90 VON BRUCKEN FOCK op een kamermuziekconcert zijn Préludes voor piano uit Opus 15. Julius Röntgen eerde Von Brucken Fock met de compositie van drie orkestwerken op zijn naam: Drei Praludien und Fugen auf GHGBP Gerar- dus Hubertus Galenus von Brucken Fock]12. De receptie van Von Brucken Fock na 1935 De receptie van Von Brucken Fock na zijn dood kan hier niet afdoende worden omschreven; daarvoor ontbreekt de benodigde ruimte13. Ik be perk mij daarom tot enkele opmerkingen. Von Brucken Fock heeft een aanzienlijk oeuvre nagelaten, als beeldend kunstenaar en als com ponist. Als toonkunstenaar schiep hij een groot aantal werken voor een ruim aantal bezettingen. Een aanzienlijk deel verscheen in druk bij be kende uitgevers in binnen- en buitenland. Dat oeuvre is na zijn dood niet in het vergeetboek geraakt. De gemeente Heemstede bezit meer dan honderd schilderijen van hem. Een zeer groot deel van zijn werk als beeldend kunstenaar be vindt zich in het Frans Halsmuseum te Haarlem. Heemstede eert zijn nagedachtenis met de 'Von Brucken Focklaan' in de componistenbuurt. Het Concertgebouw in Amsterdam houdt de herinne ring aan de kunstenaar levend met een schilderij van zijn hand, Zeegezicht,dat in de omloop hangt. Af en toe wordt zijn werk nog uitgevoerd. In 1953 werd een eretentoonstelling van zijn tekeningen en schilderijen gehouden in het mu seum Het Huis van Looy te Haarlem. Jo Vincent, die indertijd in het Concertgebouw haar debuut maakte met enige orkestliederen van Von Bruc ken Fock, bracht enkele liederen van hem ten ge hore, begeleid door George Robert. De locatie was opmerkelijk: immers, ook Jacobus van Looy bezat als schilder en schrijver meer dan één ta lent. Een jaar later, op 1 februari 1954, werd het Re quiem te Goes uitgevoerd ter herdenking van de slachtoffers van de watersnoodramp. De uitvoe ring was - benevens de medewerking van een aantal solisten - in handen van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest en een groot koor, samengesteld uit Zeeuwse koren. Peter van An- rooy schreef over dit werk: 'De componist heeft 'strebend sich bemüht' het beste te geven, wat hij in zich had. Meer kan iemand niet doen en hij zal er de hemel, waarin hij geloofde, mee beërven'. De weduwe van de componist schreef naar aan leiding van de vele reacties die zij op de uitvoe ring ontving: "Wat zal Geert genieten hierboven, want dit komt daarvandaan en moest op de aardse manier vertolkt worden, wat hij altijd be treurde, omdat hij het veel mooier hoorde'. Wanneer in het najaar van 1995 de Sequentia uit het Requiem zal worden uitgevoerd, is een parallel aanwijsbaar: het - mede op initiatief van het Zeeuws Genootschap opgerichte - Zeeuws Philharmonisch Koor is een projectkoor dat eveneens aan zangers uit heel Zeeland de moge lijkheid bied, niet-alledaagse koorwerken uit te voeren. En zon werk is het Requiem van Von Brucken Fock. Mengelberg zei: 'Von Brucken Fock is een van onze geniaalste componisten'. Muzikaal Zeeland is binnenkort volop in de gelegenheid, deze ui spraak persoonlijk te toetsen. Noten 1. P. de la Rue, Geletterd Zeeland. 2e druk. Middelhuig 1741. Eerste afdeling, 154. 2. Vgl. Levensherinneringenmanuscript; cahier 1, p. 1- 13, aanwezig in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelhui" Zie ook H.I.C. Dozy-de Stoppelaar, G.H.G. von Brucken Fock. Een mens van twee werelden. Zeist 1959, p. 8. De volgende citaten zijn waar niet anders vermeld in deze publikatie terug te vinden (weergave volgens moderne spelling). 3. Ook hij zelf heeft nooit ten behoeve van zijn levensoi derhoud hoeven werken, waarin hij zich duidelijk onder scheidde van de gemiddelde kunstenaar uit zijn tijd. 4. Toevallig is aan dezelfde gracht thans de Vakgroep Mu ziekwetenschap van de Rijksuniversiteit Utrecht gevestigd. 5. Julius Röntgen, geboren te Leipzig en overleden te Bil hoven, was een zeer invloedrijk musicus: hij was onder andere directeur van het Amsterdams Conservatorium, piano-virtuoos, dirigent en vruchtbaar componist (van meer dan 900 werken). 6. De muziekpedagoog/componist Bargiel, die ook nog enige tijd dirigent van de Maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst in Rotterdam is geweest, stamde uit een muzi kale familie. Zijn moeder was de eerste echtgenote van Friedrich Wieck; hij was dus een halfbroer van Clara Schu mann-Wieck. 7. Uit zijn bezit is de dit jaar voor het eerst in druk ver schenen Rudorff Sammlung afkomstig, een verzameling orgelkoralen die door Mendelssohn in het manuscript aan Bach wordt toegeschreven. 8. Als beeldend kunstenaar was Von Brucken Fock eer leerling van Jan Frederik Schütz (1817-1888) te Middelburg. 9. Weergegeven bij Elbert van Zoeren, De muziekuitgeverij A.A. Noske (1896-1926). Een bijdrage tot dertig jaar Neder landse Muziekgeschiedenis. Haarlemmerliede 1987, p. 160. 10. Idem. 11. Het artikel in de Encyclopedie van Zeeland vermeldt ten onrechte dat Von Brucken Fock vanaf 1920 in Aerden- hout en Heemstede woonde; eveneens ten onrechte wordt de indruk gewekt dat hij slechts twee symfonieën zou heb ben gecomponeerd. 12. Deze stukken vertonen stilistische overeenkomst met het werk van Max Reger. Von Brucken Fock droeg zelf zijt Zeven Préludes Op. 16 voor piano aan Röntgen op, dit grote waardering voor deze composities had. 13- Hierop zal in het voorwoord van Exempla Musica Ze landica 3 worden ingegaan; daar zal ook een overziclr van de literatuur met betrekking tot Von Brucken Fock worden gegeven.

Zeeland | 1995 | | pagina 12