Ill KSTI-a.PI.AN VOOR DP SCHELDT Afb. 3: Zuidgors bij Ellewoutsdijk met een schorverdediging, z.j. Foto: Rijkswaterstaat, Directie Zeeland. zou een integraal beleid kunnen opstellen en la ten uitvoeren, gericht op een evenwichtige inte gratie van economische en ecologische waarden: economie met oog voor natuur, en ecologie met oog voor economie. Eén van de taken van het bekken-comité zou kunnen zijn het opstellen en uitvoeren van een alomvattend herstelplan voor de natuur van het Schelde-estuarium, dat dus ver der gaat dan herstel uitsluitend in relatie tot de verdieping. Hierbij is het de kunst om op ade quate wijze gebruik te maken van de fysische, chemische en biologische processen van het eco systeem, ten einde de gewenste ontwikkeling in gang te zetten. Een visie op herstel Het Schelde-estuarium is het enige estuarium in Nederland en België waar de karakteristieke landschapvormende processen nog grotendeels intact zijn. Binnen de door de mens gestelde randvoorwaarden van veiligheid tegen overstro mingen spelen onder invloed van het getij land en water, zee en rivier, zoet en zout vrij op elkaar in. Dit is wereldwijd een steeds zeldzamer feno meen. Ondanks inpolderingen, baggerwerkzaam- heden en verontreiniging is de Westerschelde een in nationaal en internationaal opzicht gevarieerd en hoog gewaardeerd ecosysteem. Vooral op platen en slikken met een lage dyna miek en in ondiep water wemelt de Schelde van leven. Grote aantallen bodemdieren leven er van detritus en algen. Jonge opgroeiende vis en gar nalen doen zich aan deze bodemdieren tegoed. Zandspiering jaagt op kleinere vis langs de water lijn van stranden en zandplaten. Zanspiering dient zelf weer als voedsel voor haring, makreel, zeebaarzen en sterns. Vele tienduizenden vogels verblijven voor korte of langere tijd in de Schelde pleisterplaats gedurende de voorjaars- of na jaarstrek en zijn er afhankelijk van bodem dieren en vis. De schorren bieden plek aan een karakteristieke vegetatie met zeldzame planten soorten. Ze fungeren als hoogwatervluchtplaats en als rui-, rust-, broed- en fourageergebieden voor talloze vogels, waaronder een aantal in Eu ropa bedreigde soorten. Om de effecten op het ecosysteem te kunnen onderkennen zijn kennis van het ecosysteem en inzicht in de veranderingen daarin nodig. Dooi de aanwezigheid van verschillende typen habitats én van de hiervoor karakteristieke bewoners functioneert een ecosysteem op een gezonde en

Zeeland | 1996 | | pagina 23