DAVID VAN DE KOP 83 Afb. 2: Zonder titel, gemaakt van gebakken klei en geniet, 1994. Spektrum, Voorhout. D. recht, Amsterdam. c/o Beeld den, een beeldende ingreep in de directe omge ving van het werk. Die omgeving is tegelijkertijd van invloed op het beeld. Om de ruimtelijkheid van het beeld zelf te bereiken, maakte hij gebruik van combinaties of van stapelingen van zelfstan dige onderdelen. Die zelfstandige onderdelen moesten niet alleen onderlinge samenhang heb ben. maar als geheel ook weer een relatie aan gaan met de omgeving. Deze uitgangspunten is hij in zijn hele twee- en driedimensionale oeuvre blijven toepassen. Omstreeks 1985 deden de eerste meer figura tieve vormen hun intrede, een serie met 'Baad sters' en 'Zwemmers'. Een paar jaar later begon Van de Kop grote series beelden te maken, zowel in hout, keramiek als brons, en aquarellen waar bij de Griekse en Romeinse mythologie uitgangs punt was. Danae, Eoos, Dionysos, Paris, Europa en Leda begonnen in zijn werk op te duiken. Op deze manier zocht Van de Kop aansluiting bij de traditie van de overgeleverde mythen, waarin de eeuwenoude relatie tussen de mens en zijn om geving centraal staan. Zijn fascinatie hierdoor staat in direct verband met zijn verbondenheid met zijn geliefde Zeeuwse omgeving. Van de Kop is tegelijkertijd steeds blijven zoe ken naar nieuwe technieken die hij in zijn werk zou kunnen toepassen. Na het zien van een ten toonstelling van oude Koreaanse keramiek raakte hij bij voorbeeld geboeid door de kleur en het mystieke karakter van het zogeheten celadongla- zuur, een verfijnde techniek die rond de twaalfde eeuw in China en Korea zijn hoogtepunt be reikte. Na een paar jaar experimenteren wist hij hiermee tot zijn grote geluk, maar pas vlak voor zijn dood, eindelijk goede resultaten te bereiken. Sinds 1968 heeft Van de Kop meer dan 35 kunst werken in opdracht gemaakt. Hiertoe behoort een serie grote keramische sculpturen die in 1987 op het Smakkelaarsveld in Utrecht, in de omge ving van het Centraal Station, werden geplaatst.

Zeeland | 1995 | | pagina 5