranten Nederland en thans secretaris en archivaris van de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, in gaan op zijn onderzoek naar de Salzburger emi granten in Zeeland. Van de ruim 21.000 inwoners van het toenmalige aartsbisdom Salzburg die in 1732 en 1733 hun geboorteland uit godsdienstige motieven ontvluchtten, kwamen er ongeveer 860 in Zeeland terecht. Een eerste groep van zestig personen arriveerde in 1732 in Walcheren en een tweede groep van achthonderd personen kwam een jaar later in West Zeeuwsch-Vlaanderen aan. De doelstelling deze mensen naar Zeeland te ha len om cle landbouw te bevorderen mislukte in beide gevallen. De Walcherse groep bleek daar voor te klein maar deze werd wel goed opgevan gen waardoor zij geheel integreerden in de sa menleving. De Zeeuwsvlaamse groep bleek moeilijk in te passen in de bestaande arbeidsver houdingen en de Zeeuwse koortsen eisten vele slachtoffers. Velen vertrokken binnen korte tijd naar elders waardoor er in 1740 nog maar twee honderd 'Salzburgers' in dit gebied woonden. De hoofdvraag tijdens deze avond zal zijn: Hoe

Zeeland | 1995 | | pagina 44