ROOFVOGELS IN ZEELAND ,\V. Vergeer In cle top van cle eenzame iep. midden in de polder, zit een buizerd. Het stevige postuur lijkt in bet mis tige winterlicht één met de tak waarop hij zit. Toch hebben we het niet verkeerd gezien: het buizerd-deel an de tak schudt even cle veren en vliegt clan traag op. Met lome vleugelslagen beweegt de vogel zich laag over de akker, tot hij aan cle slootraad plots neerstrijkt. Wanneer hij even later weer opvliegt, bun gelt er iets zwarts in zijn snavel: een mol heeft zich op het verkeerde moment bovengronds begeven en eindigt zijn aardse bestaan in cle buizerdmaag. De buizerd vliegt met zijn prooi verder de polder in. we kunnen hem na een tijdje nog net op een paaltje zien neerstrijken. Eet smakelijk, broeder! Wat is dat toch, dat gevoel dat veel mensen bij het zien van roofvogels hebben? Altijd al is het één van de meest in het oog springende vogel- groepen geweest. Al vroeg in onze beschaving zien we roofvogels opduiken in mythische go denwerelden, vaak als symbolen van kracht en heerschappij. Trouwens, wie een stuk of wat he dendaagse vlaggen en munten bekijkt, consta teert dat dat oerbeeld nog steeds aardig intact is. Hèt voorbeeld in onze jaren is waarschijnlijk de Amerikaanse arend, maar ook minder democrati sche landen bedienden zich van de majestueuze adelaar. Toch is onze houding ten opzichte van roofvo gels ambivalent: naast ontzag is er ook altijd angst en haat geweest. Verhalen over grote roof vogels die vee en zelfs kindertjes slaan, zijn er le gio. Andere soorten kregen een kwade naam om dat zij jacht maken op dieren die cle mens zelf ook niet versmaadde. En als er één wezen is dat meedogenloos met zijn concurrenten omgaat, dan is het wel Homo Sapiens L. Tot in het begin van onze eeuw heeft dit nega tieve beeld vaak de overhand gehad. In een Ne derlands vogelboek uit de jaren twintig lezen we bij voorbeeld over de bruine kiekendief: 'is wel de grootste vijand van ons waterwild en behoort tot onze meest schadelijke vogels; over de bui zerd: zelden bouwt deze luie, vadsige roof vogel een nieuw nest de havik is 'voorzeker een van onze meest schadelijke roofvogels, zo niet cle allerschadelijkste', en zelfs cle boomvalk is een kwaaie, want de schade die hij onder de zangvogels aanricht is veel groter dan het door hem gestichte nut Gelukkig waren er in die tijd ook al mensen als Thijsse en Strijbos actief, die een begin maakten met het doorbreken van de nut-schade-gedachte en de intrinsieke waarde van de natuur waardeerden. Tegenwoordig is deze gedachte gelukkig wijd verbreid en is de mening van het grote publiek over roofvogels een stuk positiever. De Zeeuwse situatie Bovengesignaleerde gedachtenomslag heeft ook Zeeland gelukkig niet onberoerd gelaten. De be langstelling voor roofvogels neemt al een tijdje toe. Steeds meer ervaren waarnemers verzamelen allerlei informatie over het doen en laten van roofvogels in onze streken. In het onderstaande wordt de huidige kennis van de in Zeeland voor komende roofvogels per soort kort samengevat. Behandeld worden alle soorten die de laatste tien jaar jaarlijks binnen de provinciegrenzen zijn op gemerkt. Een aantal zaken zult u bij verschillende soor ten zien terugkeren: bij voorbeeld de groot scheepse vergiftiging ten gevolge van het gebruik Afb. 1: Biddende torenvalk bij Scharendijke, winter 1992. Foto: Aylin Erkman.

Zeeland | 1995 | | pagina 17