116 VERZAMELING Afb 7: Ian Arends, 'Het nieuw Bassein op OOST CAP- PFI.I.F' nummer 22 '9 Stuks Capitaale gezichten van de buitenplaats van de Heer Mr. Johan Gualtherus Van der Poort tot Oostcapelle, in couleuren' voor de respectabele somma van vijftig gulden, daar mee de andere tekeningen in waarde over treffend. Dat Rembrandt's ets 'Ecce Homo' (Bartsch 76), waarvan een afdruk in veiling in 1985 ongeveer 1.300.000,- opbracht, in de cata logus van Van der Poort voor dertig gulden werd opgeschreven, geeft aan hoe bijzonder de serie van Arends werd gewaardeerd. Tijdens de Franse bezetting vanaf 1794 werden in het huis militairen en paarden ingekwartierd, waartegen door Johan Steengracht van Oostka- pelle in 1796 bij de 'Representanten van het Volk van Zeeland' hevig werd geprotesteerd. In 1805 nam generaal Monnet zonder betaling van huui- zijn intrek in het huis, dat inmiddels dringend re paraties behoefde. Nadat Monnet had geweigerd te vertrekken, en de Staten van Zeeland op 24 juni 1805 oordeelden dat Johan Steengracht blij mocht zijn dat de generaal geen hospitaal van het huis had gemaakt, voelde hij zich genoodzaakt het op 23 december van dat jaar voor de sloop te verkopen. De buitenplaats bracht 56.000,- op; voor de behangsels, de schoorsteenstukken, beel den etc. werd 4.000,- betaald door de Middel burgse kooplieden Marinus Tak en zonen. Het huis werd daarna inderdaad gesloopt en de tuin werd gerooid. Vandaag de dag rest van één van de mooiste buitenplaatsen van Walcheren weinig meer dan een aantal afbeeldingen, waaronder de serie van Arends wel tot de mooiste behoort. Deze bleven tot zo'n tien jaar geleden in het bezit van de nazaten van Johan Steengracht van Oost- kapelle, en zullen op 13 november 1995 bij Chris tie's in Amsterdam geveild worden. Misschien is dit wel de laatste gelegenheid een door de eige naren in opdracht gegeven serie contemporaine voorstellingen van het huis en haar tuin voor Zeeland te bewaren; in de collectie Arends van de Historisch-Topografische Atlas Zelandia Illu- strata zou de serie een belangrijke plaats inne men. De volgende personen wil ik graag hartelijk danken voor hun medewerking en de bereidwillige terbeschikkingstel ling van gegevens ten behoeve van dit artikel: M. van den Broeke, Th. Laurentius, LH. Vogel-Wessels Boer en A.F. Wennekes. Martin van den Broeke zal in samenwerking met jhr. dr. H.M.W. van der Wyck een publikatie wijden aan Jan Arends en zijn tekeningen van de Walcherse bui tenplaatsen, waarin de hier beschreven serie ook zal wor den opgenomen. Gedetailleerde gegevens over het Huis te Oostkapelle zal Martin van den Broeke publiceren in 'Wal cherse buitenplaatsen, lusthoven in de Tuin van Zeeland', te verschijnen bij uitgeverij ADZ, Vlissingen. Noten 1. 'Hetzelve anders, Poppenroede Ambacht', Zeeland 2\4, december 1993, blz. 154-158. 2. M. Smallegange, Kroniek van Zeeland. Middelburg 1696. Afb. 8: Jan Arends, 'Het groot Basssein op OOST CAP- PELLE'. Afb. 9: Jan Arends, 'De Zineschen Tempel op OOST CAP- PELLE'.

Zeeland | 1995 | | pagina 42