92 PORTRET VAN EEN WOONHUI maar belangrijk verfraaid in de achttiende eeuw. Wij hebben dit artikel een 'portret' genoemd, om dat wij het accent op het visuele wilden leggen. Als het huis op de open-monumentenclagen voor het publiek wordt opengesteld kan dit artikel als introductie dienen. Geschiedenis van het huis Het huis is vermoedelijk gebouwd in de zes tiende eeuw. Een goede datering zou mogelijk moeten zijn, aannemende dat het standaardwerk van Fred Jilleba over het oude Middelburgse woonhuis' in grote lijnen ook van toepassing is op het oude Zierikzeese woonhuis. Een betrouw- Afb. 2: Detail voorgevel. bare datering heeft echter nog niet plaats ge vonden, omdat de daarvoor noodzakelijke oude bouwelementen, zoals baksteenformaties, kap constructies en sleutelstukken, door betimmerin gen aan het oog werden onttrokken of tijdelijk niet toegankelijk waren. Over de vroegere bewoners zijn vele gegeven, te vinden. P.D. de Vos gaf er in 1915 een bondige samenvatting van in zijn 'Oude patricische woon huizen en geslachten te Zierikzee'2. De oudst be kende bewoner was Quirijn Rochusse Weuyte wiens dochter Martina, geboren 1589, het hui vanaf haar huwelijk met Rochus Jobse van de: Have (l600-l66l) bewoonde. De grote huizen aan de Oude Haven werden in de achttiende eeuw nogal eens verfraaid er aangepast naar de mode of verlangens naar com fort. De toenemende handel had voor rijkdon. gezorgd en dus werd er weer flink gebouwd er verbouwd. Op vele plaatsen in Zierikzee, en ook elders, zijn daar nog duidelijk sporen van te zien Vaak werden trapgevels afgebroken en vervan gen door lijstgevels. Zo is het ook met dit huk gegaan. Eén van de vroegere bewoners was mr. An dries Heshuysen, die in 1747 Johanna van der Os huwcle. Bij de huwelijkse voorwaarden schonk de schoonvader het gebruik en de bewoning van het huis met de meubels erin en bovendien nog 1000 rijksdaalders jaarlijks, mits Heshuysen zich verbond om hem in handelszaken bij te staan, op zijn kantoor te komen werken en in de stad te blijven wonen. Drie jaar later stierf schoonvader Van der Os en kwam mr. Andries Heshuysen in het bezit van diens grote fortuin. Het huis heeft hij kort daarna aangepast aan de mode van die tijd, de stijl van het Louis XV. Bekend is dat hij niet alleen de voorgevel liet verfraaien maar ook de binnenzijde van het huis, want er wordt ge sproken over een prachtige schoorsteen in de pronkkamer, marmeren lambrizeringen in de gang, kunstige plafonds en goudleder. Helaas werd aan het eind van de negentiende eeuw het inwendige opnieuw gemoderniseerd. Daarbij moet heel wat moois zijn verdwenen, zoals de schoorsteen in cle pronkkamer en het goudleer. Dat wat gespaard is gebleven is echter nog steeds zeer de moeite waard. De Louis XV-stijl is vooral goed herkenbaar in de versieringen van de kroonlijst in de voorgevel en rond de voordeur. De vensters boven de voor deur zijn in de versiering opgenomen. Opvallend is dat de kroonlijst ook aan de zijmuren van het huis doorloopt. De kroonlijst wordt verdeeld door acht consoles en de vlakken tussen de con soles zijn met versieringen opgevuld. De zes ten westen van de voordeur gelegen ramen (rechts op afb. 1) zijn door behakte natuurstenen borst weringen in verticale lijn tot een geheel versmol-

Zeeland | 1995 | | pagina 14