120 MEDEDELINGEN In memoriam drs. J. Kluiver Op 19 juli j.l. overleed onverwacht aan een har tinfarct ons lid, oud conservator boeken en oucl- medewerker aan de Encyclopedie van Zeeland drs. J. Kluiver in de leeftijd van 58 jaar. Jan Klui ver werd geboren op 22 oktober 1939 te Gelse- laar in Gelderland. Hij bracht zijn jeugdjaren door te Colijnsplaat en te 's-Gravenpolder. Na het Christelijk Lyceum te Goes te hebben doorlopen studeerde hij van 1957 tot 1964 geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Van 1965 tot 1968 was hij verbonden aan het Rijksarchief in Zee land, daarna aan het Historisch Museum te Rot terdam waar hij gebruik maakte van een ver vroegde uittredingsregeling. Hoewel zijn arbeidsterrein voornamelijk buiten Zeeland lag, bleef de geschiedenis van Zeeland hem dierbaar. In 1978 werkte hij enthousiast mee aan de Cats-herdenking met een studie over 'Het gezin in de Gouden Eeuw' in het themanummer van Nehalennia (afl. 28). Dit sloot aan op een eerdere studie over 'Erasmus als opvoedkundige' {Brabant 1970-1) die hij schreef naar aanleiding van de Erasmus-tentoonstelling in het Historisch Museum te Rotterdam. Het conservatorschap boeken en handschriften leidde in 1981 tot medewerking aan de Encyclo pedie van Zeeland. Een noodzakelijk onderdeel daarvan was een goede literatuurlijst. Al wer kende daaraan ontstond het idee een meeromvat tende bibliografie samen te stellen. Met eindeloos geduld werkte hij aan dit onderdeel dat hiermee de eerste en in verband met de intrede van de computer waarschijnlijk ook de laatste gedrukte bibliografie over Zeeland is geworden. De laatste jaren hield hij zich bezig met een studie over J.H. van der Palm, niet zozeer de biografische aspec ten als wel de invloed van deze belangrijke den ker op het nieuwe wereldbeeld in de eerste helft van de negentiende eeuw na de onrust van de Verlichting en de Franse Revolutie. Helaas heeft hij deze studie niet kunnen voltooien. Ook hierbij vergat hij Zeeland niet. In het voorjaar zegde hij nog spontaan zijn medewerking toe aan de stu diedag van de Werkgroep Historie en Archeolo gie over de Bataafs-Franse Tijd. Naar de mens ge sproken was zijn arbeid niet voltooid. Het Genootschap heeft in hem een verdienstelijk lid en wetenschappelijk onderzoeker verloren. J.H.K.

Zeeland | 1995 | | pagina 48