94 PORTRET VAN EEN WOONHUIS Alb. 5: Een detail van het plafond in de voorkamer op de begane grond. Het plafond In de voorkamer op de begane grond (de vroe gere pronkkamer) is een prachtig plafond nog in perfecte staat te zien. Vermoedelijk is dit zeld zaam, want een dergelijk plafond staat niet afge beeld in diverse verhandelingen over plafonds'. Het is gemaakt in de stijl van Louis XV. In die tijd was het gebruikelijk om in de hoeken de vier jaargetijden, windrichtingen of elementen af te beelden. In onze steden moeten nog vele voor beelden van dit soort plafonds bewaard zijn ge bleven. Pas de laatste jaren is daar meer belang stelling voor gekomen. Het is dus niet uitgesloten dat er de komende jaren nog meer bekend wor den. Hoewel het geen moeite kost om de stijl van het plafond te herkennen als die van Louis XV, is het bijzonder dat er geen gebruik gemaakt wordt van het rocaille ornament, teiwijl dit toch tot de basiselementen van deze stijl gerekend mag wor den. Na lang zoeken is in een guirlande van schelpen, behorende bij de boekversiering die de winter symboliseert, één kleine St. Jacobsschelp in zijn natuurlijke symmetrische grondvorm terug te vinden, waardoor toch gesproken mag worden van een vingerwijzing naar het rocaille-ornament (zie afb. 5). Ook vinden we hier weer de typ sche, besjesachtige versiering terug, omgeven door een C-voluut (zie afb. 5 links onder). Het middenstuk van het plafond bestaat uit versierin gen in C- en S-vormige voluten, omgeven door bloemen en een bloemenkrans. Daaromheen zijn driebandige randstructuren gedrapeerd, die d vier boekversieringen op elegante wijze verbin den. In het midden van deze randstructuren zijn twee masquerons in de vorm van een uilengt zicht herkenbaar. Ook bij een oppervlakkige be schouwing van de hoekversieringen is al spoed i duidelijk dat hier de vier jaargetijden worden ui gebeeld. Heel wat meer tijd kost het om alle al gebeelde voorwerpen ook thuis te brengen. Afb. 6. Lente. Detail van het plafond in de voorkamer op de begane grond in de noord-westhoek. Hier zijn mee dere guirlandes van bloemen te zien. Ook een blokfluit goed zichtbaar. Met wat moeite valt zelfs een hark te ont dekken. Het derde en laatste voorwerp in deze hoek zou een 'zaailepel' moeten voorstellen, een in onbruik geraakt stuk gereedschap.

Zeeland | 1995 | | pagina 16