IIFKSTF1.PLAN VOOR OK SCHEI DF. Afb. 1: Luchtfoto van het industriegebied Sloehaven met het schor bij Rammekens. 1993- Foto: Rijkswaterstaat, Directie Zeeland. bekrachtigd. Het gegeven dat water ook van vi taal belang i,s voor de natuur, is een uitgangspunt voor beide beleidsnota's. Een belangrijk bestanddeel van het Natuurbe leidsplan vormt de zogeheten Ecologische Hoofd structuur. Daarin worden 'kerngebieden', 'natuur ontwikkelingsgebieden' en 'verbindingszones' onderscheiden. De Westerschelde is een kernge bied. Dit betekent dat alleen bij zwaarwegende maatschappelijke belangen ingrepen worden ge tolereerd en dat in herstel van de aangerichte schade moet worden voorzien. De Ecosysteemvi sie Delta is een nadere uitwerking van de hoofd doelstellingen van het Nederlandse natuurbeleid voor het Deltagebied. Daarin wordt geconsta teerd, dat als gevolg van de Deltawerken het na tuurlijke karakter van de eertijds grootse estuaria van de Rijn. de Maas en de Schelde fors is afge nomen. Het echt estuariene karakter van de Delta vinden we alleen nog in de Westerschelde. Het ecologisch belang van getijdewerking, geleide lijke overgangen van zout naar zoet en alle biolo gische functies die daarmee samenhangen, heeft ertoe geleid dat aan behoud en herstel van estu aria de hoogste prioriteit is gegeven. Scheldebeleid in Vlaanderen Net als in Nederland vormen in Vlaanderen het beginsel van integraal waterbeheer en een stroomgebiedsbrede aanpak basis voor het be leid. Per waterbekken wordt een beleidsplan op gesteld voor integraal waterbeheer en -beheer sing. Op grond van natuurlijke karakteristieken is Vlaanderen opgedeeld in tien rivierbekkens. Voor elk bekken wordt een bekken-comité opgericht, waarin verschillende overheden en maatschappe lijke groeperingen zijn vertegenwoordigd. De co mités opereren als formele adviesgroepen voor het waterbeheer. Sinds een tiental jaren is ook in Vlaanderen een evolutie waar te nemen in het natuurbeleid. Het bewaren van kleine geïsoleerde stukjes waar devolle natuur zal op de langere termijn niet vol doende garanties bieden. Daarom is voor de komende jaren een offensief natuurbeleid uitge stippeld. Op de kaart zijn grote en samenhan gende natuureenheden aangegeven en met el kaar verbonden. Het resultaat van deze nieuwe benadering is neergelegd in de Nota Groene Hoofdstructuur voor Vlaanderen. Samenvattend kunnen we vaststellen dat het beleid van Nederland en Vlaanderen goede mo gelijkheden biedt om samen het herstel van de natuur aan te pakken.

Zeeland | 1996 | | pagina 21